Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Eylül ayının ikinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Eylül 2021)

Eylül ayının ikinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Eylül’ün 2. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Eylül 2021)”

Teknoloji Haberleri (8 – 14 Eylül 2021)

Bu haftanın (8 – 14 Eylül 2021) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

  • Kültürel Miras İstatistikleri (2021)
  • Hani Kurumsaldık (21. Bölüm)
  • İşsizlik (Mayıs 2021)
  • Veri Analitiği Eğitimi
  • İşsizlik (Haziran 2021)
  • SGK’dan İlaç Kararı
  • Turkovac’a Acil Kullanım Onayı
  • Büyük Uyanış Mitingi
  • Mansur Yavaş’a Önemli Ödül

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


Kültürel Miras İstatistikleri (2021)

TÜİK tarafından geçtiğimiz günlerde kamuoyuyla paylaşılan Kültürel Miras İstatistikleri (2021) başlıklı raporda Türkiye’deki toplam müze sayısı, müze ziyaretçi sayısı, müze artış oranı gibi detaylar başta olmak üzere kültürel miras odağında birçok istatistik paylaşıldı. 2020 yılı baz alınarak hazırlanan ve grafiklerle zenginleştirilen rapora dair tüm detayları sizler için derledik.

Hani Kurumsaldık (21. Bölüm)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir haberle devam ediyoruz. Mürsel Ferhat Sağlam tarafından hazırlanıp sunulan Hani Kurumsaldık’ta Yirmi Birinci Bölüm yayınlandı. “Özel Yayın” ana temasıyla yayınlanan podcastte, ilk 20 bölüme dair özet yapılarak bugüne dek neler yapıldığına dair detaylar aktarıldı.

İşsizlik (Mayıs 2021)

Türkiye’deki işgücüne dair güncel durumu gösteren ve bir hayli önemli olan işsizlik rakamları raporu, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından hazırlanarak Mayıs 2021 için yayınlandı. Buna göre Mayıs 2021’de  işsizlik, bir önceki aya göre 265 bin kişi azalarak 4 milyon 237 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 0,6 puanlık azalış ile %13,2 seviyesinde gerçekleşti.

Veri Analitiği Eğitimi

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine bir eğitim duyurusu ile devam ediyoruz. BMI Business School tarafından Blooomberg Businessweek, Forbes ve The Economist değerlendirmelerine göre Almanya’nın en başarılı ve prestijli İş Okulu Mannheim Business School işbirliğiyle gerçekleştirilecek olan sertifika programının ikinci dönemi 12 Ekim’de, Harvard Business Review’e göre 21. Yüzyılın mesleği olarak öne çıkan Veri Bilimi alanında başlıyor.

İşsizlik (Haziran 2021)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir raporla devam ediyoruz. Türkiye’deki işgücüne dair güncel durumu gösteren ve bir hayli önemli olan işsizlik rakamları raporu, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından hazırlanarak Haziran 2021 için yayınlandı. Buna göre Haziran 2021’de  işsizlik, bir önceki aya göre 823 bin kişi azalarak 3 milyon 399 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 2,5 puanlık azalış ile %10,6 seviyesinde gerçekleşti.

SGK’dan İlaç Kararı

“Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu Kararı” ve “Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ” Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı. Yayımlanan karar kapsamında “Bedeli Ödenecek İlaçlar Listesi”ndeki 52 ilaç geri ödeme kapsamından çıkarıldı.

Turkovac’a Acil Kullanım Onayı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’nin yerli COVID-19 aşısı TURKOVAC için acil kullanım başvuru aşamasına gelindiğini açıkladı. Onay alındığı taktirde Ekim ayında seri üretime geçilecek.

Büyük Uyanış Mitingi

İstanbul Maltepe’deki miting alanında “Büyük Uyanış Mitingi” gerçekleştirildi. Birçok şehirden çok sayıda kişinin katıldığı mitingin yanı sıra gün boyu Twitter gündeminde olan #HerYerMaltepeHerYerDirenis etiketiyle de yüz binlerce tweet atıldı.

Mansur Yavaş’a Önemli Ödül

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemini göğsümüzü kabartan bir haberle tamamlıyoruz. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “City Mayors Foundation” (Belediye Başkanları Vakfı) tarafından düzenlenen “World Mayor 2021″de, Dünya Belediye Başkanı Başkent Ödülü’nün sahibi oldu.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Eylül (2021) ayının ikinci haftasını da (8 – 14 Eylül 2021) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Eylül’ün 2. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Eylül 2021’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (1 – 7 Eylül 2021)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.