Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Aralık ayının dördüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Aralık 2023)

Aralık ayının dördüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Aralık’ın 4. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Aralık 2023)

Teknoloji Haberleri (22 – 31 Aralık 2023)

Bu haftanın (22 – 31 Aralık 2023) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor;

 • KOBİ İstatistikleri 2022
 • 6 Ülke İçin Vize Muafiyeti
 • Soyu Tükenen Canlı Sayısında Artış
 • Kazanç Yapısı – 2022 İstatistikleri
 • Apple Watch’ın Patent Sorunu
 • Asgari Ücret Açıklandı
 • Yemek İstatistikleri – 2023
 • Süper Kupa Finali İptal Oldu
 • 2024 Yılı Vergi Ve Harç Ücretleri
 • Yılın En İyi 10 Futbolcusu
 • Zam Şampiyonu (Ekim 2023)
 • Girişimcilerin Büyük Hataları Etkinlikleri Başlıyor
 • Girişimlerde Markalaşma – Etkinlik Notları
 • Zam Şampiyonu (Kasım 2023)
 • Üretici Fiyat Endeksi (Eylül 2023)
 • Fonangels Yönetim Kurulu Başkanı’ndan Açıklamalar
 • Girişimcilerin Büyük Hataları 4 Ocak’ta
 • Üretici Fiyat Endeksi (Ekim 2023)
 • Üretken Yapay Zeka İle Yaratıcı Tasarımlar – Etkinlik Notları
 • TOBB İstatistikleri (Ocak 2023)
 • TOBB İstatistikleri (Şubat 2023)
 • TOBB İstatistikleri (Mart 2023)
 • TOBB İstatistikleri (Nisan 2023)
 • TOBB İstatistikleri (Mayıs 2023)
 • Hani Kurumsaldık’ın Yeni Sezonu Başlıyor!

Geçtiğimiz hafta teknoloji haberleri açısından; yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte gündeme dair önemli haberler de dahil olmak üzere oldukça hareketli geçti. İşte teknoloji başta olmak üzere bu haftanın gündemi!


KOBİ İstatistikleri 2022

TÜİK, “Küçük ve Orta Büyüklükteki Girişim İstatistikleri – 2022” raporunu paylaştı. Buna göre; KOBİ’ler 2022 yılında toplam girişim sayısının %99,7’sini oluşturdu. Buna karşılık; istihdamın %70,6’sını, personel maliyetinin %47,5’ini, cironun %42,5’ini, üretim değerinin %36,3’ünü ve faktör maliyetiyle katma değerin %36,4’ünü oluşturdu.

6 Ülke İçin Vize Muafiyeti

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine devam ediyoruz. 6 ülke için vize muafiyeti Resmi Gazete’de yayımlandı! Buna göre; Amerika Birleşik Devletleri, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Kanada, Umman ve Suudi Arabistan’ın umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarına, Türkiye’ye yapacakları turistik amaçlı seyahatlerde vize muafiyeti sağlanacak.

Soyu Tükenen Canlı Sayısında Artış

ABD’deki Stanford Üniversitesi ve Meksika’daki UNAM Üniversitesi araştırmacıları, soyu tükenen canlıların sayısında hızlı bir artış yaşandığını açıkladı. Araştırmacılar, son 500 yılda 73 türün yok olduğunu belirledi. İnsan etkisi olmasaydı 73 türün yok olmasının 18 bin yıl süreceği hesaplandı

Kazanç Yapısı – 2022 İstatistikleri

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine devam ediyoruz. TÜİK, Kazanç Yapısı – 2022 raporunu yayınladı. Raporda Türkiye’de en çok ve en az kazandıran sektörler ile Türkiye’nin ortalama brüt maaşı ile ilgili detaylar yer aldı. Buna göre; en yüksek kazanç sağlayan sektör finans ve sigorta olurken en az kazanç sağlayan sektör ise konaklama ve yiyecek hizmeti oldu. Rapora göre aylık ortalama kazanç 12 bin 450 TL.

Apple Watch’ın Patent Sorunu

Apple Watch’un kandaki oksijen seviyelerini okuma özelliğinin, tıbbi izleme teknolojisi şirketi Masimo’nun nabız oksimetresi patentlerini ihlal etmesi nedeniyle Apple’ın en yeni akıllı saat modelleri Apple Watch Ultra 2 ve Apple Watch Series 9’un ABD’de satışı yasaklandı.

Asgari Ücret Açıklandı

Milyonlarca çalışanın dört gözle beklediği asgari ücret ile ilgili beklenen açıklama nihayet geldi. Kamuoyuna yansıyan bilgiye göre asgari ücret 2024 için 17 bin 2 TL oldu.

Yemek İstatistikleri – 2023

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine devam ediyoruz. 2023’ün yemek istatistikleri açıklandı. Yemeksepeti tarafından yayınlanan rapora göre 2023 yılında, Türkiye’de fast-food ve geleneksel Türk mutfakları en popüler tercihler arasında yer alırken 2023’te en çok sipariş edilen ilk 3 yemekse Tavuk Döner, Burger ve Lahmacun oldu.

