Tesla, Space X, The Boring Company gibi çılgın girişimleriyle adından sıkça söz ettiren ve dünya çapında geniş bir hayran kitlesi olan Elon Musk’ın otomobil markası Tesla Türkiye’ye geliyor.

Elon Musk’ın geçtiğimiz günlerde SpaceX ile uzaya gönderdiği Tesla otomobillerinin bir sonraki durağı Türkiye olacak. Evet, Tesla Türkiye’ye geliyor!

Tesla Türkiye’ye Geliyor

Merakla Türkiye sokaklarında görmeyi beklediğimiz Tesla araçları için ilk öncelikle Türkiye’de bir servis kurulması planlanıyor. Önümüzdeki 6 ay içerisinde servisi hizmete sunmayı amaçlayan şirket, İstanbul’un Anadolu yakasında, merkez olarak kullanmak üzere bir yer arıyor. Tesla’nın İstanbul’daki merkezinde tanıtım amaçlı 3 – 4 model sergileneceğini de belirtelim.

Tesla Model 3 Türkiye'de

Kısa vadede Türkiye için böyle bir hedefi olan Elon Musk’ın 2019’daki hedefleri arasında Zorlu Center’da Tesla için showroom kurmak da var. Şirket, Model S ve Model X’e göre daha uygun bir fiyata sahip olan Model 3 ile Türkiye pazarına girmeyi planlıyor. Aracın Türkiye fiyatının yaklaşık olarak 70 Bin Euro olacağı düşünülüyor.

Hızlı Şarj İstasyonu Kuruluyor

Şirketin hızlı şarj istasyonları için birkaç ay önce Gerson Elektrik Ticaret ve Sanayi ile anlaşması Türkiye pazarına açılacağının ilk göstergesiydi. Supercharger istasyonlarla, 15 ile 30 dakika arasında bataryanın %80’i doldurulabilecek. Böylece İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin birçok bölgesinde artık benzin istasyonları gibi araç şarj istasyonlar da olacak. Kısacası, elektrikli otomobillerin Türkiye sokaklarında dolaşacağı günler yakın!

Tesla I Hakkında

Tesla, 2003 yılında Martin Eberhard tarafından kurulmuş elektrikli araç ve elektrikli araç motor parçaları tasarlayan, üreten ve satan bir Amerikan şirketidir. TSLA sembolü ile NASDAQ borsasında işlem gören halka açık şirkettir. Tarihinde ilk defa 2013 birinci çeyreğinde hissedarlarına kar payı dağıtmıştır. Tesla tamamen elektrikli ilk spor otomobil üretimi, Tesla Roadster, ile dikkatleri çekmiştir.

Şirketin ikinci aracı Model S’dir, (tam elektrikli lüks sedan otomobil), ve bu aracı iki yeni araç Model X ve Model 3 modelleri izleyecektir. Mart 2015 itibarıyla, Tesla 2008 yılından bu yana yaklaşık 70.000 elektrikli araba teslim etmiştir. Tesla aynı zamanda elektrikli motor parçalarını, lityum-iyon pil paketleri dahil olmak üzere Daimler ve Toyota otomotiv üreticilerine pazarlar. Şirketin CEO’su Elon Musk, Tesla ‘yı ortalama tüketiciye uygun fiyatlarla elektrikli arabalar sunmayı hedefleyen bağımsız bir otomobil üreticisi olarak öngördüğünü açıkladı. Ortalama tüketici için çıkaracağı Tesla Model 3 fiyatının devlet teşvikleri haricinde 35.000 USD$’dan, teslimatların ise 2017 sonunda başlaması bekleniyor. Ayrıca Tesla 2015 yılında, PowerWall adında, ev kullanımı için bir batarya ürünü çıkardığını açıkladı. (Wikipedia)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.