Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Ocak ayının dördüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Ocak 2022)

Ocak ayının dördüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Ocak’ın 4. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Ocak 2022)”

Teknoloji Haberleri (22 – 31 Ocak 2022)

Bu haftanın (22 – 31 Ocak 2022) öne çıkan güncel teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • Borsa İstanbul’un 2021 Karnesi
 • Microsoft’tan Oyun Sektöründe Dev Satın Alma
 • Avrupa’nın Nüfus Değişim Haritası Yayınlandı
 • Dünyanın İlk NFT Restoranı Açılıyor
 • Günün Gündemi (Aralık 2021)
 • Index 4.0 Kitabı Çıktı
 • Tüketici Güven Endeksi (Ocak 2022)
 • WordPress 5.9 Güncellemesi Yayında
 • Index 4.0 – Mürsel Ferhat Sağlam
 • 3 Günlük Elektrik Kesintisi
 • Fatma Girik Yaşamını Yitirdi
 • Global 500 – 2022 Açıklandı
 • Merkez Bankası’ndan Enflasyon Açıklaması
 • Adalet Bakanı Ve TÜİK Başkanı Değişti

Evet, geride bıraktığımız hafta teknoloji haberleri açısından yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


Borsa İstanbul’un 2021 Karnesi

Borsa İstanbul’un resmi web sitesinde yayınlanan “2021 Borsa İstanbul için Rekorlar Yılı Oldu” başlıklı bülten kapsamında Borsa İstanbul Genel Müdürü Korkmaz Ergun’un 2021 yılına ilişkin değerlendirmelerine yer verildi. “2021 Borsa İstanbul için Rekorlar Yılı Oldu” başlıklı haberde yer alan bu değerlendirmelere göre 2021 yılında 52 şirket ile halka arz sayısında rekor kırıldı. Bundan önceki rekor, 35 halka arz ile 1990 yılına aitti.

Microsoft’tan Oyun Sektöründe Dev Satın Alma

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir haber ile devam ediyoruz. Microsoft’tan geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamaya göre şirket oyun sektöründe önemli bir satın almaya imza attı. Amerika Birleşik Devletleri merkezli teknoloji devi Microsoft; Call of Duty ve World of Warcraft başta olmak üzere milyonlarca kişi tarafından oynanan oyunların yapımcısı olan Activision Blizzard’ı rekor bir rakama satın aldı

Avrupa’nın Nüfus Değişim Haritası Yayınlandı

Avrupa’nın Nüfus Değişim Haritası yayınlandı. EUROSTAT ve Dünya Bankası tarafından hazırlanan Avrupa’nın Nüfus Değişim Haritası, 2014 ile 2019 arasındaki nüfus verilerinden yararlanılarak meydana getirilmiş. Öte yandan bu haritadaki sayıların yıllık nüfus değişimini temsil etitğini de belirtmekte yarar var.

Dünyanın İlk NFT Restoranı Açılıyor

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine NFT hakkında bir haber ile devam ediyoruz. Dünyanın ilk NFT restoranı duyuruldu. New York’ta kurulan bu restorana giriş için ödenmesi gereken ücret ise deyim yerindeyse dudak uçuklatıyor. Amerikalı girişimci Gary Vaynerchuck tarafından ortaya çıkan girişimin adı “Flyfish Club.” Bir önceki paragrafta bahsettiğimiz gibi, bu restorana girişin o kadar basit değil. Zira sadece NFT üyelik kartı olan kullanıcılar bu restorana giriş yapabilecek. Bunun bedeli ise 2.5 Ethereum. Bu ödeme karşılığında oluşturulan üyelikle deniz ürünleri restoranına, kokteyl salonuna ve özel kulüp etkinliklerine giriş yapılabiliyor.

Günün Gündemi (Aralık 2021)

Dijital Dünyanın Marka Mecrası mottosuna sahip Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medya özelinde yayınlanan #GününGündemi adlı konsept paylaşımlar, ilgili güne dair en önemli gelişmenin paylaşılması misyonuna sahip. Aynı zamanda bir “zaman tüneli” mantığına sahip olan Günün Gündemi içerikleri, bilindiği üzere her ayın sonunda “Günün Gündemi” başlığıyla yayınlanıyor. Böylece o ay özelinde gün be gün neler olduğuna dair arşivsel nitelikte özgün ve sürdürülebilir içerik üretilmiş oluyor. Bu yazıda ise Aralık ayına dair “Günün Gündemi”ni okuyacaksınız.

