Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Mart ayının dördüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Mart 2022)

Mart ayının dördüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Mart’ın 4. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Mart 2022)”

Teknoloji Haberleri (22 – 31 Mart 2022)

Bu haftanın (22 – 31 Mart 2022) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

  • Türkiye’de İş Dünyası’nın Beşinci Sayısı Çıktı
  • Mürsel Ferhat Sağlam Moderatörlüğünde E-Ticaret Paneli
  • Starbucks Kağıt Bardakları Kaldırıyor
  • Getir Decacorn Oldu
  • Dünya Saati Etkinliği Gerçekleşti
  • TOBB Şirket İstatistikleri (Ocak 2022)
  • Açlık Ve Yoksulluk Sınırı (Şubat 2022)
  • İşsizlik (Ocak 2022)
  • Hangi Ürünlere KDV İndirimi Geldi?
  • Mürsel Ferhat Sağlam Çanakkale’de

Evet, geride bıraktığımız hafta teknoloji haberleri açısından yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan 22 – 31 Mart 2022 teknoloji haberleri nelermiş şimdi daha detaylı bir şekilde bakalım.


Türkiye’de İş Dünyası’nın Beşinci Sayısı Çıktı

Ekonomi yayıncılığına yeni bir soluk getiren ve gerek yayın politikası gerekse içeriklerinin niteliğiyle dikkatleri üzerine çeken Türkiye’de İş Dünyası’nın beşinci sayısı “Dünyayı Kadınlar Kurtaracak” ana temasıyla çıktı! Genel Yayın Yönetmenliğini Celal Toprak’ın, Yazı İşleri Müdürlüğünü Hüsne Pamuk’un yaptığı derginin yayın kurulunda da birbirinden önemli isimler var. Branding Türkiye’nin Kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni Mürsel Ferhat Sağlam’ın da köşe yazdığı derginin 5. sayısının lansmanı ise geçtiğimiz günlerde (7 Mart 2022) Elite World Prestige Hotel’de gerçekleştirildi.

Mürsel Ferhat Sağlam Moderatörlüğünde E-Ticaret Paneli

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine bizden bir haber ile devam ediyoruz. Dijital Pazarın Odak Noktası: E-Ticaret Ve Ödeme Sistemleri adlı 2. oturum, Branding Türkiye Kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni Mürsel Ferhat Sağlam moderatörlüğünde gerçekleştirildi. Panel boyunca sorularıyla konuklarından e-ticaret ve ödeme sistemleri odağında bilgi alan Sağlam, ayrıca sektörel değerlendirmeleriyle de oturumu renklendirdi.

Starbucks Kağıt Bardakları Kaldırıyor

Starbucks’ın marka hikayesinde önemli bir konumda olan tek kullanımlık karton bardaklar birkaç yıl içerisinde tamamen kaldırılabilir. Evet, geçtiğimiz günlerde kamuoyuna yansıyan habere göre Starbucks ikonikleşen karton tek kullanımlık bardakları kaldırmaya hazırlanıyor.

Getir Decacorn Oldu

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine girişimcilik ekosistemini mutlu eden bir haber ile devam ediyoruz. Türkiye’nin en hızlı büyüyen ve globalleşen girişimlerinden olan Getir yeni yatırımdan sonra Decacorn oldu. Hızlı teslimat odaklı bir girişim olan Getir, çıktığı son yatırım turunda 768 milyon dolar yatırım topladı. Böylece Getir’in değerlemesi 10 milyar doları aştı.

Dünya Saati Etkinliği Gerçekleşti

World Wide Fund for Nature (WWF)‘in iklim krizine dikkat çekmek için ilk kez 2007’de başlattığı ve her yıl Mart ayının son Cumartesi günü gerçekleştirilen Dünya Saati kapsamında ışıklar bir saat kapatılıyor. Bu sene 26 Mart 2022‘de saat 20:30 ile 21:30 saatleri arasında uygulanacak olan etkinliğe dünya genelinde birçok kişi katılım gösteriyor. Kurumsal katılımla markaların da destek sağladığı projeyi Branding Türkiye olarak biz de tüm markalarımızla birlikte destekliyoruz.

TOBB Şirket İstatistikleri (Ocak 2022)

Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği (TOBB) geçtiğimiz günlerde bir bülten yayınladı. TOBB tarafından paylaşılan “Ocak 2022’de Kurulan Ve Kapanan Şirket İstatistikleri” temalı raporda Ocak’ta Türkiye’de kurulan ve kapanan şirket sayısı paylaşıldı. Aynı raporda bir önceki yılla karşılaştırma yapılarak Ocak 2021’ye göre Ocakk 2022’deki şirket istatistikleri de yer aldı.

Açlık Ve Yoksulluk Sınırı (Şubat 2022)

Türk-İş, geçim şartlarına dikkat çekmek ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişiminin aile bütçesine olan yansımasının ne boyutta olduğunu belirtmek adına her ay “Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması” adlı bir rapor yayınlıyor. Raporun Şubat 2022 sonuçları ise geçtiğimiz günlerde kamuoyuyla paylaşıldı.

İşsizlik (Ocak 2022)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine TÜİK tarafından yayınlanan bir rapora dair bir haber ile devam ediyoruz. Türkiye’deki işgücüne dair güncel durumu gösteren ve önemli olan işsizlik rakamları raporu, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından hazırlanarak Ocak 2022 için yayınlandı. Buna göre Ocak 2022’de  işsizlik, bir önceki aya göre 21 bin kişi artarak 3 milyon 859 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise %11,4 seviyesinde gerçekleşti.

Hangi Ürünlere KDV İndirimi Geldi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası önemli açıklamalarda bulundu. Gündeme dair önemli başlıkların yer aldığı konuşmada en dikkat çeken başlık ise KDV indirimi ile ilgili yapılan açıklamaydı. Buna göre bazı ürünlerde KDV oranı düşürüldü.

KDV İndirimi Olan Ürünler

Mürsel Ferhat Sağlam Çanakkale’de

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine bizden bir haber ile devam ediyoruz. Dijital markalaşmayı kavramsallaştırarak literatüre kazandıran Mürsel Ferhat Sağlam Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Biga Meslek Yüksekokulu’nun davetlisi olarak “Dijital Markalaşma Nedir?” ana temalı bir konuşma yapacak. Yerli ve global onlarca şirkete; marka iletişimi, dijital markalaşma, stratejik içerik yönetimi ve sosyal medya alanlarında danışmanlık ve hizmet veren Sağlam, aynı zamanda yaptığı akademik çalışmalarla da tanınıyor.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Mart (2022) ayının dördüncü haftasını da (22 – 31 Mart 2022) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Mart’ın 4. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Mart 2022’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (15 – 21 Mart 2022)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.