Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Aralık ayının dördüncü ve son haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Aralık 2020)

Aralık ayının dördüncü ve son haftasını bitirdik. Aynı zamanda yılın da sonuna geldik 🙂 Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Aralık’ın 4. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Aralık 2020)”

Teknoloji Haberleri (22 – 31 Aralık 2020)

Bu haftanın (22 – 31 Aralık 2020) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • Instagram Reels’e Kişi Etiketleme Özelliği
 • UBER’e Erişim Engeli Kaldırıldı
 • 3,5 Milyon Onsluk Altın Rezervi Bulundu
 • BioNTech İle Aşı Anlaşması
 • Yılbaşı Genelgesi Yayınlandı
 • Türkiye İle Birleşik Krallık Arasında Serbest Ticaret Anlaşması
 • Resmi Tatiller (2021)
 • Turizm İstatistikleri (3. Çeyrek)
 • G4A Studio Stajyer Arıyor
 • Enflasyon Açıklandı (Kasım 2020)
 • GTO’dan Mesajınız Var Farkındalığı
 • Dijital İnsanın 1 Günü (Podcast)
 • Alastyr Hosting Kampanyası
 • Dünyanın En Tehlikeli Ülkeleri Açıklandı
 • Yerli eSIM Tanıtıldı
 • Asgari Ücret Açıklandı (2021)
 • Branding Türkiye Öneriyor: Haftanın Önerileri

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


Teknoloji Haberleri (22 - 31 Aralık 2020) - Reels Etiketleme

Instagram Reels’e Kişi Etiketleme Özelliği

Teknoloji Haberleri’ne sosyal ağlarla ilgili haberlerle başlıyoruz. Instagram’ın TikTok ile rekabet edebilmek için sunduğu Reels özelliği her geçen gün geliştiriliyor. Yeni yapılan açıklamaya göre bundan böyle Reels videolarına kullanıcılar arkadaşlarını da etiketleyebilecekler.

Teknoloji Haberleri (22 - 31 Aralık 2020) - UBER Erişim Engeli

UBER’e Erişim Engeli Kaldırıldı

Teknoloji Haberleri’ne önemli bir gelişmeyle devam ediyoruz. Uber’e erişim engeli kaldırıldı. Evet, İstinaf mahkemesi aldığı karar ile Uber’e Türkiye’de erişim engeli getiren ilk derece mahkemesi kararını hatalı buldu. Bunun neticesinde İstinaf Mahkemesi bu kararı bozarak Uber’e erişim engelini kaldırdı. Erişim engelinin kaldırılması ile birlikte Uber, yeniden Türkiye genelinde faaliyet göstermeye devam edebilecek.

Teknoloji Haberleri (22 - 31 Aralık 2020) - Altın Madeni

3,5 Milyon Onsluk Altın Rezervi Bulundu

Gübretaş’a ait maden sahasında 3,5 milyon onsluk altın varlığı tespit edildi. Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü ve Gübretaş Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Poyraz, Gübretaş’a ait Söğüt altın sahasında 3,5 milyon onsluk altın kaynağının tespit edildiğini belirtti. 2 yıl içerisinde çıkarılması beklenen rezervin değeri ise 6 milyar dolar.

Türkiye BioNTech İle Kaç Dozluk Aşı Anlaşması Yaptı?

BioNTech İle Aşı Anlaşması

Sağlık Bakanlığı ile BioNTech ile bir süredir devam eden görüşmeler neticesinde aşı anlaşması nihayet imzalandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medyada yaptığı paylaşımlarda yıl sonuna dek Türkiye’ye 550 bin doz aşının gönderileceğini vurgularken toplamda ise 4,5 milyon doz aşı alınacağını ifade etti.

Teknoloji Haberleri (22 - 31 Aralık 2020) - Yılbaşı Genelgesi

Yılbaşı Genelgesi Yayınlandı

İçişleri Bakanlığı, yılbaşı gecesinden itibaren uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamasıyla ilgili 81 ilin valiliğine genelge gönderdi. Buna göre hiçbir mekanda yılbaşı kutlamasına izin verilmeyecek. Ayrıca evde veya topluluk halinde herhangi bir mekanda kutlama yapanlar sosyal medyada takip edilecek.

Teknoloji Haberleri (22 - 31 Aralık 2020) - Serbest Ticaret Anlaşması

Türkiye İle Birleşik Krallık Arasında Serbest Ticaret Anlaşması

Teknoloji Haberleri’ne önemli bir gündemle devam ediyoruz. Türkiye ile Birleşik Krallık arasında Serbest Ticaret Anlaşması (STA) imzalandı. Türkiye ile Birleşik Krallık arasında Serbest Ticaret Anlaşması imzalanması dolayısıyla düzenlenen tören, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Birleşik Krallık Uluslararası Ticaret Bakanı Liz Truss’ın video konferans yöntemiyle katılımıyla gerçekleştirildi. Tüm sanayi ve tarım ürünlerini içeren bu anlaşma kapsamında sanayi ürünlerinde gümrük vergileri sıfırlandı.