Index 4.0 Kitabı Çıktı

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine bizimle ilgili bir haber ile devam ediyoruz. Branding Türkiye’nin Kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni Mürsel Ferhat Sağlam tarafından yayına hazırlanan Index 4.0 kitabı çıktı! E-kitap formatında yayınlanan ve dijital platformlarda satışa sunulan kitap, Branding Türkiye’de 2021 boyunca yayınlanan makalelerin bibliyografya mantığıyla indekslenmesi misyonuyla hazırlandı.

Tüketici Güven Endeksi (Ocak 2022)

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, Ocak ayında bir önceki aya göre %6,2 oranında arttı; Aralık ayında 68,9 olan endeks, Ocak ayında 73,2 oldu.

WordPress 5.9 Güncellemesi Yayında

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine web site sahiplerini ilgilendiren bir haber ile devam ediyoruz. WordPress site sahipleri bugünlerde WordPress 5.9 Güncellemesi ile ilgili bir bildirim almış olabilir. Zira Geçtiğimiz günlerde WordPress 5.9 güncellemesi yayınlandı. “Bloklarla her zaman istediğiniz siteyi oluşturun.” manşetiyle duyurulan Wordress 5.9 güncellemesi, “kontrol” vurgusuyla yayında.

Index 4.0 – Mürsel Ferhat Sağlam

Branding Türkiye’nin fenomen kategorisi Branding Türkiye Öneriyor’un Kitap Önerileri kısmında bu hafta Index 4.0 var. Branding Türkiye Yayınları etiketiyle yayınlanan ve Mürsel Ferhat Sağlam tarafından yayına hazırlanan kitap özellikle akademik kariyer sürecinde olanlar için ana kaynak niteliği taşıyor.

3 Günlük Elektrik Kesintisi

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine sanayi kuruluşlarını ilgilendiren bir haber ile devam ediyoruz. İran’dan Türkiye’ye gelen ve İran tarafından kalan doğalgaz iletim hattında meydana gelen arıza gerekçe gösterilerek başlatılan kısıntı uygulaması devam ederken, TEİAŞ’ın aldığı karar doğrultusunda ülkedeki tüm Organize Sanayi Bölgeleri’ne yönelik elektrik kesintisi bu geceden itibaren devreye girecek. Türkiye’de sanayi üretimi en az 3 gün süreyle tamamen duracak.

Fatma Girik Yaşamını Yitirdi

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine herkesi üzen bir haber ile devam ediyoruz.Türk sinemasının usta oyuncusu Fatma Girik 79 yaşında hayatını kaybetti. Covid 19’a bağlı zatürre tedavisi gören Girik’in çoklu organ yetmezliği sonucu hayatını kaybettiği açıklandı.

Global 500 – 2022 Açıklandı

Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance, “Dünyanın En Değerli Markaları Raporu”nu açıkladı. Global 500 – 2022 adlı bu rapora göre Apple, 355,1 milyar dolar ile dünyanın en değerli markası oldu. 2. sıradaki Amazon’un değeri 350,3 milyar dolar olurken listenin 3. sırasında yer alan Google’ın ise değeri 263,4 milyar dolar olarak açıklandı.

Merkez Bankası’ndan Enflasyon Açıklaması

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine herkesi ilgilendiren bir haber ile devam ediyoruz. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yılın ilk enflasyon raporunda 2022 yıl sonuna ilişkin enflasyon tahminini yüzde 11,8’den yüzde 23,2’ye yükseltti. 2023 yıl sonu için ise beklenti yüzde 8,2 oldu

Adalet Bakanı Ve TÜİK Başkanı Değişti

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, görevinden istifa etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan kararla Gül’ün yerine Bekir Bozdağ atandı. Resmi Gazete’de yayımlanan diğer kararla TÜİK Başkanı Sait Erdal Dinçer görevden alındı. Dinçer’in yerine Erhan Çetinkaya getirildi.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Ocak (2022) ayının dördüncü haftasını da (22 – 31 Ocak 2022) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Ocak’ın 4. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Ocak 2022’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (15 – 21 Ocak 2022)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.