Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Ağustos ayının ikinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Ağustos 2023)

Ağustos ayının ikinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Ağustos’un 2. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Ağustos 2023)”

Teknoloji Haberleri (8 – 14 Ağustos 2023)

Bu haftanın (8 – 14 Ağustos 2023) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor;

 • Akademi Futbol Yeni Sayısı Çıktı
 • Uluslararası Göç İstatistikleri (2022)
 • Branding Türkiye Öneriyor: Nöro Pazarlama
 • Zam Şampiyonu (Haziran 2023)
 • Tüketici Güven Endeksi (Temmuz 2023)
 • World Sports Istanbul İle Sporun Tam Zamanı
 • İstanbul’da Ulaşıma Zam
 • Disney Mali Durum Raporunu Açıkladı
 • Rusya’nın Ay Misyonu
 • Perseid Meteor Yağmuru Başladı
 • İç Göç İstatistikleri Açıklandı

Geçtiğimiz hafta teknoloji haberleri açısından; yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte gündeme dair önemli haberler de dahil olmak üzere oldukça hareketli geçti. İşte teknoloji başta olmak üzere bu haftanın gündemi!


Akademi Futbol Yeni Sayısı Çıktı

Akademi Futbol Dergisi, geçtiğimiz günlerde sekizinci sayısıyla raflardaki yerini aldı. Bu sayıda futbolseverler yine her zaman olduğu gibi Akademi Futbol’da dolu dolu bir içerikle karşılaştılar. Dergide bu ay Türk Futbolunun Gol Kralları, Fenerbahçe’deki İsmail Kartal Serüveni, Futbolda Suudi Arabistan Furyası, Dzeko’nun Hayat Hikayesi, Değişen Ofsayt Kuralı ve Anada Demirspor’un Ünlü Teknik Direktörü Patrick Kluievert olmak üzere birçok önemli konu gündeme alındı.

Uluslararası Göç İstatistikleri (2022)

Türkiye’nin gündeminden düşmeyen “göç” ve “göçmen” meselesine dair TÜİK bir rapor yayınladı. Uluslararası Göç İstatistikleri (2022) raporuna göre; Yurt dışından Türkiye’ye göç edenlerin sayısı 2022 yılında, bir önceki yıla göre %33,2 azalarak 494 bin 52 kişi oldu. Göç eden nüfusun %52,9’unu erkekler, %47,1’ini ise kadınlar oluşturdu. Yurt dışından gelen nüfusun 94 bin 409‘unu Türk vatandaşları, 399 bin 643‘ünü ise yabancı uyruklular oluşturdu.

Branding Türkiye Öneriyor: Nöro Pazarlama

Bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye’nin referans pazarlaması odaklı fenomen kategorisi Branding Türkiye Öneriyor’da bu hafta Branding Türkiye Yayınları’ndan çıkan Nöro Pazarlama kitabı var. Serenay Palabıyık’ın kaleme aldığı kitap girişimciler için başucu kaynağı olma niteliği taşıyor.

Zam Şampiyonu (Haziran 2023)

Enflasyon Rakamları (Haziran 2023) TÜİK ve ENAG tarafından geçtiğimiz günlerde açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi – Haziran 2023 raporunu incelemek için buraya tıklayabilirsiniz. Enflasyon Araştırma Grubu tarafından açıklanan Tüketici Fiyat Endeks – Mayıs 2023 raporunu incelemek için buraya tıklayabilirsiniz. Diğer bir ifadeyle iki rapor arasında karşılaştırma yapmak için Branding Türkiye‘de yayınlanan bu makalelere göz atabilirsiniz. Bu yazıda ise Mayıs ayının zam şampiyonuna dair bilgi vereceğiz.

Tüketici Güven Endeksi (Temmuz 2023)

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine önemli bir raporla devam ediyoruz. Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, Haziran ayında 85,1 iken Temmuz ayında %5,9 oranında azalarak 80,1 oldu.

World Sports Istanbul İle Sporun Tam Zamanı

10 – 13 Ocak 2024 tarihlerinde Istanbul Fuar Merkezi‘nde spor ana temalı global bir fuar gerçekleşecek. World Sports Istanbul – Uluslararası Fitness Ekipmanları, Spor Teknolojileri, Gıda, Giyim ve Wellness Fuarı, tüm spor sektörlerinde faaliyet gösteren yerel ve uluslararası markaların ve dünyaca ünlü isimlerini ağırlamaya hazırlanıyor. Böylece World Sports Istanbul ile; fitness ekipmanları, spor ve fiziksel aktivite, sağlıklı beslenme, spor modası ve aksesuarları, wellness, dijital fitness ve yazılım sektörlerinin ticari ve kültürel ekosistemi Istanbul’da buluşacak!

İstanbul’da Ulaşıma Zam

İstanbul’da toplu taşımaya zam geldi. UKOME toplantısında toplu ulaşım zam oranı yüzde 51,52 olarak belirlendi. Karar oy çokluğu ile kabul edildi. Buna göre taksi bindi indi ücreti 70 liraya çıktı. Taksimetre açılış ücreti 19,17 oldu. Kabul edilen zam teklifi kapsamında, tam elektronik bilet ücreti 9,90 liradan 15 liraya, öğrenci elektronik bileti 4,83 liradan 7,32 liraya, öğretmen elektronik bileti 7,09 liradan 10,74 liraya, tam abonman ücreti 777 liradan 1177 liraya, öğrenci abonman ücreti ise 140 liradan 212 liraya yükseldi.

Disney Mali Durum Raporunu Açıkladı

Disney, 2023’ün ikinci çeyreğine ilişkin mali durum raporunu paylaştı. Paylaşılan verilere göre Disney, tüm iş kollarından son 3 ayda 22,23 milyar dolar gelir elde etti. Buna karşın Disney+’ın abone sayısında azalma oldu. Rapora göre; 1 Temmuz itibarıyla Disney Plus’ın dünya genelinde toplam abone sayısı 146.1 milyon olarak açıklandı. Oysa 2022’nin ikinci çeyreği sonunda bildirilen abone sayısı 152.1 milyondu.

Rusya’nın Ay Misyonu

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine önemli bir gelişmeyle devam ediyoruz. Rusya, su kaynağı aramak için 1976’dan bu yana ilk defa Ay’a uzay aracı gönderdi. Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos), başkent Moskova’nın 5 bin 500 kilometre doğusundaki Vostoçniy uzay üssünden Luna-25 uzay aracını taşıyan Soyuz 2.1v roketini fırlattı.

Perseid Meteor Yağmuru Başladı

Yılda yalnızca 1 kez gerçekleşen ve yıldız kayması olarak da bilinen Perseid meteor yağmuru başladı. Türkiye’nin birçok yerinden gözlemlenen yağmurda saatte 100 kadar meteor görüldü.

İç Göç İstatistikleri Açıklandı

Teknoloji ana temalı haftanın gündemini önemli bir raporla tamamlıyoruz. TÜİK, 2022 yılına ilişkin “İç Göç İstatistikleri” bültenini yayımladı. Buna göre, 2007-2008 döneminde %3,18 olan iller arası göç eden nüfus oranı, 2022 yılında %3,27 oldu. Bu kapsamda Türkiye’de geçen yıl 2 milyon 791 bin 156 kişi iller arasında göç etti. Bu nüfusun %47,9’unu erkekler, %52,1’ini ise kadınlar oluşturdu.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Ağustos (2023) ayının ikinci haftasını da (8 – 14 Ağustos 2023) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Ağustos’un 2. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Ağustos 2023’teki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv“Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (1 – 7 Ağustos 2023)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.