Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Ağustos ayının dördüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Ağustos 2022)

Ağustos ayının dördüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Ağustos’un 4. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Ağustos 2022)”

Teknoloji Haberleri (22 – 31 Ağustos 2022)

Bu haftanın (22 – 31 Ağustos 2022) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor;

 • Aziz Sancar’dan Önemli Keşif
 • Türk Tarihi İçin Önemli Keşif
 • Dar Gelirliye Destek Paketi
 • Şampiyonlar Ligi Kuraları Çekildi
 • Dünyanın En Havalı Caddeleri
 • Küresel Haklar Endeksi Açıklandı
 • Yine Salmonella Tehlikesi
 • Boğazlardan Geçiş Ücreti Artırıldı
 • Gorbaçov Hayatını Kaybetti
 • Marka Danışmanlığı Neleri Kapsar?
 • Moody’s Enflasyon Beklentisini Açıkladı

Evet, geride bıraktığımız hafta teknoloji haberleri açısından yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti. İşte bu haftanın teknoloji gündemi!


Aziz Sancar’dan Önemli Keşif

Aziz Sancar’dan önemli keşif. Uzun yıllardır DNA’nın onarım sistemi üzerinde çalışan Nobel ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, EdU adı verilen molekülün, sinir hücrelerine zarar vermeden beyindeki tümörün tedavisinde kullanılabileceğine dair bir çalışmaya imza attı.

Türk Tarihi İçin Önemli Keşif

Uluslararası Türk Akademisi ile Moğolistan Arkeoloji Enstitüsü’nün Nomgon Vadisi’ndeki ortak bilimsel arkeolojik araştırmaları sonucunda Türk tarihi adına önemli bir keşif yapıldı. Buna göre Moğolistan’ın Ötüken bölgesindeki Hangai Jote’de, Kültekin ve Bilge Kağan’ın babası ve II. Göktürk Devleti’nin kurucusu olan İlteriş Kutlug Kağan’a ait bir anıt kompleks ile yeni bir yazıt bulundu.

Dar Gelirliye Destek Paketi

Dar gelirliye destek paketinin ayrıntıları belli oldu. Buna göre 6 milyona yakın vatandaşın yaklaşık 30 milyar lira tutarındaki icralık borcu tasfiye edilecek. 2 bin TL’ye kadar olan borçlar icradan düşecek. Devlet; elektrik, su, doğalgaz, telefon gibi temel ihtiyaçlara ait sözleşmelerden kaynaklanan borçları da üstlenecek.

Şampiyonlar Ligi Kuraları Çekildi

UEFA Şampiyonlar Ligi’nde 2022-2023 sezonu grup kuraları İstanbul’da, Haliç Kongre Merkezi’nde çekildi. Şampiyonlar Ligi’nde grup maçları, 6-7 Eylül’de başlayıp 1-2 Kasım’da sona erecek. UEFA Şampiyonlar Ligi’nin finali ise 10 Haziran 2023’te İstanbul’un ev sahipliğinde Atatürk Olimpiyat Stadı’nda oynanacak.

Dünyanın En Havalı Caddeleri

“Dünyanın En Havalı Caddeleri” listesi Time Out tarafından açıklandı. Listede 33 cadde bulunurken, ilk sırada Rue Wellington (Montreal – Kanada) yer aldı. İstanbul Beşiktaş’taki Süleyman Seba Caddesi ise 27. sırada yer aldı.

Küresel Haklar Endeksi Açıklandı

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir haberle devam ediyoruz. Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu’nun (ITUC) 148 ülkeyi kapsayan Küresel Haklar Endeksi’ne göre Türkiye 2022 yılında çalışanlar için en kötü 10 ülke arasında yer aldı. Değerlendirme işçi haklarına göre yapılıyor.

Yine Salmonella Tehlikesi

Oreo, Mikado ve Pepito’nun üreticisi ABD merkezli Mondelez’in, ürünlerinde salmonella bakterisi ihtimali bulunduğu için şirket, 3 üretim sahasını kapattı.

Boğazlardan Geçiş Ücreti Artırıldı

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine mühim bir haberle devam ediyoruz. Montrö Sözleşmesi’nin tanıdığı haklar doğrultusunda boğazlardan geçiş ücreti 5 kat artırıldı. Türkiye, 1983 yılında Frank bedelinde %75 indirim uygulayarak bir Frank’ı 0.80 dolar olarak sabitlemişti. 40 yıl sonra güncellenen yeni geçiş ücretine göre artık tonaj başına 4 dolar alınacak. Ayrıca, ücret her yıl 1 Temmuz’da güncellenecek.

Gorbaçov Hayatını Kaybetti

1991 yılında dağılan SSCB’nin (Sovyetler Birliği) son lideri Mihail Gorbaçov, 91 yaşında Moskova’da hayatını kaybetti. ABD ile imzaladığı stratejik silahsızlanma anlaşmalarıyla Soğuk Savaş’ı bitiren ve 1990’da Nobel Barış Ödülü’nü kazanan Sovyet politikacı Gorbaçov, aynı zamanda hakkında en çok eser yazılan ilk 100 kişi listesinde yer almaktadır.

Marka Danışmanlığı Neleri Kapsar?

Şimdilerde markalar özellikle online alanda ve sosyal medya platformlarında daha ciddi bir kitleye ulaşmak için profesyonel bir marka danışmanlığı hizmetine gereksinim duyuyor. Marka danışmanlığı hizmeti ile beraber pek çok marka ya da firma bu hizmetle markalarının daha iyi şekilde yönetilmesini sağlıyor.

Moody’s Enflasyon Beklentisini Açıkladı

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemini ekonomi odaklı bir haberle tamamlıyoruz. Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Türkiye’nin 2022 yıl sonu enflasyon beklentisini %68,6’ya yükseltti. Bir önceki tahmin %52,1’di. Moody’s ayrıca Türkiye’nin 2022 büyüme tahminini de güncelleyerek %4,5’e yükseltti.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Ağustos (2022) ayının dördüncü haftasını da (22 – 31 Ağustos 2022) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Ağustos’un 4. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Eylül 2022’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (15 – 21 Ağustos 2022)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.