Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Ocak ayının dördüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Ocak 2024)!

Ocak ayının dördüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Ulusal ve uluslararası markaların iş, ekonomi ve teknoloji gündemini yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Ocak’ın 4. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Ocak 2024)

Teknoloji Haberleri (22 – 31 Ocak 2023)

Bu haftanın (22 – 31 Ocak 2024) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor;

 • Branding Türkiye Öneriyor: Haftanın Önerileri
 • Yerel Seçimde Sosyal Medyanın Önemi
 • Tüketici Güven Endeksi (Ocak 2024)
 • X Hastalığına Dikkat
 • Oscar Ödülleri Adayları Belli Oldu
 • 2023’ün Şikayet İstatistikleri
 • UEFA Maçları Nerede Yayınlanacak?
 • Otomobillere Kara Kutu
 • Neuralink’ten Tarihte İlk
 • Turizm İstatistikleri
 • 2023’ün Teknoloji Haberleri

Ocak ayının dördüncü haftasında teknoloji, iş, dijital ve ekonomi ana temalarında öne çıkan başlıklar bu şekilde. Şimdi haber detaylarına bakalım. İşte haftanın öne çıkan teknoloji haberleri!


Haftanın Podcasti

Bu haftanın podcasti; Kurumsallaşma, markalaşma ve dijitalleşme ana temalı Hani Kurumsaldık‘ın Dördüncü Bölümü olan Analiz Nedir? oldu!

Branding Türkiye Öneriyor: Haftanın Önerileri

Bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye’nin referans pazarlaması odaklı fenomen kategorisi Branding Türkiye Öneriyor’un Etkinlik Önerileri’nde ve Kitap Önerileri’nde bu hafta yer alan başlıklara dair içerikler;

Yerel Seçimde Sosyal Medyanın Önemi

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine devam ediyoruz. Seçime yaklaşık 2 ay kaldı. Tüm Türkiye iyiden iyiye seçim havasına girerken medyada da gündemin ana maddesi yerel seçimler. Aday adayları ile başlayan gündem adayların belirlenmesiyle birlikte başka bir boyut kazandı. Medyada adayların kim olduğu, hangi projeleri hayata geçirecekleri ve seçim vaatleri seçimin en önemli gündemi olurken Medya Takip Merkezi’nin metriklere dayalı kapsamlı medya araştırması, yerel seçimlere dair en çok konuşulan konuları gün yüzüne çıkardı. Devamını oku

Tüketici Güven Endeksi (Ocak 2024)

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, Aralık ayında 77,4 iken Ocak ayında %3,9 oranında artarak 80,4 oldu.

X Hastalığına Dikkat

Dünya Sağlık Örgütü, “X hastalığına karşı hazır olun” uyarısında bulunarak, ülkelerin bu ortak düşmanı ele almak için Mayıs ayına kadar pandemi anlaşmasına varmalarını umduğunu dile getirdi.

Oscar Ödülleri Adayları Belli Oldu

Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından 1929’dan bu yana verilen ve film dünyasının enlerinin seçildiği Oscar Ödülleri için adaylar belli oldu. Oppenheimer filmi 13 adaylık ile zirveye yerleşirken Barbie filmi 8 adaylık elde etti. İki film de En İyi Film kategorisinde aday gösterildi. Böylece Oscar tarihinde ilk kez aynı hafta sonu vizyona giren iki film, En İyi Film kategorisinde aday gösterildi.

2023’ün Şikayet İstatistikleri

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine devam ediyoruz. Türkiye’de 2023 yılında en çok nelerden şikayet edildiği belli oldu. Şikayetvar tarafından açıklanan verilere göre; günde 14.000’e yakın sayıda şikayet yazılan platformda yıl boyunca 520 bini aşkın şikayet çözüme kavuşturuldu. 2023 yılında en fazla şikayet alan sektör e-ticaret olurken, en çok şikayet edilen ay ise Temmuz oldu.

UEFA Maçları Nerede Yayınlanacak?

UEFA Şampiyonlar Ligi, UEFA Avrupa Ligi ve UEFA Konferans Ligi, 3 sezon (2024-2025, 2025-2026 ve 2026-2027) boyunca TRT ve Tabii platformu üzerinden şifresiz olarak futbolseverlerle buluşacak. TRT, bu 3 sezonun yayın haklarını içeren ‘Canlı Yayın’ paketi için senelik 27 Milyon Euro + Stopaj olmak kaydıyla, toplamda 100 Milyon Euro ödeyecek.

Otomobillere Kara Kutu

Avrupa Birliği (AB), otomobiller için kara kutu zorunluluğu getirdi. Buna göre Temmuz 2024 itibariyle araçlarda kara kutu ile aynı amaca hizmet eden Olay Veri Kaydedici (Event Data Recorder) bulunması zorunlu olacak. EDR, yalnızca M1 ve N1 sınıfındaki araçlarda zorunlu olacak.

Neuralink’ten Tarihte İlk

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine devam ediyoruz. Elon Musk’ın kurucusu olduğu Neuralink çipi ilk defa insan beynine takıldı. Böylece tarihte bir ilk gerçekleşmiş oldu. Elon Musk tarafından yapılan açıklamaya göre ilk Neuralink ürünün ismi “Telepathy” olacak.

Turizm İstatistikleri

Turizm İstatistikleri açıklandı. TÜİK tarafından yayınlanan rapora göre Ekim – Aralık, 2023 dönemini ifade eden IV. Çeyrek’te turizm geliri %6,8 artarak 12 milyar 272 milyon 673 bin dolar oldu.

2023’ün Teknoloji Haberleri

Bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye’nin fenomen kategorilerinden biri olan “Teknoloji Haberleri”nde yayınlanan “Haftanın Teknoloji Haberleri”nden derleyerek “2023 Yılının Teknoloji Haberleri”ni hazırladık. Devamını oku

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Ocak (2024) ayının dördüncü haftasını da (22 – 31 Ocak 2024) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Ocak’ın 4. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.


Teknoloji Haberleri (15 – 21 Ocak 2024)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.