Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Ocak ayının ikinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Ocak 2024)!

Ocak ayının ikinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Ulusal ve uluslararası markaların iş, ekonomi ve teknoloji gündemini yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Ocak’ın 2. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Ocak 2024)

Teknoloji Haberleri (8 – 14 Ocak 2023)

Bu haftanın (8 – 14 Ocak 2024) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor;

 • Tüketici Güven Endeksi (Aralık 2023)
 • Branding Türkiye 6 Yaşında!
 • ENAG Aralık 2023 Enflasyonunu Açıkladı
 • Aralık (2023) Zam Şampiyonu Belli Oldu
 • Oniki E-Ticaret Ve E-İhracat Konferansı Antalya’da Gerçekleşti
 • İnşaat Sektörü İçin Teknoloji Etkinliği 12 Ocak’ta
 • Tüm Zamanların En Büyük 50 İş Rekabeti
 • Enflasyon Rakamları (Aralık 2023) Açıklandı
 • Girişimcilik Ekosistemi 27 Ocak’ta Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi’nde Buluşuyor!
 • Altın Küre Ödülleri
 • En Çok Para Harcanan Mobil Uygulamalar
 • Dünyanın En Güçlü Orduları
 • Yapay Zekadan Parmak İzi Araştırması
 • Uzayda Dev Halka Keşfi

Ocak ayının ikinci haftasında teknoloji, iş, dijital ve ekonomi ana temalarında öne çıkan başlıklar bu şekilde. Şimdi haber detaylarına bakalım. İşte haftanın öne çıkan teknoloji haberleri!


Tüketici Güven Endeksi (Aralık 2023)

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, Kasım ayında 75,5 iken Aralık ayında %2,6 oranında artarak 77,4 oldu. Buna ek olarak endekse dair detaylar ile endeksin Aralık 2023‘deki durumuna ilişkin ayrıntılar haberin devamında!

Branding Türkiye 6 Yaşında!

9 Ocak 2018 tarihinde Mürsel Ferhat Sağlam tarafından kurularak yayın hayatına başlayan Branding Türkiye, 9 Ocak 2024 itibariyle 6 yaşında! Bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi odaklı, Dijital Dünyanın Marka Mecrası mottosuna sahip, 360 derece içerik misyonuna sahip yeni nesil bir mecra olan ve alt markalarıyla çoklu sektörde faaliyet gösteren Branding Türkiye, yeni yaşını mütevazı bir törenle kutladı. Devamını oku

ENAG Aralık 2023 Enflasyonunu Açıkladı

ENAGrup – Enflasyon Araştırma Grubu, bir süredir enflasyon rakamlarını her ay TÜİK ile eş zamanlı olarak açıklıyor. Geçtiğimiz günlerde “E-TÜFE ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi Aralık 2023” başlığıyla yayınlanan bültende Aralık 2023 odağında enflasyon rakamlarını açıklayan ENAG’a göre TÜFE Aralık ayında %4,12 arttı.

Aralık (2023) Zam Şampiyonu Belli Oldu

Enflasyon rakamlarının ardından zam şampiyonu olan ürün de belli oldu. Buna göre TÜİK tarafından açıklanan veriler baz alındığında Aralık (2023) ayında fiyatı en çok artan (zam şampiyonu) ürün %27,38 ile “Sebze (Patates Ve Bazı Yumru Bitkiler Hariç)” oldu. Bununla birlikte işte fiyatı en çok artan ürünler ile fiyatı en çok azalan ürünler listesi!

Oniki E-Ticaret Ve E-İhracat Konferansı Antalya’da Gerçekleşti

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine devam ediyoruz. Oniki’nin yapay zeka destekli yenilikçi konsepti ile hayata geçirdiği E-Ticaret ve E-İhracat Konferansı’nın 14. ayağı Antalya Ramada Plaza’da gerçekleştirildi. ikas ve Sovos ana sponsorluğunda düzenlenen etkinliğe e-ihracat ve e-ticaret ekosisteminin paydaşları katıldı. Branding Türkiye’nin medya partneri olduğu zirveye dair detayları buradan öğrenebilirsiniz.

