Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Mayıs ayının dördüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Mayıs 2022)

Mayıs ayının dördüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Mayıs’ın 4. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Mayıs 2022)”

Teknoloji Haberleri (22 – 31 Mayıs 2022)

Bu haftanın (22 – 31 Mayıs 2022) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

  • Günün Gündemi (Nisan 2022)
  • Yanıltıcı Reklam Yapanlara Ceza
  • Ayın Teknoloji Haberleri (Nisan 2022)
  • Uzaya Gidecek İlk Türk Başvuruları Başladı
  • WordPress 6.0 Güncellemesi
  • Instagram Hikayelere Kısıtlama
  • Instagram’a Repost Özelliği Geliyor
  • Ekonomik Güven Endeksi (Nisan 2022)
  • Tarihin En Pahalı Otomobili Satıldı
  • Türkiye’de İş Dünyası 7. Sayısı Yayınlandı

Evet, geride bıraktığımız hafta teknoloji haberleri açısından yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti. İşte bu haftanın teknoloji gündemi!


Günün Gündemi (Nisan 2022)

Dijital Dünyanın Marka Mecrası mottosuna sahip Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medya özelinde yayınlanan #GününGündemi adlı konsept paylaşımlar, ilgili güne dair en önemli gelişmenin paylaşılması misyonuna sahip. Aynı zamanda bir “zaman tüneli” mantığına sahip olan Günün Gündemi içerikleri, bilindiği üzere her ayın sonunda “Günün Gündemi” başlığıyla yayınlanıyor. Böylece o ay özelinde gün be gün neler olduğuna dair arşivsel nitelikte özgün ve sürdürülebilir içerik üretilmiş oluyor. Bu yazıda ise Nisan ayına dair “Günün Gündemi”ni okuyacaksınız.

Yanıltıcı Reklam Yapanlara Ceza

Ticaret Bakanlığı’ndan edindiği bilgiye göre, tüketicileri aldatıcı ve yanıltıcı tanıtım yapan firmalar hakkında incelemeler gerçekleştiren Reklam Kurulu, yılın ilk 4 ayında toplamda 7 bin 57 dosya inceledi. Bu incelemeler sonucu tüketicileri aldatıcı ve yanıltıcı tanıtım yapan şirketler belirlendi.

Ayın Teknoloji Haberleri (Nisan 2022)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine arşiv odaklı bir haber ile devam ediyoruz. Branding Türkiye’nin fenomen kategorisi “Teknoloji Haberleri”nde yayınlanan ve her hafta Türkiye ve dünyadan güncel gelişmelerin yer aldığı “Haftanın Teknoloji Haberleri”ni tek başlıkta topladık. Aylık bir arşiv niteliği taşıyan bu içerik aracılığıyla ay boyunca teknoloji ve dijital odaklı tüm gelişmelere hakim olabilirsiniz. İşte Ayın Teknoloji Haberleri (Nisan 2022)

Uzaya Gidecek İlk Türk Başvuruları Başladı

Türkiye Uzay Ajansı tarafından sosyal medyada yapılan paylaşıma göre uzaya.gov.tr adlı web sitesinden uzay yolcusu olmak için başvuru yapmak mümkün. Siteye girildiğinde “Türkiye’nin insanlı uzay görevine hazır mısınız?” sorusu ve “Hayalleri gurura dönüştürme vakti!” açıklamasıyla birlikte başvuru şartları sunuluyor. Son başvuru tarihinin 23 Haziran 2022 olduğu uzay yolcusu seçimi için birçok önemli kriter var. Başvuru şartları sayfasından bu koşulları inceleyebilirsiniz. Uzay yolculuğu için başvurmak isteyenler buraya tıklayarak başvuru sayfasına ulaşabilirler.

WordPress 6.0 Güncellemesi

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine teknoloji odaklı bir haber ile devam ediyoruz. WordPress 6.0 güncellemesi yayınlandı. WordPress 6.0, 500’den fazla geliştirme ve 400 hata düzeltmesi içerir. Bu sayfa, WordPress içerik oluşturma ve site oluşturma deneyiminizi daha zengin özelliklere sahip ve sezgisel hale getirmeyi amaçlayan birkaç önemli gelişmeyi vurgulamaktadır. Ayrıca, geliştiriciler ve WordPress’i daha derinden anlamak isteyen herkes için kaynaklar bulacaksınız.

Instagram Hikayelere Kısıtlama

Instagram’da hikaye paylaşımında bazı kısıtlamalar olacak. Fakat bu kısıtlama hikaye sayısında olmayacak. Yani bir kullanıcı yine art arda maksimum 100 hikaye paylaşabilecek. Ancak bu defa 3 hikayeden sonrasını görmek isteyen takipçilerin “Tümünü Göster” butonuna tıklaması gerekecek. Aksi halde 4. hikayeye geçiş olmayacak. Bu durumda ise direkt olarak bir sonraki kullanıcının hikayesine geçiş yapılmış olunacak.

Instagram’a Repost Özelliği Geliyor

Popüler sosyal ağ Instagram, hemen her hafta yeni bir güncelleme ve özellik ile karşımıza çıkıyor. Yaptığı yenilik ve güncellemelerle neredeyse her hafta düzenli olarak dijital gündemde yer almayı başaran Instagram’a bu defa çok kilit bir özellik gelebilir. İnternet medyasına yansıyan bilgilere göre Instagram, yakın zamanda repost özelliğini kullanıma sunacak.

Ekonomik Güven Endeksi (Nisan 2022)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine rapor odaklı bir haber ile devam ediyoruz. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından hazırlanarak her ay kamuoyuyla paylaşılan Ekonomik Güven Endeksi, Nisan 2022 için yayınlandı. Buna göre Nisan ayında Ekonomik Güven Endeksi’nin bir önceki aya göre azaldığı gözlemlendi.

Tarihin En Pahalı Otomobili Satıldı

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine otomobil odaklı bir haber ile devam ediyoruz. Klasik otomobil sigorta şirket Hagerty’nin haberine göre; sadece iki adet üretilen 1956 model Mercedes-Benz 300 SLR Uhlenhaut Coupe isimli araç 142 milyon dolara yani yaklaşık olarak 2 milyar 186 milyon 217 bin 800 TL‘ye açık artırmada satıldı.

Türkiye’de İş Dünyası 7. Sayısı Yayınlandı

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine ekonomi odaklı bir haber ile devam ediyoruz. Türkiye’de İş Dünyası’nın yeni sayısı çıktı. Yedinci sayısında “Türkiye Ekonomisinin Yapı Taşı İnşaat” ana temasını işleyen derginin yeni sayı lansmanına ise yine birçok önemli isim katıldı.  Türkiye’de İş Dünyası’nın yedinci sayısında Branding Türkiye‘nin Kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni Mürsel Ferhat Sağlam‘ın da bir makalesi yayınlandı. Bu ayki makalesi Şirketlerin Dijital Markalaşma Odağında Sorumlulukları başlığını taşıyan ve derginin “Dijital Köşe” olarak adlandırılan bölümünde köşe yazan Sağlam, bu sayıda son 2 aydır yazdığı dizinin üçüncü ve son bölümünü kaleme aldı.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Mayıs (2022) ayının dördüncü haftasını da (22 – 31 Mayıs 2022) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Mayıs’ın 4. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Haziran 2022’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (15 – 21 Mayıs 2022)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.