Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Ekim ayının dördüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Ekim 2022)

Ekim ayının dördüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Ekim’in 4. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Ekim 2022)”

Teknoloji Haberleri (22 – 31 Ekim 2022)

Bu haftanın (22 – 31 Ekim 2022) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor;

  • Kinza Dubai Zirvesi – 2022
  • İstanbul Barosu’nda Bir İlk
  • İngiltere’de Hintli Başbakan
  • Rekabet Kurumu’ndan Meta’ya Ceza
  • Açlık Ve Yoksulluk Raporu (Ekim 2022)
  • Türkiye Yüzyılı Tanıtıldı
  • İlk TOGG Üretim Bandından İndi
  • Güney Kore’de Cadılar Bayramı İzdihamı
  • Lebon Pastanesi Kapandı

Evet, geride bıraktığımız hafta teknoloji haberleri açısından yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti. İşte bu haftanın teknoloji gündemi!


Kinza Dubai Zirvesi – 2022

Dijital ve teknoloji odağında yılın en büyük ve kapsamlı küresel organizasyonlarından biri olan KINZA DUBAI SUMMIT – 2022‘nin global medya partnerleri Branding Türkiye ve Hani Kurumsaldık oldu. Kinza Dubai Zirvesi, 26 – 27 Ekim 2022 tarihinde gerçekleştirildi. Organizasyonun global business influencer listesinde Türkiye’den sadece Branding Türkiye kurucusu Mürsel Ferhat Sağlam yer aldı. 

İstanbul Barosu’nda Bir İlk

Teknoloji Haberleri ana temalı haftanın gündemine önemli bir haber ile devam ediyoruz. İstanbul Barosu’nun yeni başkanı belli oldu. Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen 52. Genel Kurul’da, 9 aday yarışırken 144 sandık kuruldu. Buna göre, Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu başkan adayı avukat Filiz Saraç, Baro Başkanı seçildi. Saraç, 144 yıllık İstanbul Baro’sunun ilk kadın başkanı oldu. Böylece İstanbul Barosu’nda bir ilk gerçekleşmiş oldu. 

İngiltere’de Hintli Başbakan

Teknoloji Haberleri ana temalı haftanın gündemine dünya siyasetini yakından ilgilendiren önemli bir haber ile devam ediyoruz. İngiltere’de 20 Ekim’de parti liderliğinden istifa eden Liz Truss’ın ardından iktidardaki Muhafazakar Parti içerisinde başlayan liderlik yarışını kazanan Hint asıllı Rishi Sunak, ülkenin etnik azınlıktan gelen ilk başbakanı oldu.

Rekabet Kurumu’ndan Meta’ya Ceza

Rekabet Kurumu’ndan Meta’ya ceza kesildi. WhatsApp, Instagram ve Facebook’un sahibi olan Meta, bu 3 uygulama ile Türkiye’deki kullanıcılardan topladığı verileri birleştirip pazarlama faaliyetlerinde bulunduğu ve bu şekilde de rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırdığı gerekçesiyle 346,7 milyon TL’lik para cezasına çarptırıldı.

Açlık Ve Yoksulluk Raporu (Ekim 2022)

Her ay yapılan araştırmalar neticesinde hazırlanan ve kamuoyuyla paylaşılan Türk İş, Açlık Ve Yoksulluk Sınırı (Ekim – 2022) raporunu açıkladı. Türk-İş tarafından hazırlanan rapora göre; açlık sınırı 7.425,23 TL olurken, yoksulluk sınırı 24.186,42 TL oldu. Bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 9.706,52 TL’ye yükseldi.

Türkiye Yüzyılı Tanıtıldı

Türkiye’nin 2023 ve sonrasını temsil eden ikinci yüzyılına dair yeni program ve hedeflerin yer aldığı “Türkiye Yüzyılı” vizyonu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuyla paylaşıldı. Türkiye’nin yeni “Kızıl Elma”sı olarak yorumlanan Türkiye Yüzyılı kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. 

İlk TOGG Üretim Bandından İndi

TOGG’un ilk akıllı cihazı C SUV, Gemlik Kampüsü’nde 1.300 Togg çalışanının alkışları arasında seri üretim bandından indi. Fikri ve sınai mülkiyeti %100 Türkiye’ye ait küresel bir marka ortaya çıkarmak ve Türk mobilite ekosisteminin çekirdeğini oluşturmak amacıyla kurulan Togg, “Bir otomobilden fazlası” vizyonuyla önemli bir kilometre taşını daha gerçekleştirmiş oldu.

Güney Kore’de Cadılar Bayramı İzdihamı

Teknoloji Haberleri ana temalı haftanın gündemine uzak doğudan üzücü bir haber ile devam ediyoruz. Güney Kore’nin başkenti Seul’un eğlence merkezlerinden Itaewon’da Cadılar Bayramı kutlamasında çıkan izdihamda 153 kişi hayatını kaybetti. 82 kişi ise yaralandı. Bu arada kutlamalara 100 bin kişinin katıldığı tahmin ediliyor

Lebon Pastanesi Kapandı

1810 yılında Edouard Lebon tarafından Beyoğlu’nda kurulan, 1985 yılında Abdurrahman Cengiz ve Şakir Ekinci tarafından isim hakkı satın alınan İstiklâl Caddesi’nde 212 yıldır faaliyet gösteren Lebon Pastanesi yüksek kira artışı nedeniyle (10 bin dolar – yaklaşık 185 bin TL) kapandı.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Ekim (2022) ayının dördüncü haftasını da (22 – 31 Ekim 2022) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Ekim’in 4. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Kasım 2022’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (15 – 21 Ekim 2022)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.