Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Ağustos ayının ikinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Ağustos 2020)

Ağustos ayının ikinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Ağustos’un 2. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Ağustos 2020)”

Teknoloji Haberleri (8 – 14 Ağustos 2020)

Bu haftanın (8 – 14 Ağustos 2020) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • Estonya’dan Dijital Göçebe Vizesi
 • Uçan Arabalar Japonya’da Gerçek Oluyor
 • Amazon Project Zero, Türkiye’de Hizmete Açıldı
 • Apple’dan Yeni Abonelik Sistemi Apple One
 • Twitter Kimler Yanıtlayabilir Özelliğini Kullanıma Sundu
 • Twitter TikTok’u Almak İstiyor
 • Toshiba Bilgisayar Sektöründen Çekildi
 • WordPress 5.5 Yayınlandı
 • Mürsel Ferhat Sağlam Dijital Sohbetler’de
 • Koronavirüs Sonrası İş Hayatı Raporu (İndir)
 • Branding Türkiye Öneriyor: Dijital Markalaşma
 • Günün Gündemi (Nisan 2020)
 • Capital 500 Listesi (2020)

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


Teknoloji Haberleri (8 - 14 Ağustos 2020) - Dijital Göçebe Vizesi

Estonya’dan Dijital Göçebe Vizesi

Bir süredir çok az kişi tarafından deneyimlenmiş olan ancak Koronavirüs salgını ile tüm dünyanın mecburen tecrübe ettiği uzaktan çalışma modeli ile ilgili tartışmalar sürerken Estonya’dan uzaktan çalışanlar için önemli bir karar çıktı. AB ülkelerinde bir ilk olan Dijital Göçebe Vizesi; uzaktan çalışanların Estonya’da 1 yıla kadar yaşamasına ve yasal olarak çalışmasına izin veriyor. Bu arada vizeye başvuracak olan kişiler, mesleklerinin uzaktan yapılabileceğini ve Estonya dışında kayıtlı bir şirkette çalıştıklarını kanıtlamaları gerekiyor.

Teknoloji Haberleri (8 - 14 Ağustos 2020) - Skydrive Japonya

Uçan Arabalar Japonya’da Gerçek Oluyor

Genelde filmlerde, dizilerde vs. gördüğümüz uçan arabalar gerçek oluyor. Japan Times’ın yaptığı bir habere göre; Japonya’nın uçan araba girişimlerinden olan SkyDrive adlı firma kısa bir süre önce; saatte 100 km hıza ulaşabilen ve onlarca kilometre menzile sahip olan iki kişilik bir eVTOL uçağı olan SD-XX’yi üretti. Araç, yaklaşık bir araba büyüklüğünde. Bu arada şirket bu yaz uçuş testlerini tamamlamayı planlıyor.

Teknoloji Haberleri (8 - 14 Ağustos 2020) - Amazon Project Zero Türkiye

Amazon Project Zero, Türkiye’de Hizmete Açıldı

Geçtiğimiz günlerde teknoloji ve e-ticaret devi Amazon tarafından yapılan açıklamaya göre Amazon Project Zero; Türkiye, Avustralya, Brezilya, Hollanda, Suudi Arabistan, Singapur ve BAE olmak üzere 7 yeni ülkede daha hizmete açıldı. Project Zero, Amazon’un yapay zekâ teknolojisini markaların gireceği ayrıntılı bilgilerle beraber değerlendirerek sahte ürün satışlarını sıfıra indirmeyi hedefleyen bir sistem.

Teknoloji Haberleri (8 - 14 Ağustos 2020) - Apple One

Apple’dan Yeni Abonelik Sistemi Apple One

Amerikalı teknoloji devi Apple’ın servieslerine bir yenisi eklendi. Apple One olarak duyurulan sistem Apple’ın abonelik sistemlerini belirli seviyelerde ancak tek yapıda toplamayı hedefliyor. Örneğin paketin içinde sadece Apple Music ve Apple TV+ yer alacak. Daha üstteki pakette ise Apple Music, Apple TV+ ve Apple Arcade olacak. Sistemin iPhone 12’lerin tanıtımının yapılacağı etkinlikte ya da Ekim ayı içinde duyurulacağı düşünülüyor.

Teknoloji Haberleri (8 - 14 Ağustos 2020) - Twitter Kimler Yanıtlayabilir

Twitter Kimler Yanıtlayabilir Özelliğini Kullanıma Sundu

Popüler teknoloji ve sosyal ağ şirketi Twitter, Mayıs ayından beri test ettiği “Kimler Yanıtlayabilir” adlı özelliği kullanıma sundu. Böylece kullanıcılar artık twitlerine kimlerin yanıt verebileceğini 3 alternatiften birini seçerek ayarlayabilecekler. Bu üç seçenek ise şöyle; herkes, takip ettiğin kişiler ve yalnızca bahsettiğin kişiler. Bakalım bu sistem kullanıcıların Twitter deneyimini nasıl etkileyecek.

