Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Aralık ayının dördüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Aralık 2021)

Aralık ayının dördüncü ve son haftasını bitirdik. Aynı zamanda 2021’in de son haftası olması sebebiyle bu içerik ayrı bir önem arz ediyor. Öncelikle tüm okurlarımıza iyi seneler diliyoruz. Umarız ki 2022 herkes için tüm hayallerin gerçekleştiği berekeli ve huzurlu bir yıl olur.

Evet, yılın bu son haftasında da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Aralık’ın 4. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Aralık 2021)”

Teknoloji Haberleri (22 – 31 Aralık 2021)

Bu haftanın (22 – 31 Aralık 2021) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • Tüketici Güven Endeksi (Aralık 2021)
 • Index 2.0 Çıktı
 • TOBB İstatistikleri (Ağustos 2021)
 • İstanbul’da Ulaşıma Zam
 • TOBB İstatistikleri (Eylül 2021)
 • Hangi Domain Uzantısı Hangi Ülkeye Aittir?
 • Branding Türkiye Öneriyor: Index 2.0
 • TOBB İstatistikleri (Ekim 2021)
 • Branding Türkiye Yayınları’ndan Yeni Yıl Hediyesi
 • Yılbaşı Genelgesi Yayınlandı
 • Dijital Bankalar Geliyor
 • Twitter’ın Reklam Yasağı Kalktı
 • Sokak Hayvanları Genelgesi
 • Bugüne Kadar Koronavirüs İstatistikleri Açıklandı
 • James Webb Fırlatıldı
 • The Matrix Resurrections Çıktı
 • Tarihteki İlk SMS Satıldı
 • Kur Korumalı TL Duyuruldu

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


Tüketici Güven Endeksi (Aralık 2021)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir raporla başlıyoruz. Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, Aralık ayında bir önceki aya göre %3,1 oranında azaldı; Kasım ayında 71,1 olan endeks, Aralık ayında 68,9 oldu.

Index 2.0 Çıktı

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir duyuruyla devam ediyoruz. Branding Türkiye’nin Kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni Mürsel Ferhat Sağlam tarafından yayına hazırlanan Index 2.0 kitabı çıktı! E-kitap formatında yayınlanan ve dijital platformlarda satışa sunulan kitap, Branding Türkiye’de 2019 boyunca yayınlanan makalelerin bibliyografya mantığıyla indekslenmesi misyonuyla hazırlandı.

TOBB İstatistikleri (Ağustos 2021)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir raporla devam ediyoruz. TOBB, geçtiğimiz günlerde “Ağustos 2021’de Kurulan Ve Kapanan Şirket İstatistikleri” temalı bültenini kamuoyuyla paylaştı. Buna göre geçtiğimiz ay Türkiye’de toplam 8 bin 804 yeni şirket kuruldu. Ağustos 2021’de, Ağustos 2020’ye göre kurulan şirket sayısı %5,9 kurulan kooperatif sayısı %33,3azalmıştır. Ayrıca kurulan gerçek kişi ticari işletme sayısında da %30,2 oranında azalma olmuştur.

İstanbul’da Ulaşıma Zam

Ulaşım Koordinasyon Merkezi yani kısa adıyla UKOME toplantısı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Orhan Demir’in başkanlığında, 1453 Çırpıcı Sosyal Tesisi‘nde gerçekleştirildi. Toplantıda Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü (TUHİM) tarafından enflasyon, yakıt giderleri, asgari ücretin artışı gibi nedenlerle zam önerildi. Bu bağlamda yapılan zam önerisi; elektronik bilet, taksi, taksi dolmuş ve minibüs ücretlerine yeniden değerleme oranı olan yüzde 36, servis ücretlerine ise yüzde 27 şeklinde oldu.

TOBB İstatistikleri (Eylül 2021)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir raporla devam ediyoruz. Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği (TOBB) geçtiğimiz günlerde bir bülten yayınladı. Buna göre bir önceki aya göre kurulan şirket sayısı %15,7 kurulan gerçek kişi ticari işletme sayısı ise %20,1 artmıştır. Buna ek olarak, kurulan kooperatif sayısında da %36,5 oranında artış olmuştur. Bir önceki aya göre kapanan şirket sayısında %19,0 kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısında %20,6 oranında artış olmuştur. Öte yandan, kapanan kooperatif sayısında ise %6,1 azalış olmuştur.

Hangi Domain Uzantısı Hangi Ülkeye Aittir?

ccTLD Domain (country code top-level domain), “ülke kodu üst düzey alan adı” anlamına gelir. Temel olarak belirli bir coğrafi alana atanmış bir dizi karakterdir. Bir alan adının en sonunda bulunur ve arama motorlarına web sitesinin hangi ülkeye kayıtlı olduğunu söylerler. Ülke kodlu TLD’ler ISO 3166-1 ülke kodlarını kullanır. Örneğin, http://www.abc.tr sitesinin sonundaki .tr Türkiye anlamına gelir. Dünyadaki ülkelerin çoğuna ait 300’den fazla ülke tabanlı üst düzey alan vardır.

Detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Branding Türkiye Öneriyor: Index 2.0

Bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye’nin fenomen kategorilerinden olan Branding Türkiye Öneriyor’un Kitap Önerileri kısmında bu hafta Branding Türkiye Yayınları etiketiyle yayınlanan Index 2.0 var. Mürsel Ferhat Sağlam tarafından yayına hazırlanan ve bibliyografya mantığı taşıyan bu kitap, özellikle akademik kariyer sürecindekiler için başucu kaynağı niteliğinde.

