Ticaret Bakanlığı geçtiğimiz günlerde yayınladığı kılavuzla ticarette yeni bir dönem başlatmış oldu. Bundan böyle “bedava”, “her şey”, “-e varan” gibi ifadeler rastgele ve serbestçe kullanılmayacak. İşte detaylar!

Ticaret Bakanlığı tarafından 15 Nisan 2022 tarihinde yayınlanan “Fiyat Bilgisi İçeren Reklamlar İle İndirimli Satış Reklamları ve Ticari Uygulamaları Hakkında Kılavuz”da belirtilenlere göre bundan böyle fiziksel ya da dijital perakendecilikte karşılaştığımız “bedava”, “her şey”, “-e varan” gibi ifadeler rastgele veya serbestçe kullanılmayacak. Kısacası ticarette yeni bir dönem başlıyor!

Ticarette Yeni Dönem

Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan kılavuz, yanıltıcı ifadelerin kullanımını kısıtlıyor. Böylece tüketicilerin korunması amaçlanıyor. Kısacası hem fiziksel perakendecilikte hem de e-ticarette sıkça gördüğümüz yanıltıcı ifadeler tarih oluyor. Daha doğrusu kısıtlanıyor. Artık firmalar bu ifadeleri kullanırken bir kez daha düşünmek zorunda kalacak.

Bakanlığın resmi web sitesinde yayınlanan kılavuzun ön açıklamasında şunlar yazıyor;

“Fiyat Bilgisi İçeren Reklamlar İle İndirimli Satış Reklamları ve Ticari Uygulamaları Hakkında Kılavuz

Fiyat bilgisi içeren reklamlar ile indirimli satış reklamları ve ticari uygulamalar hakkında reklam veren, reklam ajansları, mecra kuruluşları satıcı, sağlayıcı, aracı hizmet sağlayıcılar ve reklamcılık ile ilgili tüm kişi, kurum ve kuruluşlara yol göstermek amacıyla 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’a ve Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’ne dayanılarak hazırlanan ve Reklam Kurulu’nun 12.04.2022 tarihli ve 320 sayılı toplantısında 2022/1 numaralı ilke kararı olarak kabul edilen “Fiyat Bilgisi İçeren Reklamlar İle İndirimli Satış Reklamları ve Ticari Uygulamaları Hakkında Kılavuz” için lütfen tıklayınız.”

Bu arada kılavuzu yazının sonundaki bağlantıya tıklayarak okuyabilir veya indirebilirsiniz.

Ticarette “Bedava”, “Her Şey”, “-e Varan” Kısıtlaması

Bakanlık tarafından yayınlanan kılavuzdaki bazı detaylar şöyle;

  • Bir fiyat veya indirim reklamı, mağazadaki veya belirli bir kategorideki tüm mal veya hizmetler için geçerli olmadıkça “net”, “tümü” veya “her şey” gibi ifadeler kullanılamaz
  • Bir satıcı veya sağlayıcının farklı mal veya hizmet kategorileri için farklı indirimler sağlayarak yaptığı genel bir fiyat indirimine ilişkin reklamlarda, mal ve hizmet kategorilerinin ve bunlarla ilgili fiyat indirimlerinin açıkça belirtilmesi gerekmektedir. Kampanyaya dahil olan mal veya hizmetlerin “kış sezonu ürünleri”, “…marka ürünler”, “mavi noktalı ürünler”, “2. ürüne” ve benzeri ifadelerle tüketicilerin anlayabileceği açık ve anlaşılır bir şekilde reklamlarda ayırt edilebilir olması gerekmektedir.
  • İndirimli satış kampanyalarına ilişkin reklamlarda “…e varan”, “…den itibaren”, “…e kadar” ibaresine okunabilir büyüklükte yer verilmelidir.
  • Tüketicinin ani bir karar vermesini sağlamak ve bilinçli bir tercih yapması için gerekli fırsat veya zamandan mahrum bırakmak amacıyla, gerçeğe aykırı olarak bir mal veya hizmetin sadece çok kısıtlı bir süre içinde belirli şartlar altında sunulacağı belirtilemez. Örneğin A seyahat acentası tarafından aslında daha fazla odanın rezerv edilebilir olmasına rağmen “son 3 oda kaldı” ibaresi ile tanıtımda bulunması.
  • Mal veya hizmetin fiyatının düşük olduğu algısı oluşturacak şekilde, fiyat bilgisinin yanında “yalnızca” veya “sadece” gibi ifadeler kullanılmamalıdır.
  • Çocuklar, bir mal veya hizmeti edinmek için, ebeveynlerini veya başkalarını ikna etmeye doğrudan teşvik edilmemelidir.

Kılavuzda öne çıkan detaylar bu şekildeydi. Kılavuzun tamamını okumak ve indirmek için buraya tıklayın.


Branding Türkiye Yayınları’nı Ziyaret Et

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.