Süper Kupa Finali İptal Oldu

Süper Lig 2022-2023 Sezonu Şampiyonu Galatasaray ile Ziraat Türkiye Kupası Şampiyonu Fenerbahçe’nin Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da bulunan Al-Awwal Park (Kral Suud Üniversitesi) Stadyumu’nda yapacağı Süper Kupa maçı, Suudi yönetiminin Atatürk tişörtü, “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” ve “Ne Mutlu Türküm Diyene!” pankartları ile İstiklal Marşı’na izin vermemesi sebebiyle iptal oldu.

2024 Yılı Vergi Ve Harç Ücretleri

2024 yılı yeni vergi ve harç tutarları belli oldu. Buna göre; yeni yıldan itibaren geçerli olmak üzere, bazı vergi ve harçlar yeniden değerleme oranında artırılırken, gelir vergisi tarifesi başta olmak üzere tarifeler ve mükelleflerin yararlanacağı istisna tutarları da belli oldu.

Yılın En İyi 10 Futbolcusu

Uluslararası Futbol Tarihi ve İstatistikleri Federasyonu, “Yılın En İyi 10 Futbolcusu”nu açıkladı. Listenin ilk 3 sırasında; Erling Haaland – Manchester City (208 puan), Kylian Mbappe – PSG (105 puan) ve Lionel Messi – PSG – İnter Miami (85 puan) yer aldı.

Zam Şampiyonu (Ekim 2023)

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine devam ediyoruz. Enflasyon rakamlarının ardından zam şampiyonu olan ürün de belli oldu. Buna göre TÜİK tarafından açıklanan veriler baz alındığında Ekim (2023) ayında fiyatı en çok artan (zam şampiyonu) ürün %22,40 ile “Çocuk Giyim” oldu. Bununla birlikte işte fiyatı en çok artan ürünler ile fiyatı en çok azalan ürünler listesi!

Girişimcilerin Büyük Hataları Etkinlikleri Başlıyor

Girişimcilik ekosisteminde alışılmışın dışında bir ana temayla 2023 yılında Mürsel Ferhat Sağlam tarafından podcast serisi ve kitap olarak hayata geçirilen Girişimcilerin Büyük Hataları, 2024’te dikkat çekici bir konseptle ekosistem paydaşlarıyla buluşmaya hazırlanıyor! Branding Türkiye ve 101 Girişim partnerliğiyle ve Gençlik Durağı‘nın organizasyonuyla gerçekleştirilecek olan seri toplamda 12 etkinlikten oluşuyor. KARSEM‘in desteklediği Girişimcilerin Büyük Hataları etkinliklerinin birincisi ise 4 Ocak 2024’te Biruni Üniversitesi‘nin mekan sponsorluğunda gerçekleşecek.

Girişimlerde Markalaşma – Etkinlik Notları

Kişisel, kamusal ve kurumsal her işletme için hayati önem taşıdığı gibi startup’lar ve girişimler için de büyük bir önemi olan “markalaşma” ana temasıyla 29 Kasım Çarşamba günü “Girişimlerde Markalaşma Etkinliği” gerçekleştirildi. Branding Türkiye ve Collective Idea organizasyonuyla hazırlanan etkinlik kapsamında markalaşma kavramına dair merak edilenler konuşuldu.

Zam Şampiyonu (Kasım 2023)

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine devam ediyoruz. Enflasyon rakamlarının ardından zam şampiyonu olan ürün de belli oldu. Buna göre TÜİK tarafından açıklanan veriler baz alındığında Kasım (2023) ayında fiyatı en çok artan (zam şampiyonu) ürün %13,63 ile “Tereyağı” oldu. Bununla birlikte işte fiyatı en çok artan ürünler ile fiyatı en çok azalan ürünler listesi!

Üretici Fiyat Endeksi (Eylül 2023)

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan rapora göre; Yİ-ÜFE (2003=100) 2023 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre %3,40, bir önceki yılın Aralık ayına göre %36,06, bir önceki yılın aynı ayına göre %47,44 ve on iki aylık ortalamalara göre %65,55 artış gösterdi. YD-ÜFE (2010=100) 2023 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre %0,59 azalış, bir önceki yılın Aralık ayına göre %47,62 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre %57,25 artış ve on iki aylık ortalamalara göre %53,10 artış gösterdi.

Fonangels Yönetim Kurulu Başkanı’ndan Açıklamalar

“Girişimciliğin Ekosistemi” mottosu ile yola çıkan ve 24 Şubat 2022 tarihinde Sermaye Piyasası Kurulu tarafından listeye alınarak yetkilendirilen fonangels.com yönetim kurulu başkanı Yavuz KUŞ ekosisteme dair önemli değerlendirmelerde bulundu. Devamını oku

Girişimcilerin Büyük Hataları 4 Ocak’ta

Girişimcilerin Büyük Hataları 4 Ocak 2024 tarihinde başlıyor! Girişimcilik ana temalı podcast serisi ve kitap olarak Dijital Markalaşma Uzmanı Mürsel Ferhat Sağlam tarafından hazırlanıp 2023’te yayınlanan Girişimcilerin Büyük Hataları’nın birinci bölümü 2024’te Branding Türkiye tarafından 101 Girişim partnerliğiyle etkinlik serisi olarak ekosistemle buluşuyor. Gençlik Durağı organizasyonuyla ve KARSEM‘in desteğiyle hazırlanan etkinliğin mekan sponsoru ise Biruni Üniversitesi oldu!

