Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Nisan ayının ikinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Nisan 2024)!

Nisan ayının ikinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Ulusal ve uluslararası markaların iş, ekonomi ve teknoloji gündemini yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Nisan 2. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Nisan 2024)

Teknoloji Haberleri (8 – 14 Nisan 2023)

Nisan ayının ikinci haftasında teknoloji, iş, dijital ve ekonomi ana temalarında öne çıkan başlıklar bu şekilde. Şimdi haber detaylarına bakalım. İşte haftanın öne çıkan teknoloji haberleri!

Bu haftanın (8 – 14 Nisan 2024) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor;

 • Haftanın Podcasti
 • Branding Türkiye Öneriyor: Etkinlik Önerileri
 • Instagram Flipside Nedir?
 • Enflasyon (Ocak 2024)
 • Enflasyon (Şubat 2024)
 • Token Türleri Nelerdir?
 • Dünya Ekonomik Görünüm Raporu
 • Dijital Göçebe Vizesi Başvurusu (İtalya)
 • Türkiye’nin En Zeki Şehirleri
 • 2050 Görünüm Raporu
 • İklim Değişikliği Felç Mi Ediyor?

Haftanın Podcasti

Bu haftanın podcasti; Kurumsallaşma, markalaşma ve dijitalleşme ana temalı Hani Kurumsaldık‘ın On Dördüncü Bölümü olan Şirketleşme oldu!

Branding Türkiye Öneriyor: Etkinlik Önerileri

Bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye’nin referans pazarlaması odaklı fenomen kategorisi Branding Türkiye Öneriyor’un Etkinlik Önerileri’nde ve Kitap Önerileri’nde bu hafta yer alan başlıklara dair içerikler;

Instagram Flipside Nedir?

Her geçen gün yeni bir özelliğiyle kullanıcı deneyimi faktörünü mükemmel hale getiren Instagram, bu kez çok farklı bir özelliği kullanıma sunmaya hazırlanıyor. Şimdilerde test aşamasında olan Flipside ile ilgili detayları sizler için derledik! Devamını oku

Enflasyon (Ocak 2024)

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine devam ediyoruz. Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı enflasyon rakamlarına göre; TÜFE’deki (2003=100) değişim 2024 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre %6,70, bir önceki yılın Aralık ayına göre %6,70, bir önceki yılın aynı ayına göre %64,86 ve on iki aylık ortalamalara göre %54,72 olarak gerçekleşti. TÜİK ile eş zamanlı olarak her ay yıllık ve aylık enflasyonu açıklayan ENAG’a göre ise Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) Ocak’ta %9,38 arttı. Yıllık enflasyon ise %129,11 olarak açıklandı.

Enflasyon (Şubat 2024)

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı enflasyon rakamlarına göre; TÜFE’deki (2003=100) değişim 2024 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre %4,53, bir önceki yılın Aralık ayına göre %11,54, bir önceki yılın aynı ayına göre %67,07 ve on iki aylık ortalamalara göre %55,91 olarak gerçekleşti. TÜİK ile eş zamanlı olarak her ay yıllık ve aylık enflasyonu açıklayan ENAG’a göre ise Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) Şubat’ta %4,32 arttı. Yıllık enflasyon ise %121,98 olarak açıklandı.

Dünya Ekonomik Görünüm Raporu

IMF, gelecek hafta yayımlanacak Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nda, G20 ülkeleri arasındaki gelişmekte olan piyasa ekonomilerinin küresel ekonomiye etkilerinin değerlendirildiği bölümü yayımladı. Rapora göre; aralarında Türkiye’nin de bulunduğu G20’nin gelişmekte olan piyasa ekonomilerindeki şoklar, küresel ekonomiyi giderek daha fazla etkiliyor.

Dijital Göçebe Vizesi Başvurusu (İtalya)

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine devam ediyoruz. İtalya’da ‘dijital göçebe’ vizesi başladı. İtalyan Hükümeti, Avrupa’da bir süre yaşamak isteyen ancak AB ya da İsviçre vatandaşı olmayan ve yüksek vasıflara sahip kişileri “dijital göçebe” olarak tanımlamaya başladı. Şartlar arasında, kalış süresi boyunca sağlık sigortası kapsamı, konaklama kanıtı bulunuyor. Ayrıca adayların en az 6 ay boyunca başka bir yerde uzaktan çalıştıklarını veya aynı süre boyunca dijital göçebe olduklarını göstermeleri gerekiyor.

Türkiye’nin En Zeki Şehirleri

Türkiye’nin en zeki şehirleri belli oldu. Tüm Türkiye’den toplamda 1.214.505 kişinin katılım gösterdiği testte, kullanıcılara zeka soruları yöneltildi. Çalışmanın sonucuna göre Türkiye’de yaşayan vatandaşların IQ değerleri ölçüldü. Yapılan testten en yüksek ölçüm 105.20 olurken, en düşük ölçüm ise 94.19 oldu. Buna göre Türkiye’nin en zeki şehirleri listesinin ilk 3 sırasında Eskişehir (105.20), Ankara (104.91), İzmir (104.51) yer aldı. Listenin son 3 sırasında yer alan şehirler ise Hakkari (95.16), Siirt (94.52), Bingöl (94.19) oldu.

2050 Görünüm Raporu

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine devam ediyoruz. Gaz İhraç Eden Ülkeler Forumunun (GECF) “2050 Görünüm” raporuna göre dünyada 2030’a kadar 1,9 milyar kişinin temiz pişirme imkanından yoksun kalacağı öngörülüyor. Raporda ayrıca, evsel hava kirliliğinin Sahra Altı Afrika’da erken ölümlerin 2. temel nedeni olduğu ve yılda yaklaşık 700 bin ölüme sebebiyet verdiği, bunların %60’ını kadın ve çocukların oluşturduğu bilgisi paylaşıldı.

İklim Değişikliği Felç Mi Ediyor?

Son 30 yılın sağlık kayıtlarını inceleyen ve Neurology Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre iklim değişikliği, dünya genelinde inme sonucu oluşan ölümlerin yarısıyla bağlantılı olabilir. Çalışmanın sonuçlarına göre bilim insanları, ideal olmayan sıcaklıkların inme kaynaklı ölümlerle ve sakatlıklarla bağlantılı olduğunu ortaya koydu.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Nisan (2024) ayının ikinci haftasını da (8 – 14 Nisan 2024) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Nisan’ın 2. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.


Teknoloji Haberleri (1 – 7 Nisan 2024)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.