Türkiye İstatistik Kurumu, 2020 yılına dair 3. çeyrek Turizm İstatistikleri (Temmuz – Eylül 2020) raporunu yayınladı. Rapora göre turizm gelirlerinde geçen yılın aynı çeyreğine göre, dikkat çeken bir azalma oldu.

TÜİK; Temmuz, Ağustos ve Eylül (2020) aylarını kapsayan 3. çeyreğe dair Turizm İstatistikleri raporunu yayınladı. Buna göre turizm geliri Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarından oluşan 3. çeyrekte bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %71,2 azalarak 4 milyar 44 milyon 356 bin dolar oldu.

Turizm İstatistikleri 3. Çeyrek (Temmuz – Eylül 2020)

2020’nin üçüncü çeyreğini temsil eden Temmuz, Ağustos ve Eylül 2020 aylarına dair Turizm gelirinin (cep telefonu dolaşım ve marina hizmet harcamaları hariç) %71,6‘sı yabancı ziyaretçilerden, %28,4‘ü ise yurt dışında ikamet eden vatandaş ziyaretçilerden elde edildi.

TÜİK tarafından hazırlanan Turizm İstatistikleri raporuna göre ziyaretçiler, seyahatlerini kişisel veya paket tur ile organize ediyorlar. Bu çeyrekte yapılan harcamaların 3 milyar 97 milyon 691 bin Dolar’ını kişisel harcamalar, 946 milyon 665 bin Dolar‘ını ise paket tur harcamaları oluşturdu.

Bu çeyrekte tüm harcama türleri geçen yılın aynı çeyreğine göre azaldı. Spor, eğitim, kültür harcaması %82,6, tur hizmetleri harcaması %78,8 ve paket tur harcamaları (ülkemize kalan pay) %77,2 azaldı.

Ortalama Harcama

Bu çeyrekte geceleme yapan yabancıların ortalama gecelik harcaması 70 dolar, yurt dışında ikamet eden vatandaşların ortalama gecelik harcaması ise 46 dolar oldu.

Ülkemizden çıkış yapan ziyaretçi sayısı 2020 yılı III. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %74,1 azalarak 5 milyon 604 bin 155 kişi oldu. Bunların %79’unu 4 milyon 430 bin 53 kişi ile yabancılar, %21’ini ise 1 milyon 174 bin 102 kişi ile yurt dışında ikamet eden vatandaşlar oluşturdu.

Bu çeyrekte yabancı ziyaretçiler ülkemizi %74,9 ile en çok “gezi, eğlence, sportif ve kültürel faaliyetler” amacıyla ziyaret etti

İkinci sırada %15,8 ile “akraba ve arkadaş ziyareti”, üçüncü sırada ise ile %3,3 ile “iş amaçlı (konferans, seminer, görev vb)” yer aldı. Yurt dışı ikametli vatandaşlar ise ülkemize %65,4 ile en çok “akraba ve arkadaş ziyareti” amacıyla geldi.

Turizm Gideri %89 Azaldı

Yurt içinde ikamet edip başka ülkeleri ziyaret eden vatandaşlarımızın harcamalarından oluşan turizm gideri, geçen yılın aynı çeyreğine göre %89,8 azalarak 126 milyon 79 bin Dolar oldu. Bunun 119 milyon 604 bin Dolar‘ını kişisel, 6 milyon 476 bin Dolar‘ını ise paket tur harcamaları oluşturdu.

Bu çeyrekte yurt dışını ziyaret eden vatandaş sayısı bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %93,1 azalarak 203 bin 223 kişi oldu. Bunların kişi başı ortalama harcaması 620 $ olarak gerçekleşti.

Analiz

TÜİK tarafından hazırlanan Turizm İstatistikleri (Temmuz – Eylül 2020) raporunu değerlendiren Dijital Markalaşma Uzmanı, Sosyal Medya Stratejisti ve Yazar Mürsel Ferhat Sağlam şu ifadeleri kullandı;

“… Raporu incelediğimizde turizm gelirlerinin, ziyaretçi sayılarının ve günlük ortalama harcama tutarlarının bir hayli düştüğünü görüyoruz Ancak bu tablo Türkiye’ye has değil. Yani tüm dünyada benzer verilerle karşılaşıyoruz. Sebebi ise COVID-19! Evet, yaklaşık 1 yıldır tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs pandemisinin sebep olduğu seyahat kısıtlaması ülkelerin en önemli gelir kalemlerinden biri olan turizmi büyük ölçüde etkiledi. Her ne kadar yaz döneminde vaka sayılarındaki düşüşle kısıtlamalar gevşetilse de insanlar salgın endişesiyle eskisi gibi seyahat edemedi. Tüm bunlar göz önüne alındığında, turizm gelirlerindeki bu azalma çok normal. Önemli olan bundan sonra turizm adına ne yapılacağıdır. Bana kalırsa pandemiden sonraki en önemli adım, Türkiye markasını “turizm” odağında daha güçlü biçimde yeniden konumlamaktır. Ayrıca turizmi 81 şehre yayacak şekilde bir stratejiye sahip olmalıyız. Bu stratejinin uygulanmasında yerel yönetimlere büyük görev düşüyor.”

Dipnot

TÜİK, Koronavirüs salgınına bağlı olarak sınır kapılarının kapatılması nedeniyle Nisan – Haziran 2020 döneminde anket çalışmalarının gerçekleştirilemediğini, bu nedenle ikinci çeyreğe ilişkin turizm istatistiklerinin yayımlanamayacağını duyurdu.


💡 Turizm İstatistikleri 1. Çeyrek (2020)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.