Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Mayıs ayının ikinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Mayıs 2022)

Mayıs ayının ikinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Mayıs’ın 2. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Mayıs 2022)”

Teknoloji Haberleri (8 – 14 Mayıs 2022)

Bu haftanın (8 – 14 Mayıs 2022) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • Branding Türkiye Öneriyor’da Bu Hafta
 • Açlık Ve Yoksulluk Sınırı (Mart 2022)
 • Twitter’daki Sahte Hesapların Oranı Açıklandı
 • ENAG Nisan 2022 Enflasyonunu Açıkladı
 • Şubat 2022’de Kurulan Ve Kapanan Şirket İstatistikleri
 • Whatsapp’a Emojilerle Tepki Verme Özelliği Geldi
 • Mart 2022’de Kurulan Ve Kapanan Şirket İstatistikleri
 • En Değerli 10 Şirketin Kaybı 600 Milyar Dolar
 • G7 Ülkelerinden Rusya Kararı
 • Yerli E-Pasaport Geliyor
 • McDonald’s Türkiye Satıldı
 • Samanyolu’nun Ortasında Kara Delik Görüntülendi
 • Ay Toprağında Tarım
 • Rize – Artvin Havalimanı Açıldı

Evet, geride bıraktığımız hafta teknoloji haberleri açısından yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan bu haftanın teknoloji haberleri nelermiş detaylı bir şekilde bakalım.


Branding Türkiye Öneriyor’da Bu Hafta

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine Branding Türkiye Öneriyor’daki bir haber ile başlıyoruz. Bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye’nin fenomen kategorisi Branding Türkiye Öneriyor’da bu hafta şu kitaplar yer aldı;

Açlık Ve Yoksulluk Sınırı (Mart 2022)

Türk-İş, geçim şartlarına dikkat çekmek ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişiminin aile bütçesine olan yansımasının ne boyutta olduğunu belirtmek adına her ay “Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması” adlı bir rapor yayınlıyor. Raporun Mart 2022 sonuçları ise geçtiğimiz günlerde kamuoyuyla paylaşıldı. Rapora göre Mart 2022’de 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 16.052,40 TL oldu.

Twitter’daki Sahte Hesapların Oranı Açıklandı

Nisan ayının sonunda Twitter’ı 44 milyar dolara satın alan Elon Musk, geçtiğimiz günlerde ise satış sürecini etkileyecek bir açıklama yaptı. Musk, kişisel Twitter hesabında yaptığı paylaşımda, Twitter’ın sahte/spam/bot hesapların %5’inden daha azını oluşturduğuna dair açıklamasına güvenmediğini belirtti. Bu konuyu araştıracağını söyleyen Elon Musk, ekibiyle birlikte Twitter’daki sahte – bot hesapları tespit edeceğini duyurarak herkesi bu sürece davet etti.

ENAG Nisan 2022 Enflasyonunu Açıkladı

ENAGrup – Enflasyon Araştırma Grubu, bir süredir enflasyon rakamlarını her ay TÜİK ile eş zamanlı olarak açıklıyor. Geçtiğimiz günlerde “E-TÜFE ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi Nisan 2022” başlığıyla yayınlanan bültende Nisan 2022 odağında enflasyon rakamlarını açıklayan ENAG’a göre TÜFE Nisan ayında %8,68 arttı.

Şubat 2022’de Kurulan Ve Kapanan Şirket İstatistikleri

Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği (TOBB) geçtiğimiz günlerde bir bülten yayınladı. TOBB tarafından paylaşılan “Şubat 2022’de Kurulan Ve Kapanan Şirket İstatistikleri” temalı raporda Şubat’ta Türkiye’de kurulan ve kapanan şirket sayısı paylaşıldı. Aynı raporda bir önceki yılla karşılaştırma yapılarak Şubat 2021’ye göre Şubat 2022’deki şirket istatistikleri de yer aldı.

Whatsapp’a Emojilerle Tepki Verme Özelliği Geldi

Whatsapp geçtiğimiz günlerde yeni bir özelliği kullanıma sundu. Bir süredir teknoloji blogları ve internet medyasında gündemde olan özellik nihayet tüm kullanıcılar için aktif edildi. Buna göre artık Whatsapp’ta bir mesaja emojilerle tepki verilebilecek.

