Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Temmuz ayının ikinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Temmuz 2022)

Temmuz ayının ikinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Temmuz’un 2. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Temmuz 2022)”

Teknoloji Haberleri (8 – 14 Temmuz 2022)

Bu haftanın (8 – 14 Temmuz 2022) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor;

  • Branding Türkiye Öneriyor: Kitap Önerileri
  • Hani Kurumsaldık’ta Yeni Sezon Başlıyor
  • Elon Musk’tan Twitter Kararı
  • Zam Şampiyonu (Mayıs 2022)
  • Açlık Ve Yoksulluk (Haziran 2022)
  • Zam Şampiyonu (Haziran 2022)
  • Okunacak Kitaplar Listesi – 1
  • Euro/Dolar Paritesi Eşitlendi
  • DSÖ’den Kürsel Acil Durum
  • Hayvanları Koruma Kanunu

Evet, geride bıraktığımız hafta teknoloji haberleri açısından yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti. İşte bu haftanın teknoloji gündemi!


Branding Türkiye Öneriyor: Kitap Önerileri

Bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye’nin fenomen kategorisi Branding Türkiye Öneriyor’un Kitap Önerileri kısmında bu hafta yer alan kitaplar açıklandı.

Hani Kurumsaldık’ta Yeni Sezon Başlıyor

İlk bölümü Mart 2021’de Spotify’da yayınlanan ve kurumsallaşma, markalaşma, dijitalleşme ana temasına sahip olan Hani Kurumsaldık yeni bölümleriyle başlıyor. Popüler podcast serisi; eskiden olduğu gibi yine Spotify, Apple Podcast, YouTube, Amazon Music ve Google Podcast başta olmak üzere tüm dijital müzik ve video platformlarında! Mürsel Ferhat Sağlam tarafından bilgi ve tecrübe paylaşımı misyonuyla hayata geçirilen Hani Kurumsaldık’ın ana sponsoru ise yeni sezonda da yine Branding Türkiye oldu.

Elon Musk’tan Twitter Kararı

Geçtiğimi aylarda Elon Musk Twitter’ı Satın Aldı şeklinde bir haber yayınlayarak Elon Musk’ın Twitter ile ilgili hamlesini duyurmuştuk. Twitter için 44 milyar ödeyeceğini belirten Elon Musk, gelinen noktada Twitter’ı satın almaktan vazgeçmiş. En azından The Washington Post’un anonim bir haber kaynağına dayandırarak yayınladığı haber bu şekilde. Habere göre; Elon Musk, Twitter’ın satın almaya yönelik finansman konusunda belirli tartışmalara girmeyi tamamen bıraktı. Diğer bir ifadeyle Musk, bugüne kadar Binance ve Suudi Prens El-Velid bin Talal gibi isimlere katılacak finansal destekçilerle görüşmeleri sona erdirdi. Bu durum Elon Musk’ın Twitter’ı satın almaktan gerçekten de vazgeçmiş olabileceğine işaret ediyor.

Zam Şampiyonu (Mayıs 2022)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir rapora dair haber ile devam ediyoruz. Enflasyon Rakamları (Mayıs 2022) TÜİK tarafından açıklandı. Buna göre TÜFE aylık %2,98 artarken, yıllık bazda enflasyon %73,50 oldu. Mayıs ayının zam şampiyonu ise fiyatı %71,04 artan paket turlar oldu.

Açlık Ve Yoksulluk (Haziran 2022)

Türk-İş tarafından her ay hazırlanarak kamuoyuyla paylaşılan Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Araştırması, Haziran 2022 için yayınlandı. Rapora göre Haziran 2022’de 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 20.818,14 TL oldu.

Zam Şampiyonu (Haziran 2022)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir rapora dair haber ile devam ediyoruz. Enflasyon Rakamları (Haziran 2022) TÜİK tarafından açıklandı. Buna göre TÜFE aylık %4,95 artarken, yıllık bazda enflasyon %78,62 oldu. Haziran ayının zam şampiyonu ise fiyatı %24,80 artan doğalgaz oldu.

Okunacak Kitaplar Listesi – 1

Bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye’nin tavsiye pazarlaması odağında faaliyet gösteren fenomen kategorisi Branding Türkiye Öneriyor’un alt kategorisi olan “Kitap Önerileri” kapsamında “Okunacak Kitaplar Listesi” hazırladık. Yazı dizisi şeklinde belirli periyotlarda yayınlayacağımız listenin ilk bölümü olan “Okunacak Kitaplar Listesi – 1″de birbirinden değerli 10 kitap var.

Euro/Dolar Paritesi Eşitlendi

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine ekonomideki önemli bir gelişmeyle devam ediyoruz. Euro/Dolar paritesi 20 yıl sonra ilk kez eşitlendi. Buna göre; Euro/Dolar paritesi haftanın ilk işlem gününde %1’i aşan düşüşle 1,0057 seviyesini test etti. Böylelikle paritede 2002’den bu yana en düşük seviye kaydedildi.

DSÖ’den Kürsel Acil Durum

Dünya Sağlık Örgütü – DSÖ, Kovid-19 salgınını “küresel acil durum” olarak nitelendirmeye devam kararı aldı. Bu kararın alınmasında, küresel Kovid-19 vakalarının üst üste 4 haftadır artışta olmasının etkisi olduğu belirtiliyor.

Hayvanları Koruma Kanunu

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemini güzel bir haber ile tamamlıyoruz. Hayvanları Koruma Kanunu, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kanunla birlikte hayvanlar ‘mal’ değil ‘can’ olarak değerlendirilecek. Ayrıca petshoplarda kedi ve köpeklerin vitrine konularak satışı yasaklanacak. Hayvanlara karşı işlenen suçlara ise 4 yıla kadar hapis cezası verilebilecek.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Temmuz (2022) ayının ikinci haftasını da (8 – 14 Temmuz 2022) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Temmuz’un 2. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Temmuz 2022’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (1 – 7 Temmuz 2022)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.