Üretici Fiyat Endeksi (Ekim 2023)

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan rapora göre; Yİ-ÜFE (2003=100) 2023 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre %1,94, bir önceki yılın Aralık ayına göre %38,70, bir önceki yılın aynı ayına göre %39,39 ve on iki aylık ortalamalara göre %58,46 artış gösterdi. YD-ÜFE (2010=100) 2023 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre %1,35, bir önceki yılın Aralık ayına göre %49,61, bir önceki yılın aynı ayına göre %57,25 ve on iki aylık ortalamalara göre %51,04 artış gerçekleşti.

Üretken Yapay Zeka – Etkinlik Notları

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine devam ediyoruz. Üretken Yapay Zeka ile Yaratıcı Tasarımlar Workshop-Atölye Çalışması, 16 Aralık’ta gerçekleştirdi. İlginin yoğun olduğu ve yüksek katılımla tamamlanan etkinlik, Incubation Center Müdürü Ahmet Kerim Nalbant’ın konuşması ile başladı. Nalbant konuşmasında Cubeforward Programı hakkında önemli detaylar paylaştı. Etkinlikte Faydası Çok Vakfı Kurucusu Selcen Faydasıçok da bir konuşma yaptı.

TOBB İstatistikleri (Ocak 2023)

Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından yayınlanan “Ocak 2023’te Kurulan Ve Kapanan Şirket İstatistikleri” temalı raporda Ocak ayında Türkiye’de kurulan ve kapanan şirket sayısı paylaşıldı. Aynı raporda bir önceki yılla karşılaştırma yapılarak Ocak 2022’ye göre Ocak 2023’teki şirket istatistikleri de yer aldı. Devamını oku

TOBB İstatistikleri (Şubat 2023)

Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından yayınlanan “Şubat 2023’te Kurulan Ve Kapanan Şirket İstatistikleri” temalı raporda Şubat ayında Türkiye’de kurulan ve kapanan şirket sayısı paylaşıldı. Aynı raporda bir önceki yılla karşılaştırma yapılarak Şubat 2022’ye göre Şubat 2023’teki şirket istatistikleri de yer aldı. Devamını oku

TOBB İstatistikleri (Mart 2023)

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine devam ediyoruz. Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından yayınlanan “Mart 2023’te Kurulan Ve Kapanan Şirket İstatistikleri” temalı raporda Mart ayında Türkiye’de kurulan ve kapanan şirket sayısı paylaşıldı. Aynı raporda bir önceki yılla karşılaştırma yapılarak Mart 2022’ye göre Mart 2023’teki şirket istatistikleri de yer aldı. Devamını oku

TOBB İstatistikleri (Nisan 2023)

Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından yayınlanan “Nisan 2023’te Kurulan Ve Kapanan Şirket İstatistikleri” temalı raporda Mart ayında Türkiye’de kurulan ve kapanan şirket sayısı paylaşıldı. Aynı raporda bir önceki yılla karşılaştırma yapılarak Nisan 2022’ye göre Nisan 2023’teki şirket istatistikleri de yer aldı. Devamını oku

TOBB İstatistikleri (Mayıs 2023)

Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından yayınlanan “Mayıs 2023’te Kurulan Ve Kapanan Şirket İstatistikleri” temalı raporda Mayıs ayında Türkiye’de kurulan ve kapanan şirket sayısı paylaşıldı. Aynı raporda bir önceki yılla karşılaştırma yapılarak Mayıs 2022’ye göre Mayıs 2023’teki şirket istatistikleri de yer aldı. Devamını oku

Hani Kurumsaldık’ın Yeni Sezonu Başlıyor!

Dijital Markalaşma Uzmanı, Akademisyen ve Yazar Mürsel Ferhat Sağlam tarafından hazırlanıp sunulan Hani Kurumsaldık’ın yeni sezonu için geri sayım başladı! Mart 2021’de “Hadi Başlıyoruz” adlı ilk bölümüyle yayın hayatına başlayan ve kısa sürede fenomen haline gelerek kendi kategorisinde önemli bir ivme yakalayan Hani Kurumsaldık, 2024’te de yine dopdolu içeriğiyle, ve birbirinden farklı konseptleriyle her Cumartesi dinleyicileriyle buluşmaya hazırlanıyor!

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Aralık (2023) ayının dördüncü haftasını da (22 – 31 Aralık 2023) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Aralık’ın 4. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.


Teknoloji Haberleri (15 – 21 Aralık 2023)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.