Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Ağustos ayının ikinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Ağustos 2022)

Ağustos ayının ikinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Ağustos’un 2. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Ağustos 2022)”

Teknoloji Haberleri (8 – 14 Ağustos 2022)

Bu haftanın (8 – 14 Ağustos 2022) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor;

  • Başkent İletişim Akademisi Faaliyetlerini Sürdürüyor
  • KPSS İçin Sınav Tarihleri Açıklandı
  • Abdülhamid Han Gemisi Demir Aldı
  • Whatsapp’ta Önemli Güncelleme
  • Kalyon Holding’in %50’si Satıldı
  • THY’nin 2022 Kârı
  • Moody’s’ten Kredi Notu Açıklaması
  • Sağlık Bakanlığı Beyaz Reform’u Duyurdu

Evet, geride bıraktığımız hafta teknoloji haberleri açısından yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti. İşte bu haftanın teknoloji gündemi!


Başkent İletişim Akademisi Faaliyetlerini Sürdürüyor

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine medya dünyasının profesyonellerini yetiştiren bir akademiye dair detaylarla başlıyoruz. 1999 yılından beri medya dünyasının profesyonellerini yetiştiren bir akademi olarak faaliyet gösteren Başkent İletişim Bilimleri Akademisi, uzman eğitmen kadrosu ve özel olarak hazırlanmış eğitim içerikleriyle misyonunu sürdürüyor.

KPSS İçin Sınav Tarihleri Açıklandı

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine KPSS’ye dair önemli bir duyuruyla devam ediyoruz. KPSS’de soruların çalınmasıyla ilgili başlatılan soruşturma sonrası iptal edilen KPSS 2022’nin ardından ÖSYM, KPSS’nin yapılacağı yeni tarihleri açıkladı. Buna göre; KPSS 2022 Lisans Sınavının Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim bilimleri oturumu 18 Eylül 2022’de, KPSS 2022 Alan Bilgisi oturumu 24 – 25 Eylül 2022’de KPSS 2022 Ön Lisans sınavı 9 Ekim 2022’de gerçekleştirilecek.

Abdülhamid Han Gemisi Demir Aldı

“Mavi Vatan” misyonunun “en güçlüsü” olarak anılan, Türkiye’nin hidrokarbon arama çalışmalarına katılacak 4. sondaj gemisi Abdülhamid Han, bugün ilk sondaj için demir aldı. Uzunluğu 238 metre, genişliği 42 metre olan geminin kule yüksekliği ise 104 metre. 200 mürettebat kapasiteli gemi, 12 bin 200 metreye kadar sondaj yapabilme yeteneğine sahip.

Whatsapp’ta Önemli Güncelleme

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine sosyal ağlara dair önemli bir duyuruyla devam ediyoruz. Meta, WhatsApp kullanıcıları için yeni gizlilik özelliklerini duyurdu. Buna göre; WhatsApp gruplarından sessizce çıkabilecek, çevrimiçi durumunun kimler tarafından görüntülenebileceği tercih edilebilecek ve 1 kez görüntüle özelliğiyle gönderilen fotoğraf veya videolardan ekran görüntüsü alınamayacak.

Kalyon Holding’in %50’si Satıldı

Kalyon Holding, dünyanın en büyük yatırım şirketlerinden olan International Holding Company’nin (IHC) iştiraki International Energy Holding (IEH) ile enerjide stratejik bir iş birliğine imza attı. Buna göre Kalyon Enerji’nin %50’si BAE’li IEH’ye yaklaşık 490 milyon dolara satıldı.

THY’nin 2022 Kârı

Türk Hava Yolları (THY), yılın ilk yarısında 737 milyon dolar net kâra ulaştı. Şirket, aynı dönemde yurt içi pazar payını ise %64’e yükseltti. Avrupa’da en fazla uçan ve en çok kapasite sunan hava yolu şirketi olan THY, Ocak – Ağustos 2022 döneminde günlük ortalama 1,206 uçuşla 1. sırada yer aldı.

Moody’s’ten Kredi Notu Açıklaması

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine ekonomi odaklı bir haberle devam ediyoruz. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu “B2″den “B3″e düşürdüğünü açıkladı. Türkiye’nin not görünümü ise negatiften durağana çevrildi.

Sağlık Bakanlığı Beyaz Reform’u Duyurdu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından “Beyaz Reform” etiketiyle yapılan açıklamaya göre gelecek günlerde, ilçelerden başlayarak sözleşmeli kadro yaygınlaşacak. Böylece yeni uygulamada sözleşmeli doktorlar daha yüksek özlük haklarına sahip olacak.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Ağustos (2022) ayının ikinci haftasını da (8 – 14 Ağustos 2022) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Ağustos’un 2. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Ağustos 2022’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (1– 7 Ağustos 2022)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.