Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Şubat ayının ikinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Şubat 2023)

Şubat ayının ikinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Şubat’ın 2. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Şubat 2023)”

Teknoloji Haberleri (8 – 14 Şubat 2023)

Bu haftanın (8 – 14 Şubat 2023) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor;

 • Depremde Hayat Kurtaran Mobil Uygulamalar
 • Depremzedelere Uzaktan Yardım Seçenekleri
 • Deprem Bağış Hesapları
 • Güncel Depremleri Listeleyen Site
 • Kırmızı Pelerinli Markalar Nedir?
 • Babamın Oyuncakları’na Büyük İlgi
 • Türkiye’deki Tüm Milli Yaslar
 • MEB’den LGS Kararı
 • Üniversiteler İçin Uzaktan Eğitim Kararı
 • Kırmızı Pelerinli Markalar Listesi Yayınlandı

Geçtiğimiz hafta teknoloji haberleri açısından; yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte gündeme dair önemli haberler de dahil olmak üzere oldukça hareketli geçti. İşte teknoloji başta olmak üzere bu haftanın gündemi!


Depremde Hayat Kurtaran Mobil Uygulamalar

Kahramanmaraş depremiyle sarsılan Türkiye, tarihin en büyük doğal afetiyle karşı karşıya kaldı. Bilindiği gibi deprem anında veya herhangi bir doğal afet esnasında en büyük sorunlardan birisi iletişimin kesilmesidir. Oysa başta deprem olmak üzere bu gibi durumlarda hayat kurtaran birçok farklı uygulama mevcut. Bu yazımızda size bu uygulamaları derledik. İşte deprem anında ve sonrasında hayat kurtaran mobil uygulamalar!

Depremzedelere Uzaktan Yardım Seçenekleri

Kahramanmaraş Depremi sonrası deprem bölgesindeki vatandaşlara nasıl yardım edeceğini merak edenler için bir liste hazırladık. İşte depremzedelere uzaktan yardım için tercih edeceğiniz bazı seçenekler;

 • Kan Bağışında Bulunmak
 • Yardım Kuruluşlarına Destek Olmak
 • Nakdi Yardım
 • Telefon Hatlarını Gereksiz Meşgul Etmemek
 • Yalan Bilgilere Karşı Dikkatli Olmak
 • SMS İle Bağışta Bulunmak

Detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Deprem Bağış Hesapları

Kahramanmaraş’ ın Pazarcık ilçesinde 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki 2 depremin ardından arama kurtarma çalışmaları sürüyor. Bir yandan da depremden sağ kurtulanlar için yardımlar organize ediliyor. Birçok ihtiyacın olduğu bölge için kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları var güçleriyle çalışıyorlar. Türkiye’nin farklı illerindeki vatandaşlar da bu kurumlara ve kuruluşlara maddi ve ayni bağışta bulunarak destek oluyorlar. Peki deprem bağış hesapları hangileri? İşte detaylar!

Güncel Depremleri Listeleyen Site

Güncel depremlerin yer aldığı sondepremler.org, Kandilli Rasathanesi‘nden aldığı verilerle “TÜRKİYE VE YAKIN ÇEVRESİNDEKİ SON 100 DEPREM”i kullanıcı deneyimi odaklı ve anlaşılabilir bir şekilde listeliyor. Siteyi kısaca özetlemek gerekirse; SonDepremler.org’ta, güncel depremler büyüklükleri, lokasyonları (il – ilçe) ve tarihi/saati ile listeleniyor.

Kırmızı Pelerinli Markalar Nedir?

Herhangi bir doğal afette hızlı aksiyon alıp iletişim kanallarını kullanan ve “geçmiş olsun” dileklerini ileten sonra da aynî ve nakdî destekte bulunarak insanların o talep ettiği “yakın arkadaş”a yahut “süper kahraman”a dönüşen bu öncü markalar, herhangi bir şekilde tanımlanmıyor. Şu noktaya kadar bile sadece “kurumsal sosyal sorumluluk” ile geçiştirilemeyecek kadar çok detaydan bahsettik. Dolayısıyla bu öncü markaları farkındalık içeren bir unvanla vurgulamak gerekiyor. Ve bu düşüncelerle; bu tipteki “yakın arkadaş” ve “süper kahraman” metaforuyla donattığımız “hızlı yardımsever” kurumsal değerine sahip o markalara soyut ama değerli bir tanımlama getiriyoruz: “Kırmızı Pelerinli Markalar”

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Babamın Oyuncakları’na Büyük İlgi

Sezonun en iddialı çocuk oyunu Babamın Oyuncakları, çocuklarla buluşuyor. Ancak oyun sadece çocukların ilgisini çekmekle kalmıyor. Aynı zamanda anne babaların da beğenisini topluyor. Özel bir teknik olan Black Light Theatre tekniğiyle sahnelenen Babamın Oyuncakları adlı oyun “Alfa Çocuk Tv”nin yapımcılığında hayata geçirildi. Bu arada oyunun sadece tekniği değil senaryosu, hikayesi, ekibi, şarkıları ve içeriği de çok özel ve dikkat çekici.

Türkiye’deki Tüm Milli Yaslar

Kahramanmaraş Depremi ile gündeme gelen Milli Yas hakkında tüm detaylar Branding Türkiye’de yayınlandı. Geçmişten bugüne Türkiye’deki tüm milli yasların listelendiği makaleyi okumak için buraya tıklayın.

MEB’den LGS Kararı

Kahramanmaraş merkezli 10 şehri vuran 7.7’lik ve 7.6’lık depremde toplam can kaybı 20 bin 213 oldu. Yaralı sayısı ise 80 bin 52 kişiye ulaştı. Bu arada Milli Eğitim Bakanlığı – MEB tarafından yapılan açıklamaya göre LGS’de 2. dönem, YKS’de ise 12. sınıf 2. dönem konuları olmayacak.

Üniversiteler İçin Uzaktan Eğitim Kararı

Kahramanmaraş merkezli 10 şehri vuran 7.7’lik ve 7.6’lık depremde toplam can kaybı 24 bin 617 oldu. Yaralı sayısı ise 80 bin 278 kişiye ulaştı. Bu arada YÖK tarafından alınan karara göre üniversitelerin bahar döneminde eğitime uzaktan devam edecek.

Kırmızı Pelerinli Markalar Listesi Yayınlandı

Dijital Markalaşma Uzmanı, Akademisyen ve Yazar Mürsel Ferhat Sağlam tarafından kavramsallaştırılarak literatüre kazandırılan Kırmızı Pelerinli Markalar odağında bir liste hazırlandı. Kurumsal sosyal sorumluluk kavramına başka bir boyut kazandıran Kırmızı Pelerinli Markalar ile ilgili liste Branding Türkiye’de yayınlandı. Detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Şubat (2023) ayının ikinci haftasını da (8 – 14 Şubat 2023) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Şubat’ın 2. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Şubat 2023’teki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv“Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (1 – 7 Şubat 2023)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.