Türkiye’nin lider e-ticaret platformlarından Trendyol aldığı son yatırımlarla birlikte Türkiye’nin ilk decacorn’u oldu.

2019 sonlarında başlayıp kısa sürede tüm dünyaya yayılan Koronavirüs pandemisiyle birlikte online alışveriş daha fazla kişi tarafından deneyimlendi. Sektöre yeni giren firmaların sayısı bu dönemde artarken hali hazırda e-ticaret piyasasında olan firmalar da büyümesini sürdürdü. Bunların başında Trendyol geldi. Öyle ki kamuoyuyla paylaşılan basın bülteninde 2010’da kurulan Trendyol’un 30 milyondan fazla müşterisine, günde 1 milyondan fazla paket ulaştırdığı bilgisi yer alıyor. Kısacası son bir yılda potansiyelini bir hayli artıran Türk e-ticaret devi, aldığı son yatırımla birlikte aynı zamanda Türkiye’nin ilk decacorn’u oldu.

Trendyol Türkiye’nin İlk Decacorn’u Oldu

Trendyol’un birkaç ay evvel gündeme gelen ve geçtiğimiz haftalarda tekrar konusu geçen yatırım turu resmileşti. Sadece Türkiye’de değil dünyada da e-ticaret pazarının önemli oyuncularından biri olmaya doğru ilerleyen Trendyol aldığı bu son yatırımla birlikte Türkiye’nin ilk decacorn’u olmaya hak kazandı.

Buna göre Trendyol; aldığı 1,5 milyar dolar tutarındaki yeni yatırım ile değerlemesini 16,5 milyar dolara yükseltti. Böylece Trendyol’un değeri 10 milyar doları geçmiş oldu. Bu ise şirketi decacorn seviyesine çıkardı.

Bu arada yeni yatırım turu, Amerika Birleşik Devletleri menşeli yatırım fonu General Atlantic ve Japonya merkezli SoftBank Investment Advisers yönetimindeki SoftBank Vision Fund 2 liderliğinde gerçekleşti. Öte yandan Berlin merkezli Princeville Capital, ADQ (BAE) ve Katar Yatırım Otoritesi (QIA) de yatırım turuna katıldı. Hatırlanacağı üzere Trendyol’un mevcut yatırımcısı olan Alibaba da bu sene başında şirkete 350 milyon dolar tutarında bir ek yatırım yapmıştı. Yeni yatırım turuyla beraber, Trendyol’un hissedarlık yapısında Asya, Avrupa, Amerika, Orta Doğu ve Türkiye’den yatırımcılar yer almış oldu.

Konuyla ilgili Trendyol Kurucusu Demet Mutlu, Trendyol’un ilk “decacorn” olmasına da değindiği açıklamasında şunları söyledi;

“Bu yatırım turunda yer alan, dünyanın önde gelen yatırımcılarına ülkemize ve Trendyol’un geleceğine duydukları güven için teşekkür ediyoruz. Ülkemize son dönemdeki en yüksek uluslararası yatırımı getirmiş olmak bizim için bir gurur kaynağı. Ayrıca Trendyol’un Türkiye’den çıkan ilk “decacorn” olması da sektörümüzün uluslararası arenadaki konumunu güçlendirecek. Bu yatırım Türkiye’nin dijital ekosistemine uluslararası ilgiyi artıracak ve sektörümüzün gelişmesine ciddi ivme kazandıracak. Tutkuyla çalışan ekibimize, yüzbinlerce iş ortağımıza ve bize güvenen 30 milyonu aşkın müşterimize bu başarı yolculuğunu bizimle paylaştıkları için teşekkür ediyoruz.”

Biz de Branding Türkiye olarak Trendyol ailesini tebrik ediyor, e-ticaret sektörümüzdeki diğer markaların da bu şekilde büyümesini diliyoruz.


💡 En Pozitif Ve Negatif Ülkeler

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.