Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Mayıs ayının ikinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Mayıs 2020)

Mayıs ayının ikinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Mayıs’ın 2. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Mayıs 2020)”

Teknoloji Haberleri (8 – 14 Mayıs 2020)

Bu haftanın (8 – 14 Mayıs 2020) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • Askıda Fatura Uygulamasına Siber Saldırı
 • Google’ın Eğitim Uygulaması: A Run Reading
 • Elektronik Ürünlere Ek Gümrük Vergisi
 • Instagram Lite Uygulaması Kapatılıyor
 • En Çok Harcama Yapılan Uygulama TikTok Oldu
 • Google Bazı Reklamları Engelleyecek
 • Instagram Canlı Yayınlar IGTV’ye Kaydedilebilecek
 • Nisan (2020) Zam Şampiyonu Sarımsak Oldu
 • YÖK: Sınavlar Dijital Ortamda Yapılacak
 • Turizm İstatistikleri (Ocak – Mart 2020)
 • Şehirler Arası Otobüs Biletlerine Tavan Fiyat

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.

Teknoloji Haberleri (8 - 14 Mayıs 2020) - Askıda Fatura Siber Saldırı

Askıda Fatura Uygulamasına Siber Saldırı

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’nin Kovid-19 sürecinde ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardımcı olmak amacıyla başlatmış olduğu Askıda Fatura uygulamasına yurt dışı kaynaklı siber saldırı yapıldı. Saldırıya ilişkin bilgi veren İBB Sözcüsü, saldırı nedeniyle uygulamanın yurt dışına kapatıldığını ifade etti. Bu arada Askıda Fatura uygulaması kapsamında toplamda 5 milyon 27 bin 92 lira olan 41.883 fatura ödendi.

Teknoloji Haberleri (8 - 14 Mayıs 2020) - A Run Reading

Google’ın Eğitim Uygulaması: A Run Reading

Google, Kovid-19 sebebiyle çocuklarıyla daha fazla vakit geçiren anne babalar için yeni bir uygulama geliştirdi. Read Along by Google: A fun Reading adlı uygulama 5 yaş ve daha üstü çocuklar için hem eğitici hem de eğlendirici özellikle barındırıyor.

Teknoloji Haberleri (8 - 14 Mayıs 2020) - Ek Gümrük Vergisi

Elektronik Ürünlere Ek Gümrük Vergisi Geldi

Resmi Gazete’de bugün yayınlan bir duyuru ile yeni ilave gümrük vergileri açıklandı. Buna göre elektrikli ev eşyalarından spor malzemelerine kadar birçok ürünü kapsayan ek vergiler; 30 Eylül 2020 tarihine kadar %30, daha sonrasında %25 oranında uygulanacak.

Teknoloji Haberleri (8 - 14 Mayıs 2020) - Instagram Lite Kapatıldı

Instagram Lite Uygulaması Kapatılıyor

Instagram daha önce düşük donanımlı telefonlarda kullanılmak üzere ve internet bağlantısı kötü olan bölgeler için sunduğu Instagram Lite uygulamasını kapatmaya karar verdi. Android Police tarafından yazılan rapora göre uygulama, 12 Nisan tarihinde Play Store’dan kaldırıldı. Bugün ise kullanıcılara konuya dair uyarı yapıldı.

TikTok İndirme Sayısı

En Çok Harcama Yapılan Uygulama TikTok Oldu

Sensor Tower Nisan (2020) ayı içerisinde en çok harcama yapılan uygulamalar listesini paylaştı. Buna göre kullanıcılar TikTok uygulamasında yalnızca Nisan ayında 78 milyon dolardan fazla harcama yaptı.

Teknoloji Haberleri (8 - 14 Mayıs 2020) - Google Reklamları Engelleyecek

Google Bazı Reklamları Engelleyecek

Google’dan kullanıcı dostu önemli bir adım daha! Dünyanın en popüler arama motoru Google, internet kullanıcılarının kotasını dolduran reklamlarla ilgili radikal bir karar aldı. Buna göre Google bu tip reklamları engelleyecek. Birçok kişinin şikayet ettiği konuya ilişkin aksiyon alan Google’ın bu kararı almasındaki bir diğer neden ise bu tip reklamların daha fazla batarya tüketimine neden olması!

Teknoloji Haberleri (8 - 14 Mayıs 2020) - Canlı Yayınlar IGTV

Instagram Canlı Yayınlar IGTV’ye Kaydedilebilecek

Teknoloji Haberleri’ne sosyal ağlar odağında gelişmelerle devam ediyoruz. Korona Virüs sürecinde birçok kişinin canlı yayın yapması ve fakat bu canlı yayınların kaydedilmiyor olması herkes için problem haline gelmişti. Instagram bu konuda bir aksiyon alarak bundan böyle Instagram canlı yayınlarının IGTV’ye kaydedilebileceğini duyurdu.

Nisan (2020) Zam Şampiyonu

Nisan (2020) Zam Şampiyonu Sarımsak Oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), enflasyon rakamlarını ve fiyatı en çok artan ürünleri Nisan 2020 için açıkladı. Buna göre Nisan 2020 zam şampiyonu sarımsak oldu.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

YÖK Sınavlar Dijital Ortamda Yapılacak

YÖK: Sınavlar Dijital Ortamda Yapılacak

YÖK, sınavlar dijital ortamda yapılacak açıklamasında bulundu. Yükseköğretim Kurulu böylece dün akşam saatlerinde yaptığı açıklamayla belirsizliği ortadan kaldırmış oldu. Bu kapsamda Yükseköğretim Kurulu‘ndan üniversitelere “Covid-19 tedbirler” konulu yazı gönderildi. Yazıda, Sağlık Bakanlığı’nın Yükseköğretim Kurulu’na hitaben kaleme aldığı “11 Mayıs 2020 tarihli ve Covid-19 tedbirler” konulu tebliğsindeki ifadelere yer verildi.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Turizm İstatistikleri Ocak - Mart 2020

Turizm İstatistikleri (Ocak – Mart 2020)

Teknoloji Haberleri’ne TÜİK raporuyla devam ediyoruz. Türkiye İstatistik Kurumu, 2020 yılına dair 1. çeyrek Turizm İstatistikleri (Ocak – Mart 2020) raporunu yayınladı. Rapora göre turizm gelirlerinde geçen yılın aynı çeyreğine göre, belirgin şekilde azaldı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Şehirler Arası Otobüs Biletlerine Düzenleme

Şehirler Arası Otobüs Biletlerine Tavan Fiyat

Haftanın Teknoloji Haberleri’nin otobüs biletlerine yapılan düzenleme haberiyle bitiriyoruz. Ulaştırma Ve Altyapı Bakanlığı tarafından şehirler arası otobüs biletlerine tavan fiyat düzenlemesi getirdi. Buna göre karayolu taşımacılığında ücretler kilometreye göre belirlenecek.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Mayıs (2020) ayının ikinci haftasını da (8 – 14 Mayıs 2020) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Mayıs’ın 2. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Mayıs 2020’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (15 – 21 Mayıs 2020)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.