Türk-İş tarafından her ay hazırlanarak kamuoyuyla paylaşılan “Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Araştırması” raporu Mart 2019 için yayınlandı. Rapora göre Mart 2019’da 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 6.561 TL.

Türk-İş, geçim şartlarına farkındalık sağlamak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine olan yansımasının ne boyutta olduğunu vurgulamak adına her ay “Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması” adlı bir rapor yayınlıyor. Raporun Mart 2019 sonuçları geçtiğimiz günlerde kamuoyuyla paylaşıldı.

Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Araştırması Mart 2019

TÜRK-İŞ’in her ay hazırlayıp kamuoyuyla paylaştığı Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması, Mart 2019 verileri genel hatlarıyla şöyle;

 • Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2.014,10 TL,
 • Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 6.560,58 TL,
 • Evli olmayan-çocuksuz bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 2.454,64 TL olarak hesaplandı.

Açlık Sınırı 2,014,10 TL

TÜRK-İŞ tarafından gerçekleştirilen “Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması”na göre bu ay (Mart 2019) 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için gıda odağında yapması gereken harcama tutarını temsil eden “Açlık Sınırı”, 2 bin 14 lira olarak tespit edildi.

Dört Kişilik Ailenin Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Mart 2019

Yoksulluk Sınırı: 6.560,58 TL

TÜRK-İŞ’in gerçekleştirdiği araştırmanın Mart 2019 sonuçlarına göre “Yoksulluk Sınırı”; 6 bin 560 lira olarak belirlendi. Yoksulluk Sınırı ile ilgili analiz yapılırken; gıda ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı dikkate alınmaktadır. Buna göre Mart (2019) ayında 4 kişilik bir ailenin Yoksulluk Sınırı 6.560,58 TL oldu.

Tanzim Satış Şimdilik İşe Yaradı

Geçtiğimiz ay başlayan ve tüketiciler tarafından rağbet gören tanzim satış şimdilik bir nebze işe yaramış olsa da yakın gelecekte gıda fiyatlarına yönelik artışa dair nasıl bir kontrol sağlanacağı merak konusu.

Serbest piyasa ekonomisinin geçerli olduğu ve fiyatların arz-talep temel alınarak belirlendiği yapıda, özellikle sebze-meyve fiyatlarında görülen gelişmenin önlenemez biçimde artış yönünde olması “tanzim satışları” ile dengelenirken, marketlerdeki fiyatlar sürdürülen kampanyalarla denetim altına alınmaya çalışıldı.

Bu ayın sonunda yapılacak yerel seçimler öncesi bu politika olumlu etki gösterdi ve özellikle gıda fiyatlarında -düşük de olsa- bir gerileme meydana geldi. Ancak bu olumlu gelişmenin önümüzdeki aylarda hangi yönde olacağı belirsizliğini koruyor. Özellikle bu ay benzine peş peşe yapılan zamlarla dövizdeki artışın etkisinin, önümüzdeki aylarda ortaya çıkması beklenmektedir.

Gıda Harcamasında Artış Var

Alınan önlemlere rağmen örneğin yılsonunda 1.941 TL olan gıda harcaması tutarı günümüzde 2.014 TL’ye ulaştı. İnsan onuruna yaraşır bir yaşam için 4 kişilik bir ailenin yapması gereken toplam harcama tutarı ise aynı dönem itibariyle 6.323 TL’den 6.561 TL’ye yükseldi.

Aile bütçesine yılın ilk 3 ayı sonunda gelen ek yük 238 TL olarak hesaplandı. Ülkemizde asgari ücret düzeyinde gelire sahip kişilerin toplam çalışanların yarısını oluşturduğu gerçeği devletin resmi web sitelerinde yer alan raporda bile vurgulanmaktadır.

Asgari ücret yılbaşından bu yana bekar bir işçi için aylık net 2.020,90 TL’dir. Asgari ücrete yapılan yüzde 26,1 oranındaki artışa rağmen geçim şartları iyileşmemiştir. Geçen yılın sonunda 2.293 TL olan bir kişinin yaşama maliyeti bu ay 2.455 TL tutarına ulaşmıştır. Elde edilen gelir ile yapılması gereken harcama arasındaki fark hayat pahalılığı olarak çalışanların yaşama şartlarını zorlamaktadır.

Karşılaştırmalı Gıda Endeksi Grafiği (TÜRK-İŞ – TÜİK)

TÜRK-İŞ tarafından hesaplanan gıda fiyatları endeksi ile TÜİK tarafından hesaplanan gıda endeksi ve tüketici fiyatları endeksindeki 12 aylık gelişim aşağıdaki şekilde yer almaktadır. Görüleceği üzere gıda fiyatları tüketici fiyatları endeksindeki artışın üzerinde bir seyirdedir.

Türk İş - TÜİK Gıda Endeksi Mart 2019

Mutfak Enflasyonu (Mart 2019)

TÜRK-İŞ’in verileri temel alındığında “mutfak enflasyonu”ndaki değişim 2019 Mart ayında şu şekilde gerçekleşti:

 • Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin “gıda için” yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre %0,73 oranında azaldı.
 • Yılın ilk çeyreği itibariyle fiyatlardaki artış %3,76 oranında oldu
 • Gıda enflasyonunda son on iki ay itibariyle artış oranı %21,13 olarak hesaplandı.
 • Yıllık ortalama artış oranı ise %19,58 oldu.

