Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Mayıs ayının ikinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Mayıs 2023)

Mayıs ayının ikinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Mayıs’ın 2. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Mayıs 2023)”

Teknoloji Haberleri (8 – 14 Mayıs 2023)

Bu haftanın (8 – 14 Mayıs 2023) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor;

 • Dünyanın En İyi Tatlıları
 • Twitter’da Yeni Gelişmeler
 • Seçimin Birinci Turu Sonuçlandı
 • Günün Gündemi (Şubat 2023)
 • Global 500 (2023)
 • Mürsel Ferhat Sağlam Yeditepe Üniversitesi’nde
 • WP Okulu’ndan Webinar
 • Günün Gündemi (Mart 2023)
 • Zam Şampiyonu (Nisan 2023)
 • İskilip Keşkeği Belgeseli Yayınlandı
 • Dünyanın En Çok Kazanan Sporcuları

Geçtiğimiz hafta teknoloji haberleri açısından; yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte gündeme dair önemli haberler de dahil olmak üzere oldukça hareketli geçti. İşte teknoloji başta olmak üzere bu haftanın gündemi!


Dünyanın En İyi Tatlıları

Geleneksel tarifleri öne çıkarmasıyla tanınan Taste Atlas, dünyanın en iyi tatlılarını açıkladı. 50 tatlı türünün bulunduğu listeye Türkiye’den 6 lezzet girdi. Bunlar; bal kaymak, fırın sütlaç, irmik helvası, kazandibi, Gaziantep baklavası ve Maraş dondurması oldu. Listenin 1. sırasında ise Litvanya’ya özgü olan “tinginys” yer aldı. Tatlı Türkiye’de mozaik pasta olarak biliniyor.

Twitter’da Yeni Gelişmeler

Twitter’ın yeni Ceo’su belli oldu. Elon Musk, Twitter’ın yeni CEO’su olarak NBC Universal’in Küresel Reklamcılık ve Ortaklıklar Başkanı Linda Yaccarino’yu seçti. Bu arada Twitter’a yeni özellikle geliyor. Elon Musk tarafından kamuoyuyla paylaşılan bilgiye göre; kullanıcılar artık sadece en son değil, ileti dizisindeki herhangi bir mesajı yanıtlayabilecek. Ayrıca Twitter’da bundan böyle yalnızca gönderici ve alıcıların mesajları görebildiği şifreli doğrudan mesajlar olacak. Bunlara ek olarak Twitter’da çok yakında sesli ve görüntülü sohbet edilebilecek.

Seçimin Birinci Turu Sonuçlandı

Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerine ilişkin siyasi partilerin propaganda serbestliği 13 Mayıs saat 18.00’de sona erdi. 14 Mayıs 2023 tarihinde Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için oy verme işlemi ise 08:00’da başlayıp 17.00’da bitti. 64.190.651 seçmenin katılım gösterdiği seçim için Türkiye genelinde 973 ilçe ve 1094 ilçe seçim kurulunda 200 binden fazla sandık kuruldu.

Günün Gündemi (Şubat 2023)

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine önemli bir haberle devam ediyoruz. Dijital Dünyanın Marka Mecrası mottosuna sahip Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medya özelinde yayınlanan #GününGündemi adlı konsept paylaşımlar, ilgili güne dair en önemli gelişmenin paylaşılması misyonuna sahip. Aynı zamanda bir “zaman tüneli” mantığına sahip olan Günün Gündemi içerikleri, bilindiği üzere her ayın sonunda “Günün Gündemi” başlığıyla yayınlanıyor. Böylece o ay özelinde gün be gün neler olduğuna dair arşivsel nitelikte özgün ve sürdürülebilir içerik üretilmiş oluyor. Bu yazıda ise Şubat ayına dair “Günün Gündemi”ni okuyacaksınız.

Global 500 (2023)

Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance “Dünyanın En Değerli 500 Markası” araştırmasını 2023 için yayınladı. Brand Finance tarafından açıklanan raporda bu yıl ilk sırayı Amazon aldı. Bu arada dünya çapında en değerli 500 markanın yer aldığı listede yine hiç Türk markası yok! Çünkü listenin en altında yer alan markanın değeri 4,7 milyar dolar. Bu ortalamaya ulaşan bir Türk markası bulunmadığı için ne yazık ki 2023’te de Brand Finance’ın Global 500 listesine bir Türk markası giremedi.

