Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Mart ayının dördüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Mart 2023)

Mart ayının dördüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Mart’ın 4. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Mart 2023)”

Teknoloji Haberleri (22 – 31 Mart 2023)

Bu haftanın (22 – 31 Mart 2023) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor;

 • Toshiba Satılıyor
 • Yeni Bankalar Kuruluyor
 • TOGG’u Kaç Kişi Sipariş Etti?
 • YÖK’ten Yeni Karar
 • BM’den Kahramanmaraş Depremi Raporu
 • 100 Bin İmza Süreci
 • Cesar Awards Sahiplerini Buldu
 • Depremin Maddi Zararı Açıklandı
 • Kurumsal İletişim 2.0’ın Konukları
 • Tüketici Güven Endeksi (Mart 2023)
 • Branding Türkiye & Korvo İş Birliği
 • Branding Türkiye Öneriyor: Kitap Öneri

Geçtiğimiz hafta teknoloji haberleri açısından; yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte gündeme dair önemli haberler de dahil olmak üzere oldukça hareketli geçti. İşte teknoloji başta olmak üzere bu haftanın gündemi!


Toshiba Satılıyor

1875 yılında hizmet vermeye başlayan ve yaklaşık 150 yıllık geçmişe olan Japonya merkezli teknoloji firması Toshiba satılıyor. Japonya merkezli özel sermaye şirketi Japan Industrial Partners, Toshiba’yı 15,2 milyar dolar karşılığında satın alacak.

Yeni Bankalar Kuruluyor

BDDK’nın, iki yeni banka kurulmasına ve bir bankaya da faaliyet izni verilmesine ilişkin kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre; Kararla; Ziraat Bankası ve iştiraklerinin ortaklığıyla 2,5 milyar TL sermayeli ‘Ziraat Dinamik Banka’ ismiyle bir dijital banka kurulmasına karar verildi. Ayrıca 600 milyon TL kuruluş sermayeli ‘Asır Yatırım Bankası A.Ş.’ ismiyle bir banka kurulmasına izin verildi. Öte yandan, Hayat Finans Katılım Bankası’na da faaliyet izni verildi.

TOGG’u Kaç Kişi Sipariş Etti?

TOGG’un ilk akıllı cihaz modeli T10X için 177 bin 467 ön sipariş verildi. Çekiliş 29 Mart’ta YouTube kanalında canlı yayınlandı. Türkiye’nin doğuştan elektrikli ilk akıllı cihazı Togg T10X için ön sipariş sahiplerini belirleyecek dijital çekiliş, noter huzurunda gerçekleştirildi. Ön sipariş sürecine katılan 177 bin 467 kişi arasından T10X almaya hak kazanan (20 bin asıl ve 20 bin yedek talihli) kişilerin listesi TOGG’un resmi internet sitesinde yayınlandı.

YÖK’ten Yeni Karar

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Kahramanmaraş Depremi sonrası eğitimin uzaktan olmasına karar vermişti. YÖK son yaptığı açıklamada 3 Nisan itibarıyla uzaktan eğitimle bilikte, isteyen öğrencilere devam şartı aranmaksızın sınıflarda yüz yüze eğitim verileceğini duyurdu.

BM’den Kahramanmaraş Depremi Raporu

Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Türkiye’de 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli yıkıcı depremlerin ardından bir rapor yayınladı. Buna göre deprem 15,7 milyon insanı ve ülkenin gıda üretiminin %20’sinden fazlasını etkiledi. Ayrıca rapora göre tarım sektöründe 5,1 milyar dolarlık kayıp yaşandı.

100 Bin İmza Süreci

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine Türk siyaseti için önemli bir haberle devam ediyoruz. YSK tarafından başlatılan seçim sürecine göre; siyasi partiler tarafından cumhurbaşkanı adaylığı için yapılacak başvuru süresi 23 Mart saat 17.00’de dolacak. Seçmenler tarafından aday gösterilecekler içinse süreç 22 – 27 Mart tarihlerinde netleşecek. Zira başvuruda bulunanların kesin aday olabilmesi için öncelikle 100 bin imza toplaması gerekecek. Aksi halde Cumhurbaşkanlığı için aday olamayacaklar! Kamuoyuyla paylaşılan bilgilerden hazırlayarak oluşturduğumuz listeye göre 100 bin imza sürecinde adayların toplam imza sayılarını sizler için derledik! Devamını oku

Cesar Awards Sahiplerini Buldu

Fransa’nın Oscar’ı olarak bilinen Cesar Awards bu yıl 48. kez gerçekleşti. Paris’te düzenlenen törenle sahiplerini bulan “Cesar Ödülleri”nde kazanan isimleri ve ödül alan yapımları sizler için listeledik. Devamını oku

Depremin Maddi Zararı Açıklandı

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 10’dan fazla şehirde yıkıcı etkiye sebep olan depremlerin akabinde gerek Hazine ve Maliye Bakanlığı, bir rapor yayınladı. Raporda depremin Türkiye’ye verdiği maddi zarar açıklandı. Buna göre; depremin Türkiye’ye verdiği maddi zararının 2 trilyon TL. Bu rapor, Asrın Felaketi olarak betimlenen depremlerin boyutunu anlamak adına önemli bir veri olarak yorumlanabilir.

Kurumsal İletişim 2.0’ın Konukları

Branding Türkiye Kurucusu Mürsel Ferhat Sağlam’ın yapımcılığını üstlendiği, hazırlayıp sunduğu ve Türkiye’nin ilk ve tek ulusal tematik radyosunda olan ST Endüstri Radyo‘da yayınlanan Kurumsal İletişim 2.0 programının bu ayki konukları arasında Üstün Patent Ceo’su Özlem Arslan Kart ve Korvo Ceo’su Burcu Göbülük oldu.

Tüketici Güven Endeksi (Mart 2023)

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, Mart ayında bir önceki aya göre %2,9 oranında azaldı; Şubat ayında 82,5 olan endeks, Mart ayında 80,1 oldu.

Branding Türkiye & Korvo İş Birliği

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine bizden bir haberle devam ediyoruz. Bütünleşik pazarlamaya dair tüm olguların akademisyenler ve sektör profesyonelleri tarafından değerlendirildiği, dijitalin dinamiklerine uygun bir yayın politikasına sahip olan, 3F Fenomeni çerçevesinde ve 360 derece içerik misyonuyla faaliyetlerini sürdüren Branding Türkiye; yazılı, görsel, sesli ve videolu akademik ve aktüel içeriklerle ekosistemi beslemeyi sürdürürken bir taraftan da gerçekleştirdiği marka işbirlikleri ve sponsorluklarla dikkat çekiyor. Buna göre etkinlik yönetimi alanında kapsamlı çözüm sunan Korvo ile Branding Türkiye iş birliği yaptı.

Branding Türkiye Öneriyor: Kitap Öneri

Bütünleşik Pazarlama ve İş – Ekonomi Mecrası Branding Türkiye’nin fenomen kategorisi Branding Türkiye Öneriyor‘un Kitap Önerileri kısmında bu hafta Geleceği Şekillendiren Teknoloji: Yapay Zeka kitabı var. Çok yazarlı bu kitabın editörlüğünü M. Umut Demirezen yaparken kitap Nobel Akademik Yayıncılık etiketiyle yayınlandı.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Mart (2023) ayının dördüncü haftasını da (22 – 31 Mart 2023) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Mart’ın 4. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Nisan 2023’teki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv“Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (15 – 21 Mart 2023)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.