Twitter TikTok

Twitter TikTok’u Almak İstiyor

Trump’ın yönlendirmesiyle TikTok’un peşine düşen ABD’li internet / teknoloji şirketlerinin arasına Twitter da dahil oldu. Zira basına yansıyan haberlere göre Microsoft ve Apple’dan sonra şimdi de popüler sosyal ağ Twitter, Çinli sosyal ağ TikTok ile pazarlığa oturdu. Ancak Twitter’ın TikTok’u satın almak için yeterli bütçeye sahip olmadığı biliniyor. Bakalım görüşmelerden nasıl bir sonuç çıkacak.

Toshiba Bilgisayar Sektörü

Toshiba Bilgisayar Sektöründen Çekildi

Japon teknoloji şirketi Toshiba, 35 yıllık dizüstü bilgisayar üretimini noktaladı. Son yıllarda bilgisayar piyasasındaki faaliyetlerini iyiden iyiye azaltan firma, Dynabook şirketinde kalan son hisselerini de satarak laptop sektöründen tamamen çekildi. Japon firma, 2018 yılında, laptop üretimindeki alt şirketinin yüzde 80,1 hissesini 36 milyon dolara Sharp‘a satmıştı. Sharp daha sonra bu şirketi Dynabook olarak yeniden isimlendirmişti.

Wordpress 5.5 Güncellemesi

WordPress 5.5 Yayınlandı

WordPress 5.5 “Eckstine” yayınlandı. Yeni güncellemeyle birlikte geç yüklenen görsellerin standardize edildiğini ve site haritaları varsayılan olarak ayarlandığını görüyoruz. Ayrıca eklenti ve temalar isteğe bağlı olarak otomatik bir şekilde güncellenebiliyor. Güncellemede Blok Düzenleyici (Block Editor) ile ilgili yenilikler de mevcut.

Mürsel Ferhat Sağlam Dijital Sohbetler

Mürsel Ferhat Sağlam Dijital Sohbetler’de

Spotify özelinde yayınlanan Papeladworks Dijital Sohbetler‘in ilk yayınına Dijital Markalaşma Uzmanı, Sosyal Medya Stratejisti, Eğitmen Ve Yazar Mürsel Ferhat Sağlam konuk oldu. “Dijital Markalaşma Ve Girişimciler İçin Sosyal Medya” temalı programda Sağlam; kavramsallaştırmış olduğu “dijital markalaşma” konusuna “nedir?” / “nasıl?” odağında değinerek merak edilenleri aktardı. Mürsel Ferhat Sağlam, Dijital Sohbetler’de ayrıca, girişimciler için sosyal medya odağında önemli açıklamalar yaparak konuya dair ufuk açıcı önerilerde bulundu.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Koronavirüs Sonrası İş Hayatı

Koronavirüs Sonrası İş Hayatı Raporu (İndir)

Geçtiğimiz haftalarda Branding Türkiye Yayınları etiketiyle yayınlanan Koronavirüs Sonrası İş Hayatı Raporu, Branding Türkiye’nin kurumsal Slideshare hesabında yayınlandı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Dijital Markalaşma - Mürsel Ferhat Sağlam

Branding Türkiye Öneriyor: Dijital Markalaşma

Bütünleşik Pazarlama Mecrası Branding Türkiye’nin fenomen kategorilerinden biri olan Branding Türkiye Öneriyor’da bu hafta Dijital Markalaşma Uzmanı, Sosyal Medya Stratejisti, Eğitmen ve Yazar Mürsel Ferhat Sağlam‘ın Dijital Markalaşma kitabı yer alıyor. Branding Türkiye Yayınları ve Dikeyeksen Yayıncılık ortak yayını olarak piyasaya çıkan Dijital Markalaşma, kavrama dair yayınlanmış dünyadaki ilk kitap olma özelliği taşıyor.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Günün Gündemi (Nisan 2020)

Günün Gündemi (Nisan 2020)

Bütünleşik Pazarlama Mecrası Branding Türkiye’de her gün ilgili güne dair en önemli gündem maddesi “Günün Gündemi” başlığıyla paylaşılıyor. Bu yazıda ise Nisan ayı boyunca yayınlanan manşetleri sizlerle paylaşacağız. İşte Günün Gündemi (Nisan 2020)

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Capital 500 (2020)

Capital 500 Listesi (2020)

İş – ekonomi dergisi Capital tarafından Türkiye’nin en büyük şirketleri “Vergi Öncesi Kâr” ve “Yıllık Ciro” olmak üzere 2 ayrı ana kategoride listelendi. İşte bu sene 23. kez yayınlanan Türkiye’nin En Büyük 500 Şirketi’nin yer aldığı Capital 500 Listesi (2020)!

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Ağustos (2020) ayının ikinci haftasını da (8 – 14 Ağustos 2020) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Ağustos’un 2. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Ağustos 2020’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (1 – 7 Ağustos 2020)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.