Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Nisan ayının ikinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Nisan 2022)

Nisan ayının ikinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Nisan’ın 2. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Nisan 2022)”

Teknoloji Haberleri (8 – 14 Nisan 2022)

Bu haftanın (8 – 14 Nisan 2022) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • Netflix Üyelik Fiyatları
 • Snahpcat İle Youtube İş Birliği
 • Youtube’a Emoji Atma Özelliği
 • Twitter Resim Açıklaması Özelliği
 • Üretici Fiyat Endeksi (Ocak 2022)
 • Üretici Fiyat Endeksi (Şubat 2022)
 • Yaşlılık Tarihe Mi Karışıyor?
 • Uzay Turizmi Başladı Mı?
 • İşsizlik (Şubat 2022)
 • Türk Vatandaşlığı İçin 400 Bin Dolar

Evet, geride bıraktığımız hafta teknoloji haberleri açısından yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan 8 – 14 Nisan 2022 teknoloji haberleri nelermiş şimdi daha detaylı bir şekilde bakalım.


Netflix Üyelik Fiyatları

Netflix tarafından geçtiğimiz günlerde açıklanan bilgiye göre üyelik ücretleri güncellendi. Peki yeni üyelik tarifeleri hangi fiyatlara sahip? İşte üyelik modelleri ve fiyatlar;

 • Temel üyelik: 37,99 TL/ay – Tek cihaz, SD çözünürlük
 • Standart HD: 57,99 TL/ay – İki cihaz, HD çözünürlük
 • Özel Ultra HD: 77,99 TL/ay – 4 cihaz, Full ve Ultra HD çözünürlük

Snahpcat İle Youtube İş Birliği

Hem takipçi kitlesini artırmak hem de mevcut kitlesini korumak adına Snapchat önemli atılımlar yapmayı sürdürüyor.  Bu bağlamda hatırlanacağı üzere Snapchat 2020 yılında gönderilere tweet ekleme özelliğini duyurmuştu. Şimdi yine buna benzer bir özellik için Youtube ile iş birliği yapan Snapchat, hala sosyal ağ pazarında “ben de varım” diyor.

Youtube’a Emoji Atma Özelliği

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine sosyal medya ile ilgili bir haber ile devam ediyoruz. YouTube test aşamasında olan yeni deneysel özelliğiyle birlikte Instagram Hikayeler’de alıştığımız emoji ile tepki verme durumu YouTube’da da gerçekleşecek. Daha açık ifade etmek gerekirse bundan böyle kullanıcılar YouTube’da izledikleri bir videoya emoji ile tepki verebilecekler. Üstelik bu durum Instagram ya da diğer sosyal ağlardan farklı olarak anonim olarak gerçekleşecek. Yani videoya emojiyle tepki veren kullanıcıların kim olduğu içerik üreticisi tarafından görüntülenemeyecek.

Twitter Resim Açıklaması Özelliği

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine sosyal medya ile ilgili bir haber ile devam ediyoruz. Twitter, sınırlı sayıda karakterle fikirlerimizi ifade ettiğimiz, paylaşım yaptığımız bir mecra. Başta 140 karakter olan bu sınır sonradan 280 karaktere yükseltildi. Şimdiyse Twitter bu sınırı esnetmek için resim açıklaması adlı bir özelliği kullanıma sundu.

Üretici Fiyat Endeksi (Ocak 2022)

Türkiye İstatistik Kurumu, Üretici Fiyat Endeksi’ni açıkladı. Buna göre Ocak ayında Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) aylık %10,45 artarken, yıllık bazda %93,53 oldu. Ocak ayında Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi (YD-ÜFE) ise aylık %3,25 artarken yıllık ise %96,44 arttı.

Üretici Fiyat Endeksi (Şubat 2022)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine TÜİK tarafından yayınlanan bir rapora dair bir haber ile devam ediyoruz. Türkiye İstatistik Kurumu, Üretici Fiyat Endeksi’ni açıkladı. Buna göre Şubat ayında Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) aylık %7,22 artarken, yıllık bazda %105,01 oldu. Şubat ayında Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi (YD-ÜFE) ise aylık %53,21 artarken yıllık ise %106,13 arttı.

Yaşlılık Tarihe Mi Karışıyor?

Cambridge Üniversitesi’ne bağlı Babraham Enstitüsü’nden bilim insanları, cilt hücrelerinin gençmiş gibi davranmalarını sağlamak için “yeniden programlama” tekniği geliştirdi. Yayımlanan araştırmaya göre bu teknik sayesinde insanlar, hücrelerinin yaşlanma sürecini 30 yıl kadar geriye çevirme şansına sahip olacak.

Uzay Turizmi Başladı Mı?

Tarihte bir ilk oldu ve SpaceX, her biri 55 milyon dolar ödeyen 3 sivil ziyaretçiyi Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) gönderdi. Sivil ekibin burada yaklaşık 8 gün kalacağı ve bir görev için çalışacağı açıklandı.

İşsizlik (Şubat 2022)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine TÜİK tarafından yayınlanan bir rapora dair bir haber ile devam ediyoruz. Şubat ayı işsizlik rakamları TÜİK tarafından açıklandı. Buna göre Şubat ayında bir önceki aya göre 178 bin kişi azalarak 3 milyon 579 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 0,5 puanlık azalış ile %10,7 seviyesinde gerçekleşti. İşsizlik oranı erkeklerde %9,3 iken kadınlarda ise %13,4 olarak tahmin edildi.

Türk Vatandaşlığı İçin 400 Bin Dolar

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemini ilginç bir haber ile tamamlıyoruz. Geçtiğimiz günlerde kamuoyuna yansıyan bilgiye göre Türk vatandaşlığına başvuruda alınacak gayrimenkul değeri 250 bin dolardan 400 bin dolara yükseltildi.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Nisan (2022) ayının ikinci haftasını da (8 – 14 Nisan 2022) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Nisan 2. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Nisan 2022’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (1 – 7 Nisan 2022)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.