Sağlık Bakanlığı ile BioNTech ile bir süredir devam eden görüşmeler neticesinde aşı anlaşması nihayet imzalandı. Peki Türkiye BioNTech ile kaç dozluk aşı anlaşması yaptı? 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medyada yaptığı açıklamada Prof. Dr. Uğur Şahin’in kurucusu olduğu BioNTech ile yapılan görüşmeler sonrası aşı anlaşmasının imzalandığını duyurdu. Peki Türkiye BioNTech ile kaç dozluk aşı anlaşması yaptı? 

Türkiye BioNTech İle Kaç Dozluk Aşı Anlaşması Yaptı?

Koronavirüs ile ilgili bir süredir devam eden aşı çalışmaları neticesinde bazı firmalar başarıya ulaşmış ve yapılan klinik denemelerde aşının etkili olduğu duyurulmuştu. Bu firmalardan biri Prof. Dr. Uğur Şahin’in kurucusu olduğu BioNTech firması.

%90’ın üzerinde bir etkiye sahip olduğu ifade edilen Pfizer / BioNTech aşısını Türkiye’nin alıp almayacağı veya ne zaman alacağı ise bir süredir konuşuluyordu. Geçtiğimiz günlerde konuya dair yaptığı açıklamada BioNTech aşısıyla alakalı anlaşmanın imzalanmak üzere olduğunu duyuran Sağlık Bakanı Fahrettin Koca en son yaptığı paylaşımlarda anlaşmanın imzalandığını ilan etti.

Toplamda 4,5 Milyon Doz Aşı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medyada yaptığı paylaşımlarda yıl sonuna dek Türkiye’ye 550 bin doz aşının gönderileceğini vurgularken toplamda ise 4,5 milyon doz aşı alınacağını ifade etti. İşte Bakan Koca’nın açıklamaları;

“BioNTech aşısı ile ilgili anlaşmanın imzalanmak üzere olduğunu dün sizlerle paylaşmıştım. Bu gece 04.30 itibariyle anlaşma imzalandı. Yapılan anlaşmaya göre bu yıl için ayrılan, depolarda hazır beklediğini Prof. Dr. Uğur Şahin hocamızın açıkladığı doz miktarı 550.000 dozdur.

Bu miktarın Türkiye’ye yıl sonuna kadar ya da ocak ayı başında gelmesi beklenmektedir. Bununla birlikte mart ayı sonuna kadar 4,5 milyon dozaşı ülkemize teslim edilecektir. Anlaşmamıza göre tarafların mutabakatı ile 30 milyon doza kadar aynı şartlarda aşı temin edilebilecektir.

Gecikmenin nedeni üreticinin aşının üretiminden kaynaklanabilecek sorunlarla ilgili sorumluluk kabul etmek istememesiydi. Bu konuda üreticinin sorumluluğunun sözleşmenin mali büyüklüğü ile sınırlı tutulmasında anlaşıldı. Bu aşıyı kullanmak için vatandaşlarımızdan onay alınacak.

Bu anlaşmanın hayata geçmesinde engellerin ortadan kalkmasında Prof. Dr. Uğur Şahin hocamızın büyük emekleri vardır. Türkiye için yaptığı ayrıcalık unutulmayacaktır. Kendisine milletimiz adına bir kez daha teşekkür ederim.”


💡 Pandemiye Ayak Uyduran Markalar 

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.