Mart 2022’de Kurulan Ve Kapanan Şirket İstatistikleri

Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği (TOBB) geçtiğimiz günlerde bir bülten yayınladı. TOBB tarafından paylaşılan “Şubat 2022’de Kurulan Ve Kapanan Şirket İstatistikleri” temalı raporda Şubat’ta Türkiye’de kurulan ve kapanan şirket sayısı paylaşıldı. Aynı raporda bir önceki yılla karşılaştırma yapılarak Şubat 2021’ye göre Şubat 2022’deki şirket istatistikleri de yer aldı.

En Değerli 10 Şirketin Kaybı 600 Milyar Dolar

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemin iş dünyasına yönelik bir haber ile devam ediyoruz. Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük 500 şirketinin yer aldığı S&P 500 endeksindeki firmalar bir gün içerisinde milyarlarca dolarlık kayba ulaştı. Hatta sadece en değerli 10 şirketin kaybı 600 milyar doları geçti. Peki ama neden? Detaylı okuma yapmak için buraya bakabilirsiniz.

G7 Ülkelerinden Rusya Kararı

G7 ülkeleri, Rusya’ya yönelik yeni yaptırım paketi kapsamında Rusya’dan petrol ihracatını kademeli olarak bitireceklerini ya da tamamen keseceklerini duyurdu.

Yerli E-Pasaport Geliyor

Nüfus Ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen basın toplantısında Yerli E-Pasaport, E-Sürücü Belgesi ve E-Mavi Kart, İçişleri Bakanı tarafından tanıtıldı. “Turkey” ibaresi yerine “Türkiye” ibaresinin yer alacağı çip destekli yerli pasaportlar Ağustos 2022 itibarıyla seri üretimde olacak.

McDonald’s Türkiye Satıldı

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine yatırım odaklı bir haber ile devam ediyoruz. Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Tuncay Özilhan’ın yaptığı Anadolu Grubu Holding bünyesindeki McDonald’s Türkiye’yi Katarlı bir şirket olan Boheme Investment, 54.5 milyon dolara satın aldı.

Samanyolu’nun Ortasında Kara Delik Görüntülendi

Dünya çapında 8 senkronize radyo teleskopundan oluşan Event Horizon Teleskopu’nu yöneten uluslararası konsorsiyum, Samanyolu’nun göbeğindeki süper kütleli kara deliğin renklendirilmiş görüntüsünü yayınladı. Dünyaya 27 bin ışık yılı uzaklıktaki kara delik “galaksinin merkezindeki nazik dev” olarak nitelendirildi. Bu arada güneşten 4 milyon kat büyük olan Samanyolu kara deliği, Yay ve Akrep takımyıldızlarının sınırına yakın. Bu yüzden “Yay A” olarak adlandırılıyor.

Ay Toprağında Tarım

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine bilimsel bir haber ile devam ediyoruz. ABD’deki Florida Üniversitesi’nden bilim insanları, 1962-1972 Apollo misyonları sırasında toplanan ay topraklarına turpgiller familyasından fare kulağı teresi tohumu ekti. Tohumların 2 gün sonra filizlendiği gözlemlendi. Böylece ilk defa Ay toprağında başarılı şekilde tohum filizlendirildi.

Rize – Artvin Havalimanı Açıldı

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemini tüm Türkiye’yi ilgilendiren bir haber ile tamamlıyoruz.Türkiye’nin deniz üzerine dolgu yapılarak inşa edilen 2’nci, dünyanın ise 5‘inci havalimanı olma özelliğini taşıyan Rize – Artvin Havalimanı, hizmete açıldı. Yaklaşık 19 futbol sahası büyüklüğünde, yani 135 bin metrekareden fazla peyzaj alanına sahip olan ve 3 milyon yolcu tarafından kullanılması beklenen Rize-Artvin Havalimanı’nın altyapı çalışmaları 1 milyar 78 milyon liraya mal oldu. Projenin tamamlanması ise 5 yıl sürdü.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Mayıs (2022) ayının ikinci haftasını da (8 – 14 Mayıs 2022) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Mayıs’ın 2. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Mayıs 2022’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (1 – 7 Mayıs 2022)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.