Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Şubat ayının ikinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Şubat 2022)

Şubat ayının ikinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Şubat’ın 2. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Şubat 2022)”

Teknoloji Haberleri (8 – 14 Şubat 2022)

Bu haftanın (8 – 14 Şubat 2022) öne çıkan güncel teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

  • Reklam Ve Pazarlama Zirvesi
  • Ekonomik Güven Endeksi (Ocak 2022)
  • Zam Şampiyonu (Ocak 2022)
  • İş Birliği Kültürü (Analiz)
  • İşsizlik (Aralık 2021)
  • Google Chrome Logosu Değişti
  • En Hızlı Büyüyen 100 Şirket
  • SGK’dan SMA Hastalarına Güzel Haber
  • Baraj Puanı Kaldırıldı
  • Yeni Ekonomi Paketi Açıklandı

Evet, geride bıraktığımız hafta teknoloji haberleri açısından yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


Reklam Ve Pazarlama Zirvesi

Türkiye’nin ISO 9001:2015 Kalite Belgesi’ne sahip ilk ve tek öğrenci kulübü olan İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Kulübü tarafından düzenlenen ve gelenekselleşen Reklam Ve Pazarlama Zirvesi 2022 için geri sayım başladı! Bu sene 28 Şubat tarihinde düzenlenecek olan etkinlik “Nasıl Çıktı Bu Fikirler?” konsepti ile Zorlu PSM Turkcell Platinum Sahnesi’nde gerçekleşecek.

Ekonomik Güven Endeksi (Ocak 2022)

Tüketicilerin ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen bileşik bir endeks olan Ekonomik Güven Endeksi, TÜİK tarafından Ocak 2022 için açıklandı. Mevsim etkilerinden arındırılmış; tüketici güven endeksi, reel kesim, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörleri güven endekslerinin alt endekslerinin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşan Ekonomik Güven Endeksi bir önceki aya göre Ocak 2022’de azalış gösterdi.

Zam Şampiyonu (Ocak 2022)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine herkesi ilgilendiren önemli bir haber ile devam ediyoruz. Enflasyon Rakamları (Ocak 2022) TÜİK tarafından açıklandı. Buna göre TÜFE aylık %11,10 artarken, yıllık bazda enflasyon %48,69 oldu. Aralık ayının zam şampiyonu ise fiyatı %69,97 artan elektrik oldu.

İş Birliği Kültürü (Analiz) 

İş birliği kültürüne inanan ve her fırsatta bunu uygulamaya çalışan biriyim. Fakat Türkiye’de iş dünyasında sömürü ve istismar o kadar kanıksanmış ki ne yazık ki iş birliği kültürünü uygulamakta zorluk çekiyoruz. Kısacası iş birliği kültürü OUT istismar IN!

Devamını oku

İşsizlik (Aralık 2021)

Türkiye’deki işgücüne dair güncel durumu gösteren ve önemli olan işsizlik rakamları raporu, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından hazırlanarak Aralık 2021 için yayınlandı. Buna göre Aralık 2021’de  işsizlik, bir önceki aya göre 2 bin kişi artarak 3 milyon 794 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 0,1 puanlık azalış ile %11,2 seviyesinde gerçekleşti.

Google Chrome Logosu Değişti

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine teknoloji dünyasını ilgilendiren bir haber ile devam ediyoruz. Dünyanın en popüler ve en çok kullanılan arama motoru olan Google’ın web tarayıcısı olarak hizmet veren Google Chrome logosu 8 yıl aradan sonra değişti.

Devamını oku

En Hızlı Büyüyen 100 Şirket

“Türkiye’nin En Hızlı Büyüyen 100 Şirketi” belli oldu. TOBB öncülüğünde, Vodafone Business sponsorluğunda, TEPAV ve TOBB ETÜ işbirliği ile hazırlanan listeye göre cirosunu 2 yılda %5.808 oranında artıran İstanbul merkezli Tripenia Bilişim Turizm A.Ş. ilk sırada yer aldı. İlk 100’deki şirketler, Türkiye’den 13 kat daha hızlı büyüdü.

SGK’dan SMA Hastalarına Güzel Haber

“Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Sağlık Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ” Resmi Gazetede yayımlandı. Buna göre SMA hastalarının ilaç giderlerini SGK karşılayacak. İlaç kullanım onayı SGK’nın belirleyeceği resmi sağlık kurumlarında görevli çocuk nörolojisi uzmanı tarafından her bir uygulama için ayrı ayrı reçete edilecek.

Üniversite Baraj Puanı Kaldırıldı

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine herkesi ilgilendiren bir haber ile devam ediyoruz. YÖK, üniversite sınavları ile ilgili aldığı yeni kararları duyurdu. Buna göre Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) bu yıldan itibaren ön lisans ve lisans programlarını tercihte 150 ve 180 olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) ile Alan Yeterlilik Testi (AYT) baraj puanı uygulaması kaldırıldı.

Yeni Ekonomi Paketi Açıklandı

İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen Türkiye Ekonomi Modeli Yeni Adımlar Ve Enflasyon Tedbirleri Tanıtım Toplantısı’nda Yeni Ekonomi Paketi açıklandı. Bu kapsamda 60 milyar liralık Kredi Garanti Fonu (KGF) destek paketi oluşturulduğu açıklandı.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Şubat (2022) ayının ikinci haftasını da (8 – 14 Şubat 2022) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Şubat’ın 2. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Şubat 2022’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (1 – 7 Şubat 2022)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.