2021 Yılının Resmi Tatilleri

Resmi Tatiller (2021)

Bu haftaki Teknoloji Haberleri köşesinin en merak edilen haberlerinden biriyle karşınızdayız. Evet, yeni yılın yaklaşmasıyla birlikte birçok kişi 2021’deki resmi tatillerin ne zaman olduğunu araştırmaya başladı. Biz de bu bilgiden yola çıkarak 2021 yılının resmi tatillerini sizler için derledik. İşte 2021’deki resmi tatiller;

 • Yılbaşı – 1 Ocak Cuma
 • Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayram – 23 Nisan 2021 Cuma
 • Emek ve Dayanışma Günü – 1 Mayıs 2021 Cumartesi
 • Ramazan Bayramı – 12 – 15 Mayıs 2021 Çarşamba (Yarım)-Cumartesi
 • Atatürk’ü Anma, Gençlik Ve Spor Bayramı – 19 Mayıs Çarşamba
 • Demokrasi Ve Milli Birlik Günü – 15 Temmuz Perşembe
 • Kurban Bayramı – 19 – 23 Temmuz 2021 Pazartesi(Yarım) – Cuma
 • Zafer Bayramı – 30 Ağustos 2021 Pazartesi
 • Cumhuriyet Bayramı – 28 – 29 Ekim 2021 Perşembe (Yarım) Cuma

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Turizm İstatistikleri (Temmuz - Eylül 2020)

Turizm İstatistikleri (3. Çeyrek)

Teknoloji Haberleri’ne bir TÜİK raporuyla devam ediyoruz. TÜİK; Temmuz, Ağustos ve Eylül (2020) aylarını kapsayan 3. çeyreğe dair Turizm İstatistikleri raporunu yayınladı. Buna göre turizm geliri Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarından oluşan 3. çeyrekte bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %71,2 azalarak 4 milyar 44 milyon 356 bin dolar oldu.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

G4A Studio Dijital Pazarlama Stajyeri Arıyor

G4A Studio Stajyer Arıyor

G4A Studio & Workshops, Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye’de yer alan ofisleriyle dijital büyüme çözümleri, pazarlama, reklam danışmanlığı ve eğitimi sunmaktadır. Global ölçekte elde ettiği başarıları internet girişimleri ve e-ticaret markaları ağırlıklı olarak hizmet vererek sürdüren G4A Studio dijital pazarlama stajyeri arıyor!

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Enflasyon Rakamları (Kasım 2020) Açıklandı

Enflasyon Açıklandı (Kasım 2020)

Enflasyon rakamları (Kasım 2020) TÜİK tarafından açıklandı. Buna göre Kasım ayında TÜFE aylık %2,30 artarken, yıllık bazda enflasyon %14,03 oldu. Kasım ayının zam şampiyonu ise fiyatı %66,93 artan domates oldu.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Gaziantep Ticaret Odası Mesajınız Var

GTO’dan Mesajınız Var Farkındalığı

Gaziantep Ticaret Odası’ndan “25 Aralık Gaziantep’in Düşman İşgalinden Kurtuluş Günü”ne özel Okunmamış 1 Mesajınız Var farkındalığı!

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Dijital İnsanın 1 Günü - G4A Pazarlama Sohbetleri

Dijital İnsanın 1 Günü (Podcast) 

G4A Studio tarafından Spotify özelinde gerçekleştirilen “Pazarlama Sohbetleri”nin 13. bölümü yayınlandı. Bu bölümde “Dijital İnsanın 1 Günü” ile alakalı detaylar konuşuldu.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Yeni Yıla Özel Hosting Kampanyası

Alastyr Hosting Kampanyası 

Türkiye’nin en çok tavsiye edilen hosting firması Alastyr’dan, hosting kullanıcılarına özel harika indirim fırsatı! Yeni yıla özel Sınırsız Hosting ve WordPress Hosting paketlerinde geçerli %25 indirimden yararlanarak sitenizi hemen yayına almak için yazının sonundaki bağlantıya tıklayabilirsiniz. Hızlı, güvenilir ve kesintisiz web hosting performansı deneyimi için son tarih ise 6 Ocak 2021!

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Dünyanın En Tehlikeli Ülkeleri Açıklandı

Dünyanın En Tehlikeli Ülkeleri Açıklandı

2021 yılında yurt dışı seyahati yapacaklar için dünyanın en tehlikeli ülkeleri açıklandı. International SOS tarafından yayınlanan listede aynı zamanda dünyanın en güvenli ülkeleri de yer alıyor.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Yerli Ve Milli eSIM

Yerli eSIM Tanıtıldı

Mobil teknolojideki gelişmelerle birlikte önem kazanan eSIM artık Türkiye’de! Yerli ve milli eSIM ile ilgili detaylar, düzenlenen bir etkinlikte kamuoyuyla paylaşıldı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Asgari Ücret 2021

Asgari Ücret Açıklandı (2021)

Teknoloji Haberleri’ne herkesi ilgilendiren bir haberle devam ediyoruz. 1 Ocak 2021’den itibaren geçerli olacak asgari ücret ile ilgili belirsizlik ortadan kalktı. Buna göre Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından alınan kararla birlikte Asgari Ücret 2021 için net 2 bin 825 lira 90 kuruş oldu. Brüt Aylık Ücret ise 3.577,50 TL olarak açıklandı. Buna karşın Brüt Günlük Ücret 119,25 TL yükseldi. Bu kapsamda asgari ücret geçen yıla göre 500 lira daha artarak yüzde 21,56 oranına yükselmiş oldu.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Branding Türkiye Öneriyor Banner

Branding Türkiye Öneriyor: Haftanın Önerileri

Teknoloji Haberleri’ne önemli bir listeyle devam ediyoruz. Türkiye’nin en çok okunan bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye’nin fenomen kategorilerinden olan Branding Türkiye Öneriyor‘taki Etkinlik, Kitap, Eğitim odaklı önerilerin yer aldığı içerikler şöyle;

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Aralık (2020) ayının dördüncü ve haftasını da (22 – 31 Aralık 2020) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Aralık’ın 4. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Ocak 2021’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (15 – 21 Aralık 2020)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.