Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Mayıs ayının ikinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Mayıs 2024)!

Mayıs ayının ikinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Ulusal ve uluslararası markaların iş, ekonomi ve teknoloji gündemini yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Mayıs’ın 2. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Nisan 2024)

Teknoloji Haberleri (8 – 14 Mayıs 2023)

Mayıs ayının ikinci haftasında teknoloji, iş, dijital ve ekonomi ana temalarında öne çıkan başlıklar bu şekilde. Şimdi haber detaylarına bakalım. İşte haftanın öne çıkan teknoloji haberleri!

Bu haftanın (8 – 14 Mayıs 2024) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor;

 • Haftanın Podcasti
 • Branding Türkiye Öneriyor: Etkinlik Önerileri
 • Tech İstanbul Ön Kuluçka Başvuruları
 • Fikret Tozak İle Röportaj
 • SDN Summit 2024’te Neler Oldu?
 • Türk Hızlandırıcı ve Işınım Laboratuvarı
 • Onaylı Randevu Dönemi
 • Güneş’te Jeomanyetik Fırtına
 • Kira Getirisi En Düşük İller
 • Kamuda Tasarruf Paketi
 • Google I/O 2024 Gerçekleşti

Haftanın Podcasti

Bu haftanın podcasti; Kurumsallaşma, markalaşma ve dijitalleşme ana temalı Hani Kurumsaldık‘ın On Sekizinci Bölümü olan Kurumsal Kimlik Nedir? oldu!

Branding Türkiye Öneriyor: Etkinlik Önerileri

Bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye’nin referans pazarlaması odaklı fenomen kategorisi Branding Türkiye Öneriyor’un Etkinlik Önerileri’nde ve Kitap Önerileri’nde bu hafta yer alan başlıklara dair içerikler;

Tech İstanbul Ön Kuluçka Başvuruları

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine devam ediyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB), girişimcilik ve teknoloji merkezleri faaliyetlerini sürdüren Tech Istanbul, geliştirdiği girişimcilik programlarıyla, girişimlerin hızlı büyümesine ve ölçeklenebilir iş modelleri inşa etmesine yardımcı oluyor.

Fikret Tozak İle Röportaj

Branding Türkiye’nin Duayenlerle Röportaj serisinde bu kez dünyanın en önemli İçerik Yönetim Sistemi olan “WordPress” odağında danışmanlık, eğitmenlik ve mentorluk yapan Fikret Tozak var. 40 binden fazla öğrenciye WordPress eğitimi veren Tozak, aynı zamanda WP Okulu’nun kurucusu ve yöneticisidir. Bu söyleşide ise Fikret Tozak’a hem WordPress’e dair merak edilenleri sorduk hem de internet girişimciliği ile ilgili tecrübelerini dinledik. Devamını oku

SDN Summit 2024’te Neler Oldu?

Nisan ayının son hafta sonu teknoloji, inovasyon, girişimcilik, dijital markalaşma, yapay zeka ve çok daha fazla başlıkta konunun gündeme alındığı, 7500’den fazla katılımcının ziyaret ettiği SDN Summit tamamlandı.

Türk Hızlandırıcı ve Işınım Laboratuvarı

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine devam ediyoruz. Türk Hızlandırıcı ve Işınım Laboratuvarı (TARLA) devreye alındı. Yerli süper iletken elektron hızlandırıcısı sayesinde elde edilecek kabiliyetlerle sağlıktan havacılığa, çevreden uzaya kadar pek çok alanda bilim ve mühendislik araştırmalarının önü açılacak

Onaylı Randevu Dönemi

Merkezi Hekim Randevu Sistemi’nde (MHRS) “Onaylı Randevu Dönemi” başlıyor. Yeni sisteme göre ertesi gün randevusu olan hastanın saat 20.00’ye kadar onay vermesi gerekiyor. Kanser hastaları ile 65 yaş üstü vatandaşlar muaf tutulacak.

Güneş’te Jeomanyetik Fırtına

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA), Güneş yüzeyindeki patlamalardan kaynaklı kuzey yarım kürede 3 gün sürmesi beklenen şiddetli “Jeomanyetik Fırtına” yaşanacağını belirtti. Güneş yüzeyindeki patlamalar; radyo frekansları, elektrik şebekeleri ve navigasyon sinyallerinin yanı sıra uzay araçları ve astronotlar için de risk teşkil edecek güçlü enerji dalgaları oluşturuyor. NOAA’ya göre; 2005’ten bu yana ilk kez bu şiddette “Jeomanyetik Fırtına” yaşanacak.

Kira Getirisi En Düşük İller

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine devam ediyoruz. Kira getirisi en düşük iller belli oldu. Gayrimenkul platformu Endeksa tarafından açıklanan Nisan 2024 verilerine göre amortisman süresi en yüksek ilk 10 şehir arasında Muğla, Aydın, Burdur, Artvin, Trabzon, Antalya, Bayburt, Rize, Kastamonu, Karaman yer aldı. Kira getirisi en düşük il olan Muğla’da amortisman süresi 23 yıl olarak açıklandı.

Kamuda Tasarruf Paketi

“Kamuda Tasarruf Paketi”nin ayrıntıları belli oldu. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek alınan tedbirleri madde madde açıkladı. Buna göre araç ve bina alımlarının durdurulmasından personel servislerine kadar birçok sınırlama uygulanacak.

Google I/O 2024 Gerçekleşti

Google I/O 2024 gerçekleşti. Etkinlikte Gemini ile ilgili duyurular aktarılırken, ayrıca Google aramalara eklenen yapay zeka özellikleri ile Google Workspace odağında bilgi de paylaşıldı. Bunlara ek olarak etkinlikte genel yapay zekâ olması amacıyla geliştirilmiş bir yapay zekâ modeli olarak tanıtılan Project Astra hakkında da önemli detaylar aktarıldı.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Mayıs (2024) ayının ikinci haftasını da (8 – 14 Mayıs 2024) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Mayıs’ın 2. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.


Teknoloji Haberleri (1 – 7 Mayıs 2024)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.