Gıda Harcamasındaki Değişim

Mart 2019’da Gıda Fiyatlarındaki Değişim

Türk-İş’in her ay hazırlamış olduğu Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Araştırması’na göre Mart 2019’da çeşitli kategorilerdeki gıdalar ayrı ayrı değerlendirilerek bir fiyat endeksi ortaya koyulmaktadır.

Buna göre raporda yer alan gıda grupları şöyle;

 • Süt, yoğurt, peynir grubu
 • Et, tavuk, balık, sakatat, bakliyat grubu
 • Meyve, sebze grubu
 • Ekmek, pirinç, un, makarna, bulgur, irmik grubu
 • Son grup (Yağ, tereyağı, margarin, ayçiçeği yağı, zeytinyağı, siyah zeytin, yeşil zeytin, fındık, ceviz, fıstık, ayçekirdeği vb, karabiber, nane, kimyon vb, çay, bal, şeker, reçel, pekmez, tuz, salça)

Süt, Yoğurt, Peynir Grubu

Süt, yoğurt, peynir grubunda; sürdürülen kampanya çerçevesinde süt ve yoğurt fiyatı ortalamada biraz geriledi ve fakat bu indirimin geçici olduğu ifade edildi. Dikkat çeken bir diğer detaysa daha önce indirimli satılan bazı ürünlerin indirimsiz olarak aynı fiyattan reyonlarda yer almasıdır. Grupta yer alan peynir kilogram fiyatında geçen ay tespit edilen artışın ardından bu ay indirimli satış yapıldığı görüldü.

Et, Tavuk, Balık, Sakatat, Bakliyat Grubu

Et, tavuk, balık, sakatat, bakliyat ürünlerinin bulunduğu grupta; kıyma ve kuşbaşı et ile tavuk ve sakatat fiyatı bu ay yine değişmedi. Geçen ay işaret edildiği üzere, marketler ile tanzim satış mağazası arasındaki fiyat farkı görünür bir fark oluşturdu ve et ürünlerinin yer aldığı tanzim satış mağazalarındaki tüketicilerin oluşturduğu kuyruk -fiyat farkından dolayı- bu ay yine devam etti. Balık ortalama fiyatı biraz yükseldi.

Yumurta fiyatı markette gerilerken pazarda aynı kaldı. Bakliyat ürünlerinde (kuru fasulye, kırmızı-yeşil mercimek, nohut, barbunya vb.) bu ay etiketlerde değişiklikler dikkati çekti ve fakat ortalamada önemli bir fiyat değişikliği olmadı.

Sebze – Meyve Grubu

Sebze-meyve fiyatları mutfak harcamasını olumsuz etkilemeye devam ediyor. Özellikle sebze kilogram fiyatındaki artış bu ay da devam etti ve bir önceki aya göre artış oranı %6,28 oldu. Böylece yılın ilk üç ayı sonunda sadece sebzedeki ortalama artış %40,11 oranına ulaştı. Geçtiğimiz ay 7,33 TL olarak hesaplanan ortalama sebze kilogram fiyatı bu ay %7,79 TL oldu. Hesaplamada 19 sebze çeşidi temel alındı.

Pazardaki Yaygın Ürünler Baz Alınarak Hesaplandı

Meyvede bu ay 8 ürün temel alınarak hesaplama yapıldı ve ortalama kilogram fiyat yüzde 11,85 oranındaki artışla 5,19 oldu. Geçen ay 6,58 TL olan ortalama yaş sebze-meyve fiyatı bu ay yüzde 6,69 oranındaki artışla 7,02 TL olarak hesaplandı. Hesaplama yapılırken -her zaman olduğu gibi- pazarda yaygın bulunan mevsim ürünleri esas alındı. Araştırmada ürünlerin tek tek ağırlığı yerine harcama sepetindeki meyve-sebze tüketiminin toplam miktarından hareket edildi.

Ekmek, Pirinç, Un, Makarna Grubu

Ekmek, pirinç, un, makarna, bulgur, irmik gibi ürünlerin bulunduğu grupta; ekmek fiyatı -zamlı olarak gelecek ay uygulanmak üzere- aynı kaldı. Makarna, un irmik, pirinç ve bulgur fiyatı da genelde değişmedi.

Yağ, Zeytin, Yağlı Tohum, Çay Grubu

Son grup içinde yer alan gıda maddelerinden; tereyağı ve margarin fiyatında ayarlama yapıldığı görüldü. Aynı şekilde zeytinyağı ile ayçiçeği yağı fiyatı da yeniden belirlendi ve fiyatı biraz geriledi. Zeytin fiyatı -yeşil ve siyah zeytin ortalaması olarak- bu ay yine biraz geriledi.

Yağlı tohum (ceviz, fındık, fıstık, ayçekirdeği vb.) ürünlerinden ceviz hariç diğerlerin fiyatı arttı. Baharat (kimyon, nane, karabiber vb.) fiyatı bu ay yine değişmedi. Şeker, bal, reçel, pekmez fiyatı aynı kaldı, tuz ve salça fiyatı geriledi. Çay ve ıhlamur fiyatı bu ay yine değişmedi.

TÜRK-İŞin hazırladığı Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Araştırması Raporu Mart 2019 verilerinin yer aldığı raporu sizler için analiz edip aktardık. Detaylı değerlendirmelerin yer aldığı Türk-İş raporlarını her ay eş zamanlı olarak sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz.


Bir önceki aya dair raporu okumak için tıklayın.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.