Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Ocak ayının dördüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Ocak 2023)

Ocak ayının dördüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Ocak’ın 4. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Ocak 2023)”

Teknoloji Haberleri (22 – 31 Ocak 2023)

Bu haftanın (22 – 31 Ocak 2023) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor;

 • Hani Kurumsaldık: Facebook Nedir?
 • Hani Kurumsaldık: Influencer Olma Süreci
 • Global Career Summit İçin Geri Sayım
 • Hani Kurumsaldık: Twitter Nedir?
 • Instagram Çekiliş Aracı
 • İnşaat Sektörünün Yeniden İnşaası
 • Akademi Futbol Yayın Hayatına Başladı
 • Ekonomik Güven Endeksi (Aralık 2022)
 • TOBB İstatistikleri (Aralık 2022)
 • Turizm İstatistikleri Açıklandı
 • En Çok Konut Satılan İlçeler
 • Borç Yapılandırması Detayları Belli Oldu
 • Dünyanın Çekirdeği Yön Değiştirdi
 • Kıyamet Günü Saati Güncellendi
 • En Çok Abartılan Şehirler
 • Şikayetvar 2022 İstatistikleri
 • Dijital Gözlem Raporu Yayınlandı
 • İstanbul’un Hava Kirliliği Raporu
 • Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Raporu (Ocak 2023)
 • Schengen Vizesinde Yeni Dönem

Geçtiğimiz hafta teknoloji haberleri açısından; yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte gündeme dair önemli haberler de dahil olmak üzere oldukça hareketli geçti. İşte bu haftanın teknoloji başta olmak üzere haftalık gündemi!


Hani Kurumsaldık: Facebook Nedir?

Kurumsallaşma, markalaşma ve dijitalleşme ana temalı, podcast odaklı yeni nesil mecra Hani Kurumsaldık’ta 36. Bölüm yayınlandı. Bu bölümde “Facebook” ana teması işlenirken, Mürsel Ferhat Sağlam tarafından sunulan podcast boyunca aynı zamanda “Facebook Nedir?”, “Facebook Nasıl Kuruldu?”, “Facebook Nasıl Kullanılır?”, “Facebook’un Tarihçesi” odağında bilgi paylaşımında da bulunuldu. İşte tüm detaylarıyla Hani Kurumsaldık ve 36. Bölüm!

Hani Kurumsaldık: Influencer Olma Süreci

Kurumsallaşma, markalaşma ve dijitalleşme ana temalı, podcast odaklı yeni nesil mecra Hani Kurumsaldık’ta 37. Bölüm yayınlandı. Bu bölümde “Influencer Olma Süreci” ana teması işlenirken, Mürsel Ferhat Sağlam tarafından sunulan podcast boyunca aynı zamanda “Influencer Nedir?”, “Influencer Nasıl Olunur?”, “Her Fenomen, Influencer Mıdır?”, “Influencer Olma Stratejisi” odağında bilgi paylaşımında da bulunuldu. İşte tüm detaylarıyla Hani Kurumsaldık ve 37. Bölüm!

Global Career Summit İçin Geri Sayım

3İK Marka İletişim Ajansı tarafından hazırlanan Global Career Summit için geri sayım başladı! 30 Ocak 2023 tarihinde başlayıp 1 Şubat 2023 tarihine kadar devam edecek olan bu 3 günlük zirvede sadece İstanbul’daki üniversitelerden öğrenciler olmayacak. İstanbul’un yanı sıra Türkiye’nin her yerinden yüzlerce öğrencinin ağırlanacağı etkinlikte katılımcıları; farklı alanlarda sunumlar, ilgi çekici paneller, ilham verici konuşmalar olmak üzere birçok ufuk açıcı etkinlik bekliyor.

Hani Kurumsaldık: Twitter Nedir?

Kurumsallaşma, markalaşma ve dijitalleşme ana temalı, podcast odaklı yeni nesil mecra Hani Kurumsaldık’ta 38. Bölüm yayınlandı. Bu bölümde “Twitter” ana teması işlenirken, Mürsel Ferhat Sağlam tarafından sunulan podcast boyunca aynı zamanda “Twitter Nedir?”, “Twitter Nasıl Kullanılır?”, “Twitter Tarihçesi”, “Twitter Blue” odağında bilgi paylaşımında da bulunuldu.

