Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Mart ayının ikinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Mart 2022)

Mart ayının ikinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Mart’ın 2. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Mart 2022)”

Teknoloji Haberleri (8 – 14 Mart 2022)

Bu haftanın (8 – 14 Mart 2022) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • Dünyayı Kadınlar Kurtaracak Etkinliği
 • TikTok 2021 Yılında Neler Yaptı?
 • Enflasyon (Şubat 2022)
 • Zam Şampiyonu Şubat (2022)
 • Ayın Haberleri (Şubat 2022)
 • Twitter Shops Geliyor
 • McDonald’s Rusya’da Ara Verdi
 • İsrail Cumhurbaşkanı Türkiye’de
 • Varlık Fonu’ndan Türk Telekom Hamlesi
 • Instagram’a Rusya’da Erişim Engeli
 • Baykar’dan Kızılelma Paylaşımı
 • Vaka Sayısı 20 Binin Altında
 • AP’den Kripto Para Kararı

Evet, geride bıraktığımız hafta teknoloji haberleri açısından yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


Dünyayı Kadınlar Kurtaracak Etkinliği

Ekonomi yayıncılığına yeni bir soluk kazandıran Türkiye’de İş Dünyası Dergisi‘nin 5. sayısı “Dünyayı Kadınlar Kurtaracak” ana temasıyla yayınlandı. Genel Yayın Yönetmenliğini Celal Toprak’ın, Yazı İşleri Müdürlüğünü Hüsne Pamuk’un yaptığı derginin yayın kurulunda da birbirinden önemli isimler var. Alanında uzman isimlerin yazar olarak yer aldığı derginin 5. sayısının lansmanı, önemli ve anlamlı bir etkinlikle 7 Mart 2022 tarihinde gerçekleştirildi.

TikTok 2021 Yılında Neler Yaptı?

TikTok tarafından yayınlanan What’s Next Report (Sırada Ne Var) adlı raporda, markalara yönelik önemli ipuçları yer alıyor. Markalar için 2022 trendlerinin yer aldığı rapora dair detayları geçtiğimiz günlerde Branding Türkiye’de aktarmıştık. Konuya dair ayrıntılı okuma yapmak isterseniz TikTok Markalar İçin 2022 Trendlerini Açıkladı (What’s Next Report) başlıklı makale aracılığıyla ilgili rapora ulaşabilirsiniz. Bu yazıda ise TikTok 2021 yılında neler yaptı? sorusuna yanıt vereceğiz.

Enflasyon (Şubat 2022)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine TÜİK tarafından yayınlanan bir rapora dair bir haber ile devam ediyoruz. Enflasyon Rakamları (Şubat 2022) TÜİK tarafından açıklandı. Buna göre Şubat ayında TÜFE aylık %4,81 artarken, yıllık bazda enflasyon %54,44 oldu. Şubat ayının zam şampiyonu ise fiyatı %88,51 artan karnabahar oldu.

Zam Şampiyonu Şubat (2022)

TÜİK tarafından Şubat (2022) enflasyon verilerinin açıklanmasıyla fiyatı en fazla artan ve en çok azalan ürünler de belli oldu. Bu istatistiğe göre Şubat ayında karnabahar yüzde 88,51  oranında fiyat artışıyla zam şampiyonu oldu. Bu arada fiyatı en fazla azalan ürün ise -%10,53 oranında bir düşüşle kazak (çocuk için) oldu.

Ayın Haberleri (Şubat 2022)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine bizden bir haber ile devam ediyoruz. Branding Türkiye’nin fenomen kategorisi “Teknoloji Haberleri”nde yayınlanan ve her hafta Türkiye ve dünyadan güncel gelişmelerin yer aldığı “Haftanın Teknoloji Haberleri”ni tek başlıkta topladık. Aylık bir arşiv niteliği taşıyan bu içerik aracılığıyla ay boyunca teknoloji ve dijital odaklı tüm gelişmelere hakim olabilirsiniz. İşte Ayın Teknoloji Haberleri (Şubat 2022)

Twitter Shops Geliyor

Daha önce META’ya ait sosyal ağlar olan Instagram, Facebook ve Whatsapp’ta gördüğümüz sosyal ağlar aracılığıyla e-ticaret kervanına Twitter da katıldı. Evet, Twitter’da alışveriş dönemi başlıyor. Twitter Shops olarak adlandırılan bu yeni özelliğe dair ilk detaylar Twitter’ın resmi blogunda duyuruldu.

McDonald’s Rusya’da Ara Verdi

McDonald’s, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri harekatı nedeniyle Rusya’daki 850 restoranını 32 yıl sonra ilk kez geçici olarak kapatma kararı aldı. Bu arada Rusya’da McDonald’s bünyesinde 62 bin çalışan bulunuyor.

İsrail Cumhurbaşkanı Türkiye’de

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, resmi temaslarda bulunmak üzere Ankara’ya geldi. Böylece Isaac Herzog 2008’den bu yana Türkiye’yi ziyaret eden ilk İsrailli lider oldu.

Varlık Fonu’ndan Türk Telekom Hamlesi

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir haber ile devam ediyoruz. Türkiye Varlık Fonu (TVF) ile LYY Telekomünikasyon AŞ (LYY) arasında, Türk Telekom’un toplam sermayesinin %55’ini temsil eden paylarını satın almak için Pay Satın Alım Sözleşmesi imzalandı.

Instagram’a Rusya’da Erişim Engeli

Rusya’da Instagram’a erişim yasaklandı. Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu’ndan yapılan açıklamada, Instagram’da Rus vatandaşlarına yönelik şiddet eylemleriyle ilgili çağrıların yer aldığı ifade edildi.

Baykar’dan Kızılelma Paylaşımı

Baykar Teknoloji’nin “Muharip İnsansız Uçak Sistemi (MİUS)”nin gövdesi üretim hattına girdi. Selçuk Bayraktar, uçağın fotoğrafını “Kızılelma yolda” notuyla paylaştı.

Vaka Sayısı 20 Binin Altında

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine herkes için önem arz eden bir haber ile devam ediyoruz. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs tablosunu paylaştı. Buna göre Türkiye’de son 24 saatte 17 bin 426 kişinin testi pozitif çıktı, 138 kişi ise hayatını kaybetti

AP’den Kripto Para Kararı

Avrupa Parlamentosu (AP) komitesi, Bitcoin ve Ethereum gibi bazı kripto para birimlerine yasak getirecek kural teklifini kabul etmedi.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Mart (2022) ayının ikinci haftasını da (8 – 14 Mart 2022) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Mart’ın 2. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Mart 2022’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (1 – 7 Mart 2022)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.