Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Nisan ayının ikinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (8– 14 Nisan 2023)

Nisan ayının ikinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Nisan’ın 2. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Nisan 2023)”

Teknoloji Haberleri (8 – 14 Nisan 2023)

Bu haftanın (8 – 14 Nisan 2023) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor;

 • TCG Anadolu Hizmete Girdi
 • Forbes Milyarderler Listesi
 • Dijital Markalaşma Sohbetleri Başladı
 • Time 100 – 2023 Yayınlandı
 • Index 5.0 Kitabı Çıktı
 • Kurumsal İletişim 2.0’ın Konukları
 • Branding Türkiye Öneriyor: Kitap Öneri
 • Medya Takip Merkezi’ne Üst Düzey Atama
 • Rekabet Kurumu’ndan Online Reklam Düzenlemesi
 • ByteDance’tan Rekor Kâr
 • Twitter’dan Mavi Tik Kararı
 • Twitter’aa 10 Bin Karakter Geliyor

Geçtiğimiz hafta teknoloji haberleri açısından; yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte gündeme dair önemli haberler de dahil olmak üzere oldukça hareketli geçti. İşte teknoloji başta olmak üzere bu haftanın gündemi!


TCG Anadolu Hizmete Girdi

Dünyanın ilk silahlı insansız hava aracı (SİHA) gemisi ve Türkiye’nin en büyük askeri gemisi TCG Anadolu, İstanbul Tuzla’daki Sedef Tersanesi’nde düzenlenen törenle Türk donanmasının hizmetine girdi. Geminin uçuş güvertesinde 10 helikopter veya 11 adet SİHA konuşlandırılabilecek, hangarda ise 19 helikopter veya 30 SİHA taşınabilecek. Gemi, 1.223 personele ev sahipliği yapacak. Gemide ayrıca tam teşekküllü hastane imkanı ve 2 ameliyathane de bulunuyor.

Forbes Milyarderler Listesi

Forbes, milyader sayısını göz önünde bulundurarak dünyanın en zengin şehirlerini sıraladı. Listenin ilk sırasında 616.8 milyar dolar ile New York (ABD) yer aldı. İkinci sırada 286.8 milyar dolar ile Hong Kong (Çin) yer alırken listenin üçüncü sırasında ise 247.2 milyar dolar ile Pekin (Çin) yer aldı.

Dijital Markalaşma Sohbetleri Başladı

Yeni nesil, bütünleşik, multidisipliner ve sürdürülebilir bir kavram olan “dijital markalaşma”ya dair akademik bilgi aktarımı ve sektörel deneyim paylaşımının yapıldığı; fikir, fayda ve farkındalık odaklı mini podcast dizisi Dijital Markalaşma Sohbetleri başladı.

Time 100 – 2023 Yayınlandı

TIME Dergisi editörleri ve okurlarının oylarıyla belirlenen “2023 Time 100” listesi açıklandı. Bilim, sanat, iş, siyaset ve spor dünyasından isimlerin yer aldığı listede Haluk Levent, Özlem Türeci ve Uğur Şahin de yer aldı.

Index 5.0 Kitabı Çıktı

Branding Türkiye’nin Kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni Mürsel Ferhat Sağlam tarafından yayına hazırlanan Index 5.0 kitabı çıktı! Branding Türkiye Yayınları etiketiyle e-Kitap formatında yayınlanan ve dijital platformlarda satışa sunulan kitap, Branding Türkiye’de 2022 boyunca yayınlanan makalelerin bibliyografya mantığıyla listelenmesi misyonuyla hazırlandı. Devamını oku

Kurumsal İletişim 2.0’ın Konukları

Branding Türkiye Kurucusu Mürsel Ferhat Sağlam’ın yapımcılığını üstlendiği, hazırlayıp sunduğu ve Türkiye’nin ilk ve tek tematik ulusal radyosu olan ST Endüstri Radyo’da yayınlanan Kurumsal İletişim 2.0 programının bu ay konukları Gönül Damla Güven ve Atilla Koç oldu.

Branding Türkiye Öneriyor: Kitap Öneri

Bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye’nin fenomen kategorisi Branding Türkiye Öneriyor’un Kitap Önerileri kısmında bu hafta yayınlanan kitaplar;

Medya Takip Merkezi’ne Üst Düzey Atama

Medya Takibi ve Raporlama alanında 25 yıllık tecrübesiyle sektörün büyümesinin öncü isimlerinden biri olan Halef Remzi Vayıs, Medya Takip Merkez’ne yönetim kurulu başkanı olarak atandı. Medya bilgisi, itibar yönetimi ve açık istihbarata yönelik çok sayıda takip ve raporlama servislerinin sektörle buluşmasına öncülük eden Vayıs, bu süreçte yeni nesil teknolojilere dayalı iş modellerine odaklanarak MTM’nin sürdürülebilir büyüme süreçlerine liderlik edecek.

Rekabet Kurumu’ndan Online Reklam Düzenlemesi

Rekabet Kurumu’ndan online reklamlara dair düzenleme geliyor. Konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, çevrim içi reklamcılık çeşitleri açısından Türkiye’deki rekabet durumunun analiz edildiği duyuruldu. Bu kapsamda yapılan açıklamada; “Bu çerçevede, ilk olarak görüntülü reklamcılık pazarının; Meta, arama bazlı reklamcılık pazarının ise Google ekonomik bütünlükleri nezdinde yoğunlaşmış bir yapı arz ettiği görülmüştür.” ifadelerine yer verildi.

ByteDance’tan Rekor Kâr

Financial Times tarafından paylaşılan habere göre, popüler video paylaşım platformu TikTok’un Çin merkezli sahibi ByteDance geçen yıl 25 milyar dolar kâr elde etti. 2021’in 14 milyar dolarlık sonucuna kıyasla kâr hanesini yaklaşık olarak %80 artıran ByteDance, 2022’de 300 milyar dolar değerinde. Bu da markayı aslında dünyanın en değerli özel şirketi yapıyor.

Twitter’dan Mavi Tik Kararı

Twitter’dan eski Mavi Tik sahiplerine dair yeni bir karar geldi. Normalde 1 Nisan 2023’te kaldırılacağı duyurulan eski mavi onay işaretlerinin 20 Nisan’da kaldıracağı açıklandı.

Twitter’aa 10 Bin Karakter Geliyor

Twitter’dan ücretli Blue kullanıcılarını sevindirecek bir haber geldi. Bundan böyle Twitter Blue kullanıcıları 10 bin karakterlik Tweet paylaşabilecek. Twitter’ın 140 karakterle tweet atmak şeklinde özetlenebilecek olan kuruluş misyonunu düşününce bunun radikal bir karar olduğu kesin. Bu arada 10 bin karakterlik tweetlere ek olarak ayrıca, kalın ve italik metin biçimlendirme desteği de geliyor.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Nisan (2023) ayının ikinci haftasını da (8 – 14 Nisan 2023) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Nisan’ın 2. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Nisan 2023’teki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv“Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (1 – 7 Nisan 2023)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.