Instagram Çekiliş Aracı

Sosyal medyada topluluk oluşturmanın en eğlenceli, sürdürülebilir ve dikkat çeken yöntemlerinden biri çekiliş yapmaktır. Peki sosyal medyada çekiliş nasıl yapılır? Güvenilir ve ücretsiz bir Instagram çekiliş aracı var mı? Bu ve benzeri tüm soruları yanıtladığımız bu makalede Instagram ve YouTube çekilişleri için ücretsiz çekiliş aracı You To Gift ile ilgili ayrıntılı bir değerlendirme yapacağız. Makaleyi hemen okumak için buraya tıklayın.

İnşaat Sektörünün Yeniden İnşaası

Anadolu Bilişim Buluşmaları tarafından “İnşaat Sektörünün Yeniden İnşası” ana temasıyla gerçekleştirilecek olan etkinlik 26 Ocak 2023 tarihlerinde online ortamda düzenlenecek. Dijital Konferans şeklinde planlanan etkinlikte alanında uzman isimler konuşma yapacak.

Akademi Futbol Yayın Hayatına Başladı

Spor camiası yeni bir dergiye daha kavuştu. Akademi Futbol Dergisi Kasım 2022’de yayın hayatına başladı. Türkiye’nin tek spor dergisi olan ‘Akademi Futbol Dergisi’nin ikinci sayısı ise Aralık 2022‘de yayınlandı. 2022 yılı Kasım ayında yayın hayatına merhaba diyen dergi, Aralık ayında ikinci kez okurlarıyla buluştu. Sporseverlerin yeni mecrası olma misyonu olan Akademi Futbol Dergisi, her ayın 15’inde bayilerde olacak.

Ekonomik Güven Endeksi (Aralık 2022)

Tüketicilerin ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen bileşik bir endeks olan Ekonomik Güven Endeksi, TÜİK tarafından Aralık 2022 için açıklandı. Mevsim etkilerinden arındırılmış; tüketici güven endeksi, reel kesim, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörleri güven endekslerinin alt endekslerinin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşan Ekonomik Güven Endeksi bir önceki aya göre Aralık 2022’de artış gösterdi.

TOBB İstatistikleri (Aralık 2022)

Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği (TOBB) geçtiğimiz günlerde bir bülten yayınladı. TOBB tarafından paylaşılan “Aralık 2022’de Kurulan Ve Kapanan Şirket İstatistikleri” temalı raporda Aralık’ta Türkiye’de kurulan ve kapanan şirket sayısı paylaşıldı. Aynı raporda bir önceki yılla karşılaştırma yapılarak Aralık 2021’e göre Aralık 2022’deki şirket istatistikleri de yer aldı.

Turizm İstatistikleri Açıklandı

TÜİK; Ekim, Kasım ve Aralık (2022) aylarını kapsayan 4. çeyreğe dair Turizm İstatistikleri raporunu yayınladı. Buna göre turizm geliri Ekim, Kasım ve Aralık aylarından oluşan 4. çeyrekte 11 milyar 374 milyon 206 bin dolar oldu.

En Çok Konut Satılan İlçeler

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Türkiye genelinde 2022’de en çok konut satılan ilçeleri açıkladı. Buna göre en çok konut satılan ilçeler sıralamasında başı 36 bin 315 adetle İstanbul Esenyurt çekti. Esenyurt’u, 26 bin 193 adetle Antalya’nın Alanya ilçesi takip ederken Ankara’nın Çankaya ilçesi de 21 bin 578 adet konut satışıyla üçüncü sırada yer aldı.

Borç Yapılandırması Detayları Belli Oldu

Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı borç yapılandırması ile ilgili detaylar belli oldu. Yapılandırma kapsamında; kamu alacaklarının cezaları silinecek, borçlara taksitle ödeme imkanı getirilecek, öğrenim kredisi borçlarına taksit imkanı sağlanacak, 2 bin TL altı vergi cezası kaldırılacak ve trafik ceza puanları silinecek.

