Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Ağustos ayının dördüncü ve son haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Ağustos 2020)

Ağustos ayının dördüncü ve son haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Ağustos’un 4. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Ağustos 2020)”

Teknoloji Haberleri (22 – 31 Ağustos 2020)

Bu haftanın (22 – 31 Ağustos 2020) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

  • Cumhurbaşkanı Müjdeyi Açıkladı
  • Hayat Eve Sığar’a İhbarda Bulun Özelliği
  • Kamu Çalışanlarına Esnek Çalışma Hakkı
  • Youtube 11.4 Milyon Videoyu Kaldırdı
  • Kolay İhracat Platformu Tanıtıldı
  • Apple Arama Motoru İçin Çalışmalar Yapıyor
  • Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden Hatıra Bileti
  • Elon Musk Neuralink Çipini Tanıttı
  • ÖTV Oranı Ve Matrahı Değişti
  • Günün Gündemi (Mayıs 2020)

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


Teknoloji Haberleri (22 - 31 Ağustos 2020) - Karadeniz'de Doğalgaz

Cumhurbaşkanı Müjdeyi Açıkladı

Son bir haftadır kamuoyunun merakla beklediği müjdeye ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün (21 Ağustos 2020) Dolmabahçe Çalışma Ofisi‘nde bir toplantı düzenledi. Türkiye’nin yanı sıra dünya kamuoyunun da pür dikkat takip ettiği yayında Cumhurbaşkanı müjdeyi açıkladı. Müjdenin odağında ise Karadeniz’de keşfedilen doğalgaz rezervi vardı.

Teknoloji Haberleri (22 - 31 Ağustos 2020) - İhbarda Bulun

Hayat Eve Sığar’a İhbarda Bulun Özelliği

Sağlık Bakanlığı, vatandaşları yeni tip Koronavirüs’ten (Kovid-19) korumak ve salgına dair bilgilendirmek amacıyla sağlık ve fitness kategorisinde iOS ve Android uyumlu “Hayat Eve Sığar” adlı bir uygulama geliştirmişti. Sağlık Bakanlığı tarafından Koronavirüs salgını sürecinde tasarlanan Hayat Eve Sığar’a şimdi de İhbarda Bulun özelliği geldi.

Teknoloji Haberleri (22 - 31 Ağustos 2020) - Kamuda Esnek Çalışma

Kamu Çalışanlarına Esnek Çalışma Hakkı

“COVID-19 Kapsamında Kamu ÇalışanlarınaYönelik Tedbirler” konulu Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile kamu çalışanlarına esnek, dönüşümlü ve uzaktan çalışma hakkı tanındı. Koronavirüs salgınının devam etmesi nedeniyle böyle bir kararın alındığı anlaşılırken, karara dair detaylar kamuoyuyla paylaşıldı.

11 Milyon Video

Youtube 11.4 Milyon Videoyu Kaldırdı

Dünyanın en popüler sosyal ağlarından biri olan Youtube birkaç ayda 11.4 milyon videoyu yayından kaldırdığını duyurdu. Bu işlemin gerçekleştirilmesinde algoritmanın büyük yardımı var desek yeridir. Zira şirket tarafından yapılan açıklamada yayından kaldırılan videoların %95’i algoritmalar tarafından yakalanmış.

Teknoloji Haberleri (22 - 31 Ağustos 2020) - Kolay İhracat Platformu

Kolay İhracat Platformu Tanıtıldı

Ticaret Bakanlığı tarafından geliştirilen Kolay İhracat Platformu, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından kamuoyuna tanıtıldı. Platform, ihracat yapmak isteyen firmaların; en uygun pazarları keşfetmesini sağlıyor. Platformda ayrıca sektörel analizler ve güncel mevzuatlar da yer alıyor.

Apple Arama Motoru

Apple Arama Motoru İçin Çalışmalar Yapıyor

Birkaç yıldır dönem dönem gündeme gelen ve konuşulan teknoloji devi Apple ile ilgili “arama motoru yapıyor” iddiası yakın gelecekte gerçek olabilir. Zira iOS ve iPadOS 14 betalarındaki Spotlight arama sonuçlarında Google yerine Siri Önerileri şeklinde bir ifade yer almaya başladı. Bakalım bu durum arama motoru pazarında dengeleri nasıl değiştirecek…

30 Ağustos Zafer Konseri İçin Hatıra Bileti

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden Hatıra Bileