Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Mart ayının dördüncü ve son haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Mart 2021)

Mart ayının dördüncü ve son haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Mart’ın 4. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Mart 2021)”

Teknoloji Haberleri (22 – 31 Mart 2021)

Bu haftanın (22 – 31 Mart 2021) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

  • Bitfinex 28 Altcoini Liste Dışı Bırakacak
  • İşsizlik – Ocak 2021
  • İstatistiklerle Yaşlılar 2020
  • TOBB Şirket İstatistikleri (Ocak 2021)
  • Blokzincir İle İlgili Terimler
  • Hani Kurumsaldık Başlıyor
  • Koronavirüs Kısıtlamaları Açıklandı
  • Donald Trump Sosyal Ağ Kuruyor
  • TOBB Şirket İstatistikleri (Şubat 2021)

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


Bitfinex 28 Altcoini Liste Dışı Bırakacak

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir gelişmeyle başlıyoruz. Twitter hesabı üzerinden yaptığı bir paylaşım ile 28 altcoini liste dışı bırakacağını açıklayan Hong Kong merkezli kripto para borsası Bitfinex, konuya dair detayları da paylaştı. Buna göre adı geçen 28 altcoin ile ilgili işlemlerin en son ne zaman yapılacağı yani hangi tarihe kadar alım – satım yapılabileceği vb. gibi ayrıntılar firma tarafından duyuruldu.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

İşsizlik – Ocak 2021

Türkiye’deki işgücüne dair güncel durumu gösteren ve bir hayli önemli olan işsizlik rakamları raporu, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından hazırlanarak Ocak 2021 için yayınlandı. Buna göre Ocak 2021’de  işsizlik, bir önceki aya göre 1000 kişi azalarak 3 milyon 861 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 0,4 puanlık azalış ile %12,2 seviyesinde gerçekleşti.

İstatistiklerle Yaşlılar 2020

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir raporla devam ediyoruz. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), İstatistiklerle Yaşlılar 2020 adlı raporunu yayınladı. Rapora göre yaşlı nüfus olarak kabul edilen 65 ve daha yukarı yaştaki nüfus, 2015 yılında 6 milyon 495 bin 239 kişi iken son beş yılda %22,5 artarak 2020 yılında 7 milyon 953 bin 555 kişi oldu. Yaşlı nüfusun toplam nüfus içindeki oranı ise 2015 yılında %8,2 iken, 2020 yılında %9,5’e yükseldi. Yaşlı nüfusun 2020 yılında %44,2’sini erkek nüfus, %55,8’ini kadın nüfus oluşturdu.

TOBB Şirket İstatistikleri (Ocak 2021)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir raporla devam ediyoruz. TOBB, geçtiğimiz günlerde “Ocak 2021’de Kurulan Ve Kapanan Şirket İstatistikleri” temalı bültenini kamuoyuyla paylaştı. Buna göre geçtiğimiz ay Türkiye’de toplam 11 bin 329 yeni şirket kuruldu.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Blokzincir İle İlgili Terimler

Son zamanlarda özellikle kripto paralarla ilgili haberlerin artmasıyla gündemden düşmeyen blokzincir ile ilgili sık kullanılan terimleri açıklayan Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi konuya dair bir infografik hazırladı. Açıklanan kavramlar arasında “Uzlaşma Mekanizmaları”, “Kripto Madencilik”, “Kripto Para” ve “Kripto Cüzdan” gibi terimler var.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Hani Kurumsaldık Başlıyor

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir gelişmeyle devam ediyoruz. Sesli içeriğin ön plana çıktığı son zamanlarda podcast odaklı konsept programlar da bir hayli ilgi görmeye başladı. Bu gerçekten yola çıkılarak hazırlanan Hani Kurumsaldık, Mürsel Ferhat Sağlam anlatımıyla Spotify’da başlıyor.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Koronavirüs Kısıtlamaları Açıklandı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrasında basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı tarafından yapılan basın açıklamasında yeni Koronavirüs kısıtlamaları ile ilgili detaylar da yer aldı.

Donald Trump Sosyal Ağ Kuruyor

Amerika Birleşik Devletleri eski başkanı Donald Trump kendi sosyal ağını kuracağını açıkladı. Twitter başta olmak üzere bazı sosyal ağlarda erişimi engellenen Trump’ın kuracağı sosyal ağ şimdiden merak konusu oldu.

TOBB Şirket İstatistikleri (Şubat 2021)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir raporla devam ediyoruz. TOBB, geçtiğimiz günlerde “Ocak 2021’de Kurulan Ve Kapanan Şirket İstatistikleri” temalı bültenini kamuoyuyla paylaştı. Buna göre geçtiğimiz ay Türkiye’de toplam 9 bin 856 yeni şirket kuruldu.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Mart (2021) ayının dördüncü ve son haftasını da (22 – 31 Mart 2021) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Mart’ın 4. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Nisan 2021’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (15 – 21 Mart 2021)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.