Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Aralık ayının ikinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Aralık 2021)

Aralık ayının ikinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Aralık’ın 2. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Aralık 2021)”

Teknoloji Haberleri (8 – 14 Aralık 2021)

Bu haftanın (8 – 14 Aralık 2021) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

  • Tuz Pastil Online Satış Sitesi Açıldı
  • Açlık Ve Yoksulluk Raporu (Kasım 2021)
  • Branding Türkiye Öneriyor: Index 1.0
  • Pantone, 2022’nin Rengini Açıkladı
  • Omicron Varyantı Türkiye’de
  • Formula 1 Dünya Şampiyonu Belli Oldu
  • TIME, 2021 Yılın Kişisi
  • Nesli Tehlike Altında Olan Türler Projesi

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


Tuz Pastil Online Satış Sitesi Açıldı

300 milyon yılda oluşan Kaya Tuzu’nun %100 kristalize olmuş ve saflaşmış doğal hali olan Tuz Pastil için hazırlanan online satış sitesi faaliyete geçti. Gerek Türkiye’nin tüm şehirlerinden gerekse dünyanın farklı ülkelerinden online olarak Tuz Pastil’i sipariş etmek mümkün.

Açlık Ve Yoksulluk Raporu (Kasım 2021)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir raporla devam ediyoruz. Türk-İş tarafından her ay hazırlanarak kamuoyuyla paylaşılan Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Araştırması, Kasım 2021 için yayınlandı. Rapora göre Kasım 2021’de 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 10.395,91 TL oldu.

Branding Türkiye Öneriyor: Index 1.0 

Bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye’nin fenomen kategorisi Branding Türkiye Öneriyor’un Kitap Önerileri kısmında bu hafta Branding Türkiye Yayınları etiketiyle hazırlanan Index 1.0 var. Mürsel Ferhat Sağlam’ın yayına hazırladığı kitap bibliyografya olma özelliği taşıyor.

Pantone, 2022’nin Rengini Açıkladı

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir haberle devam ediyoruz. Pantone Renk Enstitüsü, 2022’nin rengini açıkladı. Bu yıl mevcut renk veri tabanından bir renk seçmek yerine, ilk kez yepyeni bir renk tonu oluşturan Pantone, 2022’nin rengine “Very Peri’” adını verdi.

Omicron Varyantı Türkiye’de

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, TBMM Genel Kurulu’nda 2022 yılı bütçe görüşmeleri kapsamında milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Bakan Koca Türkiye’de Omicron varyantının görülüp görülmediğine ilişkin soru üzerine, 6 kişide varyanta rastlandığını söyledi.

Formula 1 Dünya Şampiyonu Belli Oldu

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine yarış sporları odağında önemli bir haberle devam ediyoruz. Formula 1 Dünya Şampiyonası’nda sezonun 22. ve son yarışı, Birleşik Arap Emirlikleri’nde yapıldı. Max Verstappen ile Lewis Hamilton’ın şampiyonluk mücadelesi verdiği yarışı Red Bull-Honda takımından Max Verstappen kazandı.

TIME, 2021 Yılın Kişisi

SpaceX ve Tesla markalarının kurucusu olan, fenomen iş insanı Elon Musk, ABD merkezli popüler haber ve politika dergisi TIME tarafından “2021 Yılının Kişisi” seçildi. TIME Dergisi Baş Editörü Edward Felsenthal, yılın insanını açıkladığı Twitter mesajında “Yılın Kişisi Ödülü bir nüfuz işaretidir ve hem dünyada ve potansiyel olarak Dünya’nın dışında da @elonmusk kadar çok az insan vardır” ifadelerini kullandı.

Nesli Tehlike Altında Olan Türler Projesi

Yeni Bir Metodoloji Kapsamında Türkiye’nin Nesli Tehlike Altında Türleri İçin Tür Eylem Planları Hazırlanması, Uygulanması ve İzlenmesi Projesi tanıtıldı. Bütçesi 2 milyon 499 bin 990 Euro olan ve Avrupa Birliği tarafından onaylanan projenin sözleşmesi; Türkiye, Almanya ve Belçika’dan oluşan konsorsiyum ile yapıldı.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Aralık (2021) ayının ikinci haftasını da (8 – 14 Aralık 2021) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Aralık’ın 2. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Aralık 2021’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (1 – 7 Aralık 2021)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.