Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Ağustos ayının dördüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Ağustos 2021)

Ağustos ayının dördüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Ağustos’un 4. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Ağustos 2021)”

Teknoloji Haberleri (22 – 31 Ağustos 2021)

Bu haftanın (22 – 31 Ağustos 2021) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • Açlık Ve Yoksulluk Raporu (Temmuz 2021)
 • BMI Business School’dan Yeni Eğitim Duyurusu
 • Tüketici Güven Endeksi (Ağustos 2021)
 • TOBB İstatistikleri (Haziran 2021)
 • Hanehalkı Bilişim Teknolojileri (2021)
 • Ekonomik Güven Endeksi (Ağustos 2021)
 • Büyük Taarruz İçin Hatıra Bileti
 • Yeşil Pelerinli Markalar Listesi
 • Matrix 4’ün Adı Belli Oldu
 • Formula 1 Türkiye GP Ne Zaman?
 • Ay Yıldız Projesi Duyuruldu

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


Açlık Ve Yoksulluk Raporu (Temmuz 2021)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir raporla başlıyoruz. Türk-İş tarafından her ay hazırlanarak kamuoyuyla paylaşılan Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Araştırması, Temmuz 2021 için yayınlandı. Rapora göre Temmuz 2021’de 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 9.457,36 TL oldu.

BMI Business School’dan Yeni Eğitim Duyurusu

BMI Business School ve IAE Paris Sorbonne Business School iş birliği düzenlenen ve sektörden yoğun ilgi gören “Stratejik Marka Yönetimi & Marka Çevikliği Sertifika Programı” yeni dönemi tarihi belli oldu. Pazarlama, marka yönetimi, marka çevikliği gibi alanlarda en az 5 yıl deneyim sahibi iş dünyası profesyonellerini, günümüz iletişim stratejileri konusunda yetkin ve stratejik kararlara yön verebilen orta ve üst düzey yöneticiler olarak geliştirmeyi hedefleyen eğitim programı, yeni dönemini Eylül 2021’de Online olarak gerçekleştirecek.

Tüketici Güven Endeksi (Ağustos 2021)

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, Ağustos ayında bir önceki aya göre %1,6 oranında azaldı; Temmuz ayında 79,5 olan endeks, Ağustos ayında 78,2 oldu.

TOBB İstatistikleri (Haziran 2021)

TOBB, geçtiğimiz günlerde “Haziran 2021’de Kurulan Ve Kapanan Şirket İstatistikleri” temalı bültenini kamuoyuyla paylaştı. Buna göre geçtiğimiz ay Türkiye’de toplam 9 bin 560 yeni şirket kuruldu.

Hanehalkı Bilişim Teknolojileri (2021)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir raporla devam ediyoruz. TÜİK, “Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Raporu (2021)”i yayınladı. Rapora göre 2021 yılında hanelerin %92,0’ının evden İnternete erişim imkanına sahip oldu. Bu oran geçen sene %90,7’ydi. İnternet erişim imkanı olan hane oranı İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflaması (İBBS) 1. Düzeye göre ise en yüksek %97,1 ile İstanbul olurken bu bölgeyi %94,2 ile Batı Anadolu (Ankara, Konya, Karaman) bölgesi izledi.

Ekonomik Güven Endeksi (Ağustos 2021)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir raporla devam ediyoruz. Tüketicilerin ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen bileşik bir endeks olan Ekonomik Güven Endeksi, TÜİK tarafından Ağustos 2021 için açıklandı. Mevsim etkilerinden arındırılmış; tüketici güven endeksi, reel kesim, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörleri güven endekslerinin alt endekslerinin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşan Ekonomik Güven Endeksi bir önceki aya göre Ağustos 2021’de artış gösterdi.

Büyük Taarruz İçin Hatıra Bileti

İGA İstanbul Airport’tan anlamlı kampanya! Büyük Taarruz için Zafer Yolumuz temalı hatıra bileti uygulaması geliştiren İGA İstanbul Airport, etkinliği “Bu sene hep birlikte zafer yolculuğuna çıkıyoruz.” diyerek duyurdu.

Yeşil Pelerinli Markalar Listesi

İlk kez 28 Temmuz tarihinde başlayan ve akabinde Türkiye’nin dört bir yanında eş zamanlı olarak başlayıp günlerce devam eden orman yangınları için başlatılan ağaçlandırma, yeşillendirme maksatlı fidan bağışı kampanyalarını teşvik etmek amacıyla Branding Türkiye tarafından “Yeşil Pelerinli Markalar” olgusu ortaya atıldı. Sonrasında ise fidan bağışında bulunan markalar listelendi. İşte “Yeşil Pelerinli Markalar Listesi”

Matrix 4’ün Adı Belli Oldu

Herkesin merakla beklediği The Matrix’in tam ismi resmi olarak açıklandı. Buna göre; şimdiye dek The Matrix 4 şeklinde anılan filmin tam ismi The Matrix Resurrections olarak açıklandı. Filmin vizyon tarihi ise 22 Aralık 2021.

Formula 1 Türkiye GP Ne Zaman?

Formula 1’in internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, Koronavirüs salgını nedeniyle iptal edilen Kanada, Singapur ve Avustralya’daki yarışlara, 10 gün önce Japonya’nın da eklenmesiyle 2021 takvimi revize edildi. Buna göre Formula 1 Dünya Şampiyonası’nın 16. ayağı olan Türkiye Grand Prix’si, 3 Ekim yerine 10 Ekim’de düzenlenecek.

Ay Yıldız Projesi Duyuruldu

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemini önemli bir haberle tamamlıyoruz. “Ay Yıldız Projesi”nin temeli Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla atıldı. Bu projeyle Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ile Kara, Hava, Deniz Kuvvetleri Komutanlıkları tek bir yerleşkede toplanacak.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Ağustos (2021) ayının dördüncü haftasını da (22 – 31 Ağustos 2021) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Ağustos’un 4. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Eylül 2021’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (15 – 21 Ağustos 2021)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.