İnşaat Sektörü İçin Teknoloji Etkinliği 12 Ocak’ta

Anadolu Bilişim Buluşmaları, Harput Ajans, Kamu Bilişim Derneği, Değişim Mimarı & İnovatif Yönetim Danışmanlığı tarafından 12 Ocak 2024’te İnşaat Sektörü İçin Teknoloji ana temalı bir etkinlik gerçekleştirilecek. ICT MEDIA, Branding Türkiye, Teknolojik Grup iş birliği ve desteği ile ana teması “İnşaat Sektörünün Yeniden İnşası” olan etkinliğin mottosu ise “Güvenilir Gelecek ve Sürdürülebilirlik” olarak belirlendi. Dijital ortamda gerçekleşecek olan bu ücretsiz etkinlikte ekosistem paydaşları bir araya gelerek sektöre dair bilgi ve deneyim paylaşımında bulunacak. Devamını oku

Tüm Zamanların En Büyük 50 İş Rekabeti

Her kurumsal, kişisel ve kamusal işletme için kritik bir konu olan rekabet, günümüz dünyasında bambaşka bir yere evrilse de özünden bir şey kaybetmedi. Peki geçmişten bugüne iş dünyasında hangi kişiler ve kurumlar ezeli denebilecek düzeyde büyük bir rekabet yaşıyor? Bunun yanıtı CNN Money tarafından hazırlanan Tüm Zamanların En Büyük 50 İş Rekabeti (50 Greatest Business Rivalries of All Time) raporunda! Devamını oku

Enflasyon Rakamları (Aralık 2023) Açıklandı

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine devam ediyoruz. Türkiye’de ekonominin önemli bir belirteci olan enflasyon rakamları Aralık için açıklandı. Raporda fiyatı en çok artan ürünler ve fiyatı en çok azalan ürünler de yer aldı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı enflasyon rakamlarına göre; TÜFE’deki (2003=100) değişim 2023 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre %2,93, bir önceki yılın Aralık ayına göre %64,77, bir önceki yılın aynı ayına göre %64,77 ve on iki aylık ortalamalara göre %53,86 olarak gerçekleşti.

Girişimcilik Ekosistemi 27 Ocak’ta Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi’nde Buluşuyor!

İstanbul’un kalbinde, yenilikçi fikirlerin ve iş dünyasının dinamik bağlantılarının merkezi olacak olan 2024 yılının ilk Girişimcilik Ekosistemi Kahvaltı Buluşması 27 Ocak’ta Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi’nde gerçekleşecek. StartupTeknoloji 7. Girişimcilik Ekosistemi Kahvaltı Buluşması; daha önceki etkinliklerde olduğu gibi yine girişimcileri, yatırımcıları ve sektör profesyonellerini bir araya getirerek, yeni işbirlikleri ve sinerjiler yaratma fırsatı sunacak! Branding Türkiye’nin medya partneri olduğu etkinliğe dair detaylar için buraya tıklayın.

Altın Küre Ödülleri

81. Altın Küre Ödül Töreni gerçekleştirildi. Yılın en iyi film ve dizilerinin belli olduğu etkinlikte Oppenheimer, toplam 5 ödül aldı. Televizyon dalında ise Succession, geceden En İyi Drama Dizisi dahil, 4 ödülle ayrıldı.

En Çok Para Harcanan Mobil Uygulamalar

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine devam ediyoruz. Data AI, 2023 yılında mobil uygulamalarda ne kadar para harcandığını açıkladı. Rapora göre uygulama içi harcamalarda TikTok tarafından rekor kırıldı. Kullanıcılar, TikTok’ta 10 milyar dolar harcadı.

Dünyanın En Güçlü Orduları

ABD merkezli Global Firepower tarafından “Dünyanın En Güçlü Orduları – 2024” listesi yayınlandı. Listede ülkelerin teknolojileri, askeri birim miktarları, mali durumları, lojistikleri, hareket kabiliyetleri ve coğrafi konumları gibi 60’tan fazla metrikten yararlanıldığı açıklandı. 1. sırada Amerika Birleşik Devletleri yer alırken 2. sırada Rusya 3. sırada ise Çin yer aldı. Türkiye, listenin 8. sırasında yer aldı.

Yapay Zekadan Parmak İzi Araştırması

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine devam ediyoruz. Buffalo Üniversitesi’nden araştırmacılar, “Derin Karşılaştırmalı Ağ” adı verilen bir yapay zeka modeli kullanarak parmak izinin benzersiz olmayabileceğini ortaya çıkardı. Bunun sebebi olarak parmak izinin merkezindeki açılar ve eğrilikler öne sürüldü.

Uzayda Dev Halka Keşfi

İngiltere’deki Central Lancashire Üniversitesi’nden bilim insanları, uzayda kozmolojiyle ilgili bazı temel varsayımlara meydan okuyan halka şeklinde devasa yapı keşfetti. Bilim insanlarının “Dev Halka” adını verdiği bu yapının Dünya’dan yaklaşık 9,2 milyar ışık yılı uzakta bulunduğu belirtildi. Dev Halka’nın çapı 1,3 milyar ışık yılı, çevresi ise yaklaşık 4 milyar ışık yılı olarak açıklandı.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Ocak (2024) ayının ikinci haftasını da (8 – 14 Ocak 2024) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Ocak’ın 2. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.


HAFTANIN PODCASTİ


Teknoloji Haberleri (1 – 7 Ocak 2024)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.