Dünyanın Çekirdeği Yön Değiştirdi

Pekin Üniversitesi’nden bilim insanları, 60 yıldır toplanan sismik veriler ışığında Dünya’nın çekirdeğinin yön değiştirdiğini iddia etti. Nature Geoscience Dergisi’nde yayımlanana araştırmaya göre, Plüton büyüklüğünde sıcak bir demir topu andıran “Dünya’nın iç çekirdeği, artık gezegenle aynı yönde dönmüyor ve hatta tam tersi yönde dönüyor” olabilir.

Kıyamet Günü Saati Güncellendi

ABD’de Bulletin of the Atomic Scientists’in (Atomik Bilim İnsanları) bilim ve güvenlik kurulu, Kıyamet Günü Saati’ni güncelledi. Buna göre dünya, felakete 10 saniye daha yaklaştı. Bilim insanları, bu durumun büyük ölçüde Ukrayna-Rusya savaşından kaynaklandığını vurguladı.

En Çok Abartılan Şehirler

Seyahatseverlerin internet üzerinden yaptıkları değerlendirmeler ışığında dünyanın en çok abartılan 10 şehri belirlendi. “Büyük hayal kırıklığı” veya “Beklendiği kadar güzel değil” gibi belirli anahtar kelime ve ifadelerin ne sıklıkla kullanıldığına göre ortaya çıkan “abartılmış şehirler” listesinde birinci sırada Bangkok (%16,6) ikinci sırada Antalya (%16,5) üçüncü sırada ise Singapur (%15,8) yer aldı.

Şikayetvar 2022 İstatistikleri

Şikayetvar, 2022 yılında en çok şikayet alan sektörlere ve dahasına yer veren raporunu yayınladı. Şikayetvar’da 2022 yılında 450 bine yakın şikayet çözüme kavuştu. Vize aracılık ve danışmanlık şirketleriyle ilgili şikayetler %419 artarak en çok artış yaşayan sektör oldu. En çok şikayet edilen 5 sektör ise sırasıyla; E-ticaret (469 bin 961 şikayet), Finans (360 bin 439 şikayet), İletişim (267 bin 30 şikayet), Kargo-nakliyat (245 bin 308 şikayet) İnternet platformları (226 bin 958 şikayet) oldu.

Dijital Gözlem Raporu Yayınlandı

İtalya Dijital Vakfı’nın “Dijital Gözlem” raporu yayınlandı. Facebook, Instagram ve Twitter baz alınarak yapılan araştırmada 24 devlet veya hükümet başkanının sosyal medya hesapları analiz edildi. Bu araştırmaya göre, sosyal medyada en çok takip edilen dünya liderleri; ABD Başkanı Joe Biden, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy oldu.

İstanbul’un Hava Kirliliği Raporu

İstanbul’da hava kirliliği, 2022’de bir önceki yıla göre yüzde 9 artış gösterdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Hava Kalite Ölçüm İstasyonları’ndan derlenen verilere göre 2022’de 41,5 µg/m3 olan hava kirliliği önceki yıla göre %9 arttı. 2022’de İstanbul’da partikül madde hava kirliliğinin en fazla ölçüldüğü istasyon ise 97,6 µg/m3 ile Göztepe oldu. İstanbul’da hava kirlilik oranı, 2022’de önceki yıla göre 25 istasyonda artarken 9 istasyonda azaldı.

Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Raporu (Ocak 2023)

Türk – İş tarafından Açlık Ve Yoksulluk Sınırı (Ocak – 2023) raporu açıklandı. Rapora göre açlık sınırı 8.864 TL olurken yoksulluk sınırı 28.875 TL oldu. Bekar bir çalışanın yaşama maliyeti ise 11.557 TL olarak açıklandı.

Schengen Vizesinde Yeni Dönem

Schengen vizesinde yeni dönem başlıyor. Buna göre Avrupa Parlamentosu (AP), Schengen Vizesi başvurularının dijital ortamda yapılabilmesine yönelik raporu kabul etti. Teklif yasalaştığında başvurular tek platform üzerinden yapılabilecek, vizeler pasaportlara basılmayacak.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Ocak (2023) ayının dördüncü haftasını da (22 – 31 Ocak 2023) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Ocak’ın 3. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Ocak 2023’teki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv“Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (15 – 21 Ocak 2023)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.