Türkiye İstatistik Kurumu Tüik’ten önemli kamuoyu duyurusu! Yayınlanan duyuruda kurum hakkında bazı basın organlarında yayınlanan haberlerin gerçeği yansıtmadığı ifade edildi.

Türkiye İstatistik Kurumu, son zamanlarda medyada çıkan haberlerde kurumla ilgili iddiaların gerçeği yansıtmadığını ifade eden önemli bir kamuoyu duyurusu yayınladı. Buna göre TÜİK, açıklanan verilerin uluslararası standartlara uygun şekilde raporlandığını ve tanımlandığını belirtti. Kurumda yapılan görev değişikliklerinin ise liyakata ve mevzuata uygun olduğunu duyurdu.

Buna ek olarak paylaşılan kamuoyu açıklamasında TÜİK raporlarının Eurostat tarafından teyit edildiği de belirtildi;

Avrupa Birliği İstatistik Kurumu (Eurostat) tarafından her yıl düzenli olarak yapılan değerlendirmelerde TÜİK tarafından üretilen istatistiklerin uluslararası norm ve standartlara uygunluğu teyit edilmektedir.

Tüik’ten Önemli Kamuoyu Duyurusu

Türkiye İstatistik Kurumu – TÜİK, son dönemde kurum hakkında bazı basın organlarında yer alan haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirterek bir duyuru yayınladı. İşte o önemli açıklamanın tamamı;

Kurumumuz hakkında bugün bazı basın yayın organlarında yer alan haberler tamamen asılsız ve hayal ürünüdür. Söz konusu haberlerde yer alan iddiaların gerçeklerle uzaktan yakından hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK), 5429 sayılı Türkiye İstatistik Kanununda yer alan “Üretilen istatistiklerin, güvenilirlik, tutarlılık, tarafsızlık, istatistikî gizlilik, güncellik ve şeffaflık ilkelerine göre hazırlanıp uygulanacağı, açıklanan istatistiklerin kalitesinin ve ilkelere uygunluğunun değerlendirilebilmesi için gerekli tüm bilgiler ve resmî istatistik üretiminde kullanılan yöntemlerin kamuoyuna açıklanacağı” hükümleri çerçevesinde faaliyetlerini sürdürmektedir.

Başta işgücü ve fiyat endeksleri olmak üzere TÜİK tarafından üretilen istatistikler Avrupa Birliği ve dünya genelinde geçerli olan, uluslararası kurumlar tarafından tavsiye edilen yöntem, tanım ve kavramlar kullanılarak hesaplanmaktadır. İstatistiklerin üretiminde kullanılan söz konusu kavram ve yöntemler, yerli ve yabancı kurum ve kuruluşların değerlendirmelerine açık olduğu gibi, TÜİK internet sayfasından kamuoyu ile paylaşılmaktadır.

Avrupa Birliği İstatistik Kurumu (Eurostat) tarafından her yıl düzenli olarak yapılan değerlendirmelerde TÜİK tarafından üretilen istatistiklerin uluslararası norm ve standartlara uygunluğu teyit edilmektedir.

Ayrıca, Kurumumuzda son dönemde yaşanan görev değişiklikleri ilgili mevzuat ve liyakat çerçevesinde gerçekleştirilen bürokratik işlemlerdir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.


💡 Türkiye’nin İlk Decacorn’u

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.