Türk-İş tarafından her ay hazırlanarak kamuoyuyla paylaşılan “Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Araştırması” raporu Aralık 2019 için yayınlandı. Rapora göre Aralık 2019’da 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 7.044,62 TL.

Türk-İş, geçim şartlarına farkındalık sağlamak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine olan yansımasının ne boyutta olduğunu vurgulamak adına her ay “Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması” adlı bir rapor yayınlıyor. Raporun Aralık 2019 sonuçları geçtiğimiz günlerde kamuoyuyla paylaşıldı.

Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Araştırması Aralık 2019

TÜRK-İŞ tarafından her ay hazırlanarak kamuoyuyla paylaşılan Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması’nın Aralık 2019 verileri genel hatlarıyla şöyle;

 • Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2.162,70 TL,
 • Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı)  7.044,62 TL,
 • Evli olmayan-çocuksuz bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 2.649,75 TL olarak hesaplandı.

Açlık Sınırı

TÜRK-İŞ tarafından gerçekleştirilen “Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması”na göre bu ay (Aralık 2019) 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli, düzenli ve yeterli beslenebilmesi için gıda bazında yapması gereken harcama tutarını temsil eden “Açlık Sınırı”, 2 bin 162 lira olarak tespit edildi.

Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Araştırması - Tablo 1

Yoksulluk Sınırı

TÜRK-İŞ’in hazırladığı raporun Aralık 2019 sonuçlarına göre “Yoksulluk Sınırı”; 7 bin 044 lira olarak hesaplandı. Yoksulluk Sınırı ile ilgili analiz yapılırken; gıda ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı dikkate alınmaktadır. Buna göre Aralık (2019) ayında 4 kişilik bir ailenin Yoksulluk Sınırı 7.044,62 TL oldu.

Hayat Pahalılığı Arttı

Dört kişilik bir ailenin sadece mutfak masrafı için yapması gereken harcama tutarı son bir ayda 60 TL arttı. Son bir yıl itibariyle mutfağa gelen ek yük ise 222 TL oldu. Ailenin temel ihtiyaçları için yapması gereken harcama tutarı isebir ayda 195 TL ve son bir yılda 722 TL artış gösterdi. Elde edilen ücret geliri ile yapılması gereken zorunlu harcama arasındaki fark,çalışanların geçim şartlarını ağırlaştıran “hayat pahalılığı” olarak ortaya çıkmaktadır. TÜRK-İŞ tarafından hesaplanan gıda endeksi ile TÜİK tarafından hesaplanan tüketici fiyatları endeksinin altında yer alan gıda fiyatları endeksindeki aylık değişim incelendiğinde, son aylarda, fiyat artışı dikkati çekmektedir.

TÜRK İŞ - TÜİK - Karşılaştırmalı Gıda Endeksi Aralık 2019

Bu arada geçen yıl bu aylarda, özellikle marketlerde, ülke genelinde yürütülen “enflasyonla mücadele” kapsamında indirimli fiyat uygulandığı ve buna bağlı olarak enflasyon sepetinde ağırlıklı olarak yer alan temel gıda maddelerinin fiyatlarındaki bir gerileme sağlandığı da hatırlanmalıdır.

Mutfak Enflasyonu (Aralık 2019)

TÜRK-İŞ’in verileri temel alındığında “Mutfak Enflasyonu”ndaki değişim Aralık ayında şu şekilde gerçekleşti:

 • Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin “gıda için” yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göreyüzde 2,85 oranında arttı.
 • Yılın ilk 12 ayı itibariyle fiyatlardaki artış yüzde 11,41 oranına ulaştı.
 • Gıda enflasyonunda son 12 ay itibariyle artış oranı yüzde 11,41 oldu.
 • Yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 17,08 olarak hesaplandı.

Mutfak Enflasyonu Aralık 2019

Aralık 2019’da Gıda Fiyatlarındaki Değişim

Türk-İş’in her ay hazırlamış olduğu Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Araştırması’na göre Aralık 2019’da çeşitli kategorilerdeki gıdalar ayrı ayrı değerlendirilerek bir fiyat endeksi ortaya koyulmaktadır.

