Amerika’nın, Türkiye’deki bazı ürünlerle ilgili aldığı gümrük / vergi arttırımına yönelik kararın ardından THY ve Türk Telekom’dan ABD’ye reklam boykotu başladı.

Türkiye ile Amerika arasında yaşanan krizin yansımaları sürüyor. Amerika’nın, Türkiye’deki bazı ürünlerle ilgili aldığı gümrük / vergi arttırımına yönelik kararın ardından Türkiye’nin uluslararası arenada gururu olan markalar da Amerika’ya tepkilerini göstermek adına Amerikalı şirketlere karşı reklam boykotu başlattı. 

THY Ve Türk Telekom’dan Reklam Boykotu

Dünyanın marka değeri en yüksek hava yolu şirketi olan Türk Hava Yolları (THY) ve dünyanın sayılı telekomünikasyon şirketlerinden biri olan Türk Telekom, Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasında yaşanan siyasi ve ekonomik kriz sonucunda ABD’yi protesto etmek amacıyla ABD’li kuruluşlara reklam vermeme kararı aldı.

Bu karara ilişkin detaylar her iki markanın üst düzey yetkilileri tarafından kamuoyuna açıklandı. THY Basın Müşaviri Yahya Üstün konuyla ilgili Twitter‘dan bir açıklama yaptı. Üstün konuyla ilgili yaptığı açıklamada: “Türk Hava Yolları olarak devletimizin ve milletimizin yanında yer alıyoruz. Konu ile alakalı gerekli talimatlar ajanslarımıza verilmiştir” ifadelerini kullandı.

ABD'ye Reklam Verme Kampanyası - Tweet

Türk Telekom Kurumsal İletişim Direktörü olan Hamdi Ateş de Twitter’dan yaptığı açıklamayla reklam boykotu kampanyasına katıldıklarını açıkladı. Ateş yaptığı açıklamada: “Türk Telekom ailesi olarak biz de #ABDyeReklamVerme kampanyasına dâhil oluyor, devletimizin ve milletimizi yanında yer alıyoruz. Konu ile alakalı gerekli talimatlar ajanslarımıza verilmiştir.” ifadelerini kullandı.

Hamdi Ateş Tweet

Reklam Boykotunun Önemi

Konuya ilişkin Branding Türkiye’nin Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Mürsel Ferhat Sağlam bir açıklamada bulundu. İşte Mürsel Ferhat Sağlam’ın reklam boykotuna ilişkin açıklaması;

Türk Hava Yolları ile Türk Telekom’un, Amerika Birleşik Devletleri menşeyli şirketlere reklam boykotu başlatmış olması şüphesiz ki çok önemli bir tavır. Ancak bundan daha önemli bir detay daha var. O da bu iki global Türk firmasının (Türk Hava Yolları ve Türk Telekom) bundan böyle yerli sistemlerle çalışmayı ön plana alacak olma ihtimalleridir. Bu arada Amerikalı firmalara reklam boykotu başlatmak; gerek uluslararası arenada Türk markalarının ağırlıklarını göstermesi açısından, gerekse yerli sistemlerin büyümesi anlamında büyük önem taşımaktadır. 

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.