Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Eylül ayının ikinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Eylül 2020)

Eylül ayının ikinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Eylül’ün 2. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Eylül 2020)”

Teknoloji Haberleri (8 – 14 Eylül 2020)

Bu haftanın (8 – 14 Eylül 2020) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

  • THY, Teknoloji Şirketi Kuruyor
  • Amazon 20 Bin Yorum Sildi
  • Facebook Campus Hayata Geçirildi
  • Facebook’tan Ücretsiz Reklam Eğitimi
  • Huawei, Arama Motoru Pazarında
  • Ayın Teknoloji Haberleri (Ağustos 2020)
  • Türkiye Ekonomisinin Son 15 Yılı (Analiz)
  • Elon Musk 16,3 Milyar Dolar Kaybetti
  • Günün Gündemi (Haziran 2020)
  • TCDD, Çuf Çuf Markasıyla Pazara Giriyor

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


Teknoloji Haberleri (8 - 14 Eylül 2020) - THY Şirket Kuruyor

THY, Teknoloji Şirketi Kuruyor

Teknoloji Haberleri’ne Türkiye’nin bayrak taşıyıcı markası olarak lanse edilen Türk Hava Yolları (THY) ile başlıyoruz. Buna göre THY, KAP’a yaptığı başvuruyla yüzde 100 iştiraki olacağı yeni bir teknoloji şirketi kurulacağını açıkladı. Edinilen bilgiye göre, bu hamleyle bilişim departmanı ayrı bir şirket olarak faaliyet gösterecek.

Teknoloji Haberleri (8 - 14 Eylül 2020) - Amazon 20 Bin Yorum

Amazon 20 Bin Yorum Sildi

Dünyanın en önemli e-ticaret ve teknoloji markalarından biri olan Amazon geçtiğimiz günlerde 20 bin yorumu sildi. İngiltere’deki en iyi 7 yorumcudan gelen yaklaşık 20.000 adet yorumun silinme nedeni ise inceleme yapan kişilerin, ürünlere koşulsuz bir biçimde 5 yıldız vermesiydi. Zira bu kişilerin 5 yıldız garantili incelemeler karşılığında firmalardan ücretsiz ürün aldığı aldığı ifade ediliyor.

Facebook Campus

Facebook Campus Hayata Geçirildi

Sadece öğrencilere özel geliştirilen Facebook Campus ile 16 yıl sonra köklerine dönen Facebook, bu uygulamaya giriş yapmak isteyenlerden öğrenci olduklarını gösteren bir mail adresi talep ediyor. Facebook bu hamleyle kaybettiği genç kullanıcı kitlesini yeniden kazanmaya çalışıyor olabilir. Zira bu uygulamaya sıradan Facebook kullanıcıları erişemeyecek. Çünkü uygulamaya sadece üniversite e-posta adresiyle giriş yapılabilecek.

Facebook Reklam Eğitimi

Facebook’tan Ücretsiz Reklam Eğitimi

2 milyardan fazla kullanıcısıyla dünyanın en popüler sosyal ağı olan Facebook, Türkiye’deki kamu çalışanlarının ve özel firmaların Instagram ve Facebook gibi sosyal medya platformlarındaki reklam yetkinliğini artırmak için Sanayi Ve Teknoloji Bakanlığı ile iş birliği yaptı. Anlaşma kapsamında teknoloji ve sosyal ağ devi Facebook; yerel kalkınmayı desteklemek için Türkiye’deki KOBİ’lere ücretsiz reklam eğitimi verecek.

Teknoloji Haberleri (8 - 14 Eylül 2020) - Huawei Petal Search

Huawei, Arama Motoru Pazarında

Gerçekleştirdiği geliştirici konferansı ile dikkatleri çeken Huawei, kendisi için tasarladığı Petal Search adlı arama motoru ile gündem oldu. Mobil cihazlar özelinde tasarlanan arama motorunun ilk etapta akıllı telefon kullanıcılarına sunulmak üzere geliştirildiği belirtildi. Bu arada şirket tarafından yapılan açıklamada Petal Search’in şuanda 170’den fazla ülkede kullanıldığı, 50’den fazla dile sahip olduğu ve 20’den fazla sektörde faaliyette olduğu belirtildi.

Ayın Teknoloji Haberleri (Ağustos 2020)

Ayın Teknoloji Haberleri (Ağustos 2020)

Branding Türkiye’nin fenomen kategorisi “Teknoloji Haberleri”nde yayınlanan ve her hafta Türkiye ve dünyadan güncel gelişmelerin yer aldığı “Haftanın Teknoloji Haberleri”ni tek başlıkta topladık. Aylık bir arşiv niteliği taşıyan bu içerik aracılığıyla ay boyunca teknoloji ve dijital odaklı tüm gelişmelere hakim olabilirsiniz. İşte Ayın Teknoloji Haberleri (Ağustos 2020)

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Türkiye Ekonomisinin Son 15 Yılı (2005 -2020)

Türkiye Ekonomisinin Son 15 Yılı (Analiz) 

2005 – 2020 yılları arasında Türkiye Ekonomisinin durumu nedir? Gerçekten de büyüyor mu? İnsanların refah seviyesi artıyor mu? Türk Lirasının satın alım gücü ne yönde ilerliyor? Bu makalede başta bunlar olmak üzere birçok sorunun cevabını vermek adına yapılan değerlendirmeleri ve analizleri bulacaksınız. İşte Türkiye ekonomisinin son 15 yılı!

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Elon Musk Bir Günde 16,3 Milyar Dolar Kaybetti

Elon Musk 16,3 Milyar Dolar Kaybetti

Çılgın projeleriyle tanınan popüler iş insanı ve girişimci Elon Musk bir rekor kırdı. Fakat bu rekor Elon Musk’ı sevindirecek cinsten değil. Zira Elon Musk son borsa gününde Tesla hisselerinin tabiri caizse çakılması nedeniyle servetinden tam 16,3 milyar dolar kaybetti. Böylece Elon Musk bir günde en çok para kaybeden insan olarak tarihe geçti.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Günün Gündemi (Haziran 2020)

Günün Gündemi (Haziran 2020)

Bütünleşik Pazarlama Mecrası Branding Türkiye’de her gün ilgili güne dair en önemli gündem maddesi “Günün Gündemi” başlığıyla paylaşılıyor. Bu yazıda ise Mayıs ayı boyunca yayınlanan manşetleri sizlerle paylaşacağız. İşte Günün Gündemi (Haziran 2020)

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Çuf Çuf Elektrikli Scooter

TCDD, Çuf Çuf Markasıyla Pazara Giriyor

Son zamanlarda popülerliği iyiden iyiye artan paylaşımlı elektrikli scooterlara yönelik bir takım yasal düzenlemeler yapılırken bir yandan da sektöre yeni oyuncular girmeye devam ediyor. Pazara en son kamu tarafında bir kuruluşun giriş yapmaya hazırlandığı öğrenildi. Konuya dair detayları ise Ulaştırma Ve Altyapı Bakanlığı verdi. Buna göre TCDD Çuf Çuf markasıyla paylaşımlı elektrikli scooter pazarına giriş yapacak.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Eylül  (2020) ayının ikinci haftasını da (8 – 14 Eylül 2020) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Eylül’ün 2. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Eylül 2020’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (1 – 7 Eylül 2020)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.