TÜİK tarafından hazırlanarak kamuoyuyla paylaşılan Tüketici Güven Endeksi, Kasım 2021 için yayınlandı. Bir önceki aya göre azalan endekse dair bütün detaylar haberimizde!

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, Kasım ayında bir önceki aya göre %7,3 oranında azaldı; Ekim ayında 76,8 olan endeks, Kasım ayında 71,1 oldu.

Buna ek olarak endekse dair detaylar ile endeksin Kasım 2021’deki durumuna ilişkin ayrıntılar haberin devamında!

Tüketici Güven Endeksi (Kasım 2021)

TÜİK tarafından yayınlanan Tüketici Güven Endeksi Kasım 2021 sonuçlarına göre;

Geçen 12 aylık döneme göre mevcut dönemde hanenin maddi durumu endeksi Ekim ayında 60,7’ydi. Kasım ayında %7,5 oranında azalarak 56,1 oldu. Gelecek 12 aylık döneme ilişkin hanenin maddi durum beklentisi endeksi Ekim ayında 75,6’ydı. Kasım ayında ise %8,8 oranında azalarak 68,9 oldu. Öte yandan gelecek 12 aylık döneme ilişkin genel ekonomik durum beklentisi endeksi Ekim ayında 74,2’ydi. Kasım ayında ise %8,1 oranında azalarak 68,2 oldu. Bununla birlikte geçen 12 aylık döneme göre gelecek 12 aylık dönemde dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi endeksi Ekim ayında 96,6 iken, Kasım ayında %5,4 oranında azalarak 91,4 oldu.

Endeks Hakkında Bilgi

Aylık tüketici eğilim anketi ile tüketicilerin maddi durum ve genel ekonomiye ilişkin mevcut durum değerlendirmeleri ile gelecek dönem beklentileri, harcama ve tasarruf eğilimleri ölçülmektedir. Anket sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi 0-200 aralığında değer alabilmektedir. Tüketici güven endeksinin 100’den büyük olması tüketici güveninde iyimser durumu, 100’den küçük olması tüketici güveninde kötümser durumu göstermektedir.

Tüketici eğilimine ilişkin endekslerden, tüketimin finansmanı amacıyla borç kullanma ihtimali endeksinin artması iyimser durumu, azalması ise kötümser durumu göstermektedir. Benzer şekilde tüketici fiyatlarının değişimine ilişkin düşünce ve beklenti endekslerinin artması tüketici fiyatlarında düşüş düşüncesini/beklentisini, azalması ise tüketici fiyatlarında artış düşüncesini/ beklentisini göstermektedir. İşsiz sayısı beklentisi endeksinin artması işsiz sayısında azalma beklendiğini, endeksin azalması ise işsiz sayısında artış beklendiğini ifade etmektedir.

Bu arada Tüketici Güven Endeksi ile ilgili etkin bir değerlendirme yapmak adına Ekonomik Güven Endeksi‘ni de incelemenizi öneririz.

Kaynak: TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu)


💡 Tüketici Endeksi (Ekim 2021)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.