Dünyanın en popüler ve bilinen yayınlarından biri olan TIME “Yılın İnsanı”nı 2019 için seçti. 1927 yılından bu yana Yılın İnsanı’nı seçen Time Dergisi bu sene o unvanı iklim aktivisti “Greta Thunberg”e verdi. 

Biliyorsunuz, genelde yılın son günlerinde törenler düzenlenir ve ödüller dağıtılır. Ayrıca çeşitli konulara dair istatistikler, raporlar, trendler hazırlanır ve kamuoyuyla paylaşılır. Bazen de yıla damgasını vuran kişiler, kurumlar, durumlar ve olaylar belirlenerek, bunlara dair detaylara yer verilir.

Bu anlamda en popüler içerik her yıl Time Dergisi’nden geliyor desek yanlış olmaz. Zira köklü medya kuruluşu TIME her sene bu zamanlarda “Yılın İnsanı”nı seçerek kamuoyuyla paylaşıyor. Sonrasındaysa tüm dünya bunu konuşuyor. 1927’den bu yana “Yılın Kişisi”ni / “Yılın İnsanı”nı seçen Time, 2019’da bu unvanı, özellikle son aylarda epey popülerleşen iklim aktivisti Greta Thunberg’e verdi.

Time “Yılın İnsanı”nı Seçti

Yaklaşık 100 yıldır her sene “Yılın Kişisi”ni seçerek kamuoyuyla paylaşan Time Dergisi, 2019 yılında Yılın Kişisi olarak “Greta Thunberg”i belirledi. Henüz 16 yaşındaki iklim aktivisti, iklim krizine karşı başlattığı hareketle bütün dünyada büyük yankı uyandırmıştı.

TIME - Greta Thunberg - Kapak

Kısacası Ağustos 2018’de Thunberg’in okulu kırıp İsveç Parlamentosu önünde kamp kurması ve iklim için harekete geçilmesi gerektiğini vurgulaması Time Dergisi’nin gözünden kaçmadı. Tüm bu süreci ve küresel boyutlara ulaşan kampanyayı öven TIME, “Greta Thunberg”nın “Yılın İnsanı” seçilmesi konusuna ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“Geçen 16 ayda BM’de devlet başkanlarına hitap etti, Papa ile bir araya geldi, ABD Başkanı ile tartışmaya girdi ve 20 Eylül’de 4 milyon insanı küresel iklim grevine (insanlık tarihinin en büyük iklim gösterisine) katılmaya teşvik etti. (Yazar) Margeret Atwood onu Jeanne d’Arc’a benzetti.”

Aynı açıklamada Time Dergisi, “İklim Grevi” sözcüğünün de Collins Sözlüğü tarafından yılın kelimesi seçildiğini de belirtti.

Time I Hakkında

Time, haftalık bir haber dergisidir. 1923 yılında Briton Hadden ve Henry Luce tarafından ABD’nin ilk haftalık haber dergisi olarak kurulmuştur. Dünyanın en saygın haber ve politika dergileri arasında yer alan Time Dergisi, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli bir yayın kuruluşudur. Avrupa sürümü olan Time Europe, eski adıyla Time Atlantic, Londra’da basılmaktadır. Time Europe, Orta Doğu, Afrika ve Latin Amerika’yı da kapsamaktadır. Ayrıca Time Dergisi’nin Asya sürümü, Kanada sürümü, Okyanusya sürümü de bulunur. İngilizce olarak yayımlanan derginin günümüzde haftalık tirajı 4 milyonun üzerindedir. (Wikipedia)


💡 Time Dergisi Yine Satıldı

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.