Mürsel Ferhat Sağlam Yeditepe Üniversitesi’nde

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine önemli bir haberle devam ediyoruz. Dijital Markalaşma Uzmanı Mürsel Ferhat Sağlam Yeditepe Üniversitesi’nde! Mimarlık Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölümü Trend Analizi Ve Marka Dersi‘nin davetlisi olan Sağlam, bölüm öğrencilerine “Dijital Markalaşma” odağında “Marka İletişiminde Dijital Trend Faktörü“nü anlattı. 

WP Okulu’ndan Webinar

WordPress alanında 360 derece hizmet politikasına sahip bir marka olan WP Okulu’nun bir iştiraki olan WP Kulüp tarafından alanında uzman isimlerle gerçekleştirilen “Uzman Konuklar” webinar serisinin bu ayki konusu Web Geliştirme Ve Seo’da Yapay Zeka oldu. WP Okulu Kurucuları Fikret Tozak ve Esra Tozak‘ın da bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunacağı etkinliğin bu ayki konuğu ise Yabayzeka.com‘dan Giray Hakan oldu.

Günün Gündemi (Mart 2023)

Dijital Dünyanın Marka Mecrası mottosuna sahip Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medya özelinde yayınlanan #GününGündemi adlı konsept paylaşımlar, ilgili güne dair en önemli gelişmenin paylaşılması misyonuna sahip. Aynı zamanda bir “zaman tüneli” mantığına sahip olan Günün Gündemi içerikleri, bilindiği üzere her ayın sonunda “Günün Gündemi” başlığıyla yayınlanıyor. Böylece o ay özelinde gün be gün neler olduğuna dair arşivsel nitelikte özgün ve sürdürülebilir içerik üretilmiş oluyor. Bu yazıda ise Mart ayına dair “Günün Gündemi”ni okuyacaksınız.

Zam Şampiyonu (Nisan 2023)

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine önemli bir haberle devam ediyoruz. Enflasyon Rakamları (Nisan 2023) TÜİK ve ENAG tarafından geçtiğimiz günlerde açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi – Nisan 2023 raporunu incelemek için buraya tıklayabilirsiniz. Enflasyon Araştırma Grubu tarafından açıklanan Tüketici Fiyat Endeks – Nisan 2023 raporunu incelemek için buraya tıklayabilirsiniz. Diğer bir ifadeyle iki rapor arasında karşılaştırma yapmak için Branding Türkiye‘de yayınlanan bu makalelere göz atabilirsiniz. Bu yazıda ise Nisan ayının zam şampiyonuna dair bilgi vereceğiz.

İskilip Keşkeği Belgeseli Yayınlandı

Türk mutfağının, tarihi yüzyıllar öncesine dayanan tatlarından biri olan ve özellikle Ramazan Ayı süresince sofraları süsleyen İskilip Keşkeği ile ilgili kapsamlı ve yüksek prodüksiyonlu bir yapım olarak TRT’nin dijital içerik platformu Tabii’de yayınlanan belgeselde, İskilip Keşkeği’ne dair her şey tüm detaylarıyla anlatılıyor. Sabri Çiçekci’nin İskilip Keşkeği ile ilgili verdiği bilgilerle zenginleşen belgeselde ayrıca İskilip’in doğal ve coğrafi güzellikleri de gözler önüne seriliyor.

Dünyanın En Çok Kazanan Sporcuları

Günümüz dünyasında spor sadece bir spor olmanın çok daha fazlasını ifade ediyor. Artık başlı başına bir endüstri halini alan spor, aynı zamanda eğlence, turizm ve ekonominin de itici gücü olmayı sürdürüyor. Bu endüstrinin en önemli paydaşları ise hiç şüphesiz sporculardır. Peki en çok kazanan sporcular hangileri? Forbes bu sorunun yanıtını geçtiğimiz günlerde yayınladığı listeyle verdi. Devamını oku

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Mayıs (2023) ayının ikinci haftasını da (8 – 14 Mayıs 2023) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Mayıs’ın 2. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Mayıs 2023’teki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv“Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (1 – 7 Mayıs 2023)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.