Buna göre raporda yer alan gıda grupları şöyle;

 • Süt, yoğurt, peynir grubu
 • Et, tavuk, balık, sakatat, bakliyat grubu
 • Meyve, sebze grubu
 • Ekmek, pirinç, un, makarna, bulgur, irmik grubu
 • Son grup (Yağ, tereyağı, margarin, ayçiçeği yağı, zeytinyağı, siyah zeytin, yeşil zeytin, fındık, ceviz, fıstık, ayçekirdeği vb, karabiber, nane, kimyon vb, çay, bal, şeker, reçel, pekmez, tuz, salça)

Süt, Yoğurt, Peynir Grubu

Süt, yoğurt, peynir grubunda; geçen ay fiyatı arttığı belirlenen süt ile peynir fiyatı aynı kalırken, fiyatı değişmeyen yoğurt fiyatında bu ay artış dikkati çekti.

Et, Tavuk, Balık, Sakatat, Bakliyat Grubu

Et, tavuk, balık, sakatat, bakliyat ürünlerinin bulunduğu grupta; kıyma et (dana kıyma fiyatı artarken karışık kıyma fiyatı aynı kaldı) ile kuşbaşı et fiyatında bu ay artış tespit edildi.

Sakatat ürünlerinin fiyatı aynı kaldı. Tavuk fiyatı –düşük de olsa-arttı. Balık fiyatı geçen ayın tersine bir gelişmeyle hamsi ve istavritteki artışa bağlı olarak ortalamada biraz artış gösterdi. Hesaplamada -her zaman olduğu gibi- fiyatı nispeten ucuz ve yaygın satılan balıklar esas alındı.

Yumurtanın fiyatı bu ay tanede 5 kuruş geriledi. Bakliyat ürünlerinden (kuru fasulye, kırmızı-yeşil mercimek, nohut, barbunya vb.) kırmızı ve yeşil mercimek fiyatında artış tespit edilirken diğerleri aynı kaldı. Bazı marketlerde özellikle bakliyat ürünleri üzerinden bu ay “promosyon” uygulaması dikkati çekti

Meyve – Sebze Grubu

Meyve-sebze ortalama fiyatı bu ay önemli bir değişime neden olmadı. Ailenin gıda harcaması içinde ağırlıklı yeri olan yaş sebze-meyve ortalama kilogram fiyatı bu ay 5,46 TL (geçen ay 5,43TL) olarak hesaplandı. Sebze ortalama kilogram fiyatı geçen ay 5,43 TL iken bu ay 5,75 TL’ye yükseldi.

Meyve ortalama kilogram fiyatı ise yüzde 11,14 oranında gerileyerek 4,81 TL (geçtiğimiz ay 5,45 TL) oldu. Hesaplamada 18 sebze ve 8 meyve olmak üzere toplamda yine 26 ürün dikkate alındı.

‍∴

Hesaplama yapılırken -her zaman olduğu gibi- pazarda yaygın bulunan mevsim ürünleri esas alındı. Araştırmada ürünlerin tek tek ağırlığı yerine harcama sepetindeki meyve-sebze tüketiminin toplam miktarından hareket edildi.

Ekmek, Pirinç, Un, Makarna Grubu

Ekmek, pirinç, un, makarna, bulgur, irmik gibi ürünlerin bulunduğu grupta; ekmek ve makarna fiyatı aynı kalırken, un, irmik ve bulgur fiyatında artış tespit edildi. Baldo pirinç fiyatında da bazı marketlerde fiyat artışı dikkati çekti.

Yağ, Zeytin, Yağlı Tohum, Baharat, Çay Grubu

Son grup içinde yer alan gıda maddelerinden; tereyağı fiyatı kilogramda 4 TL artarken, margarin, zeytinyağı ve ayçiçeği yağı fiyatıbu ay yine değişmedi. Siyah ve yeşil zeytin fiyatı ortalamada biraz arttı.

Yağlı tohum (ceviz, fındık, fıstık, ayçekirdeği vb) ürünlerinden fıstığın fiyatı arttı, fındığın fiyatı geriledi, diğerleri değişmedi. Çayve ıhlamur fiyatıile baharat (kimyon, nane, karabiber vb.) fiyatları aynı kaldı. Şeker ve tuz ile bal, reçel, pekmezve salça yine fiyatı değişmeyen ürünler arasında yer aldı.

TÜRK-İŞ‘in hazırladığı Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Araştırması Raporu Aralık 2019 verilerinin yer aldığı raporu sizler için analiz edip aktardık. Detaylı değerlendirmelerin yer aldığı Türk-İş raporlarını her ay eş zamanlı olarak sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz.


Bir önceki aya dair raporu okumak için tıklayın

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.