TOBB İstatistikleri (Ekim 2021)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir raporla devam ediyoruz. Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği (TOBB) geçtiğimiz günlerde bir bülten yayınladı. 2021’in ilk 10 ayında, geçen yılın aynı dönemine göre kurulan şirket sayısı %6,6 artmıştır. Kurulan kooperatif sayısı %7,1 ve kurulan gerçek kişi ticari işletme sayısı ise %12,9 oranında azalmıştır. 2021’in ilk 10 ayında, geçen yılın aynı dönemine göre kapanan şirket sayısında %3,1 artarken kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısı %9,6 azalmıştır. Kapanan kooperatif sayısında ise %5,9 oranında artış olmuştur.

Branding Türkiye Yayınları’ndan Yeni Yıl Hediyesi

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine güzel bir haberle devam ediyoruz. Branding Türkiye, “Dilekler Tekrarlandıkça Gerçeklik Kazanır” temalı yeni yıl mesajı yayınladı. Ayrıca Branding Türkiye Yayınları tarafından yayınlanan Koronavirüs Sonrası İş Hayatı ile Günün Gündemi 2020 kitapları yeni yıl hediyesi olarak ücretsiz erişime açıldı.

Yılbaşı Genelgesi Yayınlandı

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine “Yılbaşı Tedbirleri Genelgesi” gönderildi. Genelgeye göre; yılbaşı tedbirleri kapsamında 340.351 personel görev yapacak. Ayrıca “Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi” ile bakanlık tarafından yayımlanan genelgelere uyulup uyulmadığına yönelik etkin, yoğun ve sürdürülebilir denetimler gerçekleştirilecek.

Dijital Bankalar Geliyor

BDDK “dijital bankalar”ı resmen duyurdu. Resmi Gazete’de yer alan karara göre tamamen dijital ortamda hizmet vermek için kurulacak dijital bankalar, Türkiye’deki diğer kredi kuruluşları gibi hizmet gösterebilecekler. Hatta bu bankalar 10 bin TL’ye kadar teminatsız kredi de verilebilecekler.

Twitter’ın Reklam Yasağı Kalktı

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine sosyal medya ile ilgili önemli bir haberle devam ediyoruz. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğünü yerine getirmesi nedeniyle Twitter Inc’in (Periscope / Scope) reklam yasağını kaldırdı

Sokak Hayvanları Genelgesi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, sahipsiz ve tehlike arz eden hayvanlarla ilgili önlemler kapsamında 81 ilin valilik ve belediyelerine genelge gönderdi. Genelgeye göre; sahiplenilmesi, sahiplendirilmesi, barındırılması, beslenmesi, takas edilmesi, sergilenmesi, hediye edilmesi ve ülkeye girişi, satışı ve reklamı yasak olan tehlike arz eden hayvanlar belediyelerce 7/24 esasıyla denetlenecek.

Bugüne Kadar Koronavirüs İstatistikleri Açıklandı

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir istatistiklerle devam ediyoruz. “Worldometer”e göre, Koronavirüs salgınında toplam vaka sayısı 280 milyon 28 bin 905’e yükseldi. Salgın nedeniyle 5 milyon 415 bin 714 kişi hayatını kaybederken iyileşen sayısı ise 250 milyon 266 bin 868 olarak açıklandı. Bu arada 24 milyon 346 bin 323 Kovid-19 hastasının tedavisi hale sürüyor.

James Webb Fırlatıldı

NASA, Avrupa Uzay Ajansı Ve Kanada Uzay Ajansı’nın ortak projesi olan dünyanın en büyük ve en gelişmiş uzay teleskobu James Webb, Fransız Guyanası’ndaki Avrupa Uzay Üssü’nden uzaya fırlatıldı. Yapımında 174 ülkeden 1200 bilim insanı, mühendis ve teknisyen görev yaptı. Dev projenin yapımı yaklaşık 30 yıl sürerken, maliyeti ise 10 milyar dolar oldu.

The Matrix Resurrections Çıktı

The Matrix serisinin uzun yıllar sonra gelen dördüncü filmi “The Matrix Resurrections” vizyona girdi. Başrollerinde Keanu Reeves ve Carrie Anne Moss’un olduğu filmin süresi ise 2 saat 28 dakika.

Tarihteki İlk SMS Satıldı

3 Aralık 1992’de gönderilen ve tarihteki ilk SMS olma özelliğini taşıyan Vodafone’un test mesajı, NFT olarak 107 bin Euro karşılığında satıldı. Bu arada SMS’te “Merry Christmas (Mutlu Noeller)” ifadesi yer alıyordu. Satıştan elde edilen gelir ise Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’ne (UNHCR) bağışlanacak.

Kur Korumalı TL Duyuruldu

Dünkü Kabine Toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Yeni Bir Finansal Alternatif”ten bahsetmişti. Bugünse 14:00’da Hazine ve Maliye Bakanlığı “Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat”ına dair detayları açıkladı.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Aralık (2021) ayının dördüncü haftasını da (22 – 31 Aralık 2021) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Aralık’ın 4. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Aralık 2021’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (15 – 21 Aralık 2021)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.