Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Mayıs ayının dördüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Mayıs 2023)

Mayıs ayının dördüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Mayıs’ın 4. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Mayıs 2023)”

Teknoloji Haberleri (22 – 31 Mayıs 2023)

Bu haftanın (22 – 31 Mayıs 2023) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor;

  • Branding Türkiye Öneriyor: Kitap Önerileri
  • WordPress Hosting Seçenekleri
  • Employer Brand Summit’e Sürpriz Konuk
  • Datça’da Kadın Koşusu
  • WordPress 20 Yaşında!
  • Tüm Detaylarıyla Seçim 2023
  • Whatsapp’a Yeni Özellik
  • Citibank’tan Önemli Rapor
  • Ulusal Eğitim İstatistikleri
  • Süper Lig Şampiyonu

Geçtiğimiz hafta teknoloji haberleri açısından; yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte gündeme dair önemli haberler de dahil olmak üzere oldukça hareketli geçti. İşte teknoloji başta olmak üzere bu haftanın gündemi!


Branding Türkiye Öneriyor: Kitap Önerileri

Bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye’nin referans pazarlaması odaklı fenomen kategorisi Branding Türkiye Öneriyor’un Kitap Önerileri kısmında yer alan kitaplar şöyle;

WordPress Hosting Seçenekleri

WordPress, dünya çapında milyonlarca insan tarafından kullanılan popüler bir içerik yönetim sistemidir. Kullanıcıların web sitelerini kolayca oluşturmasını ve yönetmesini sağlayan açık kaynaklı bir yazılımdır. Ancak, bir WordPress web sitesi çalıştırmak için bir hosting hizmetine ihtiyacınız vardır. WordPress Hosting, WordPress web sitelerini barındırmak için özel olarak tasarlanmış bir hosting hizmeti türüdür. Devamını oku

Employer Brand Summit’e Sürpriz Konuk

Yurt içi ve yurt dışından katılımlarla Türkiye’nin en saygın işveren markası zirvelerinden olan Uluslararası Employer Brand Summit, bu yıl “Take A Step Ahead, Lead The Change” temasıyla değişime odaklanacak. Zirve 10.yılında, insan ve kültür dünyasında değişime öncülük eden liderleri muhteşem doğasıyla bilinen Polonezköy’de bir araya getirecek. Bu yıl kalıpları yıkan etkinlik konseptiyle de değişimi vurgulamaya hazırlan Employer Brand Summit 8 Haziran’da gerçekleştirilecek. Zirvenin bu yıl çok önemli bir konuğu da olacak: İşveren Markası kavramının yaratıcısı, dünyaca ünlü yönetim gurusu Simon Barrow!

Datça’da Kadın Koşusu

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine önemli bir haberle devam ediyoruz. Bu sene 10 Haziran 2023 tarihinde gerçekleştirilecek olan “Datça Çelik Kadın Koşusu – 2023”, 8 kilometrelik sembolik bir mesafeye sahip. Kadınların ve kız çocuklarının hareket etme özgürlüklerine farkındalık oluşturma amacı taşıyan ve onları spora teşvik etme misyonuna sahip olan koşuda 7’den 70’e tüm kadınların bir arada olacak!

WordPress 20 Yaşında!

20 yıl önce geliştirilen ve ilk versiyonuyla web dünyasına merhaba diyen WordPress, 27 Mayıs 2023’te 20. yaşını kutladı. Dünyanın en çok kullanılan içerik yönetim sistemi olmanın yanında aynı zamanda dünyanın en büyük topluluğu olan WordPress 20 yaşında! WordPress’in 20. yılı vesilesiyle dünyanın birçok bölgesinde kutlamalar yapılırken global WP20 Kutlamasına Türkiye’den de sektörün birçok öncü kurumu, kuruluşu ve uzmanı katılım gösterdi. Türkiye’de WP Okulu ve WordPress Türkiye‘nin öncülüğündeki 20. yıl kutlamaları İstanbul ve Ankara’daki etkinliklerle gerçekleştirildi.

Tüm Detaylarıyla Seçim 2023

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine önemli bir haberle devam ediyoruz. “Seçim 2023” olarak anılan ve ilk turu 14 Mayıs tarihinde gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri resmen sonuçlandı. 28 Mayıs 2023‘te ikinci turu gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, ilk turda en yüksek oyu alan 2 aday yarıştı. Buna göre Cumhur İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan ile Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanı olabilmek için halkın karşısına çıktı. Toplam 64.197.419 seçmenin olduğu 2023 seçimlerinin ikinci turuna katılım oranı %85‘in üzerinde oldu. Halkın yoğun ilgi gösterdiği ikinci tur seçimlerinde toplamda ise 197.874 adet sandık kuruldu. Devamını oku

Whatsapp’a Yeni Özellik

WhatsApp’a mesaj düzenleme özelliği geldi. Buna göre kullanıcılar, gönderdikleri mesajlarda 15 dakika içinde değişiklik yapabilecek. Düzenlenen mesajlarda “düzenlendi” ifadesi yer alacak ancak düzenleme geçmişi mesajlaşılan kişi tarafından görüntülenemeyecek.

Citibank’tan Önemli Rapor

Citibank, Türkiye’de kur ve enflasyon geçişkenliğinin perakendeciler üzerindeki etkisini incelediği “Türk Süpermarket Şirketleri” analiz raporunu yayımladı. Raporda, Türkiye’deki büyük perakendecilerin ürünlerdeki fiyat artışlarını direkt tüketiciye yansıttığı belirtildi.

Ulusal Eğitim İstatistikleri

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine önemli bir haberle devam ediyoruz. TÜİK, “Ulusal Eğitim İstatistikleri – 2022” raporunu açıkladı. Rapora göre; Okuma yazma bilen oranı %97,6 olurken, yükseköğretim mezunlarının oranı 25 yaş ve üstü nüfusta %23,9 oldu. Ortalama eğitim süresinin en yüksek olduğu il ise Ankara oldu

Süper Lig Şampiyonu

Spor Toto Süper Lig 2022-2023 sezonunun şampiyonu Galatasaray oldu. Ligin 36. haftasında MKE Ankaragücü’nü 4-1 yenerek lig bitimine 2 hafta kala şampiyonluğunu ilan eden sarı kırmızılı takım, 3 sezon aradan sonra ligi 1. bitirerek 23. şampiyonluğuna ulaştı.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Mayıs (2023) ayının dördüncü haftasını da (22 – 31 Mayıs 2023) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Mayıs’ın 4. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Haziran 2023’teki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv“Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (15 – 21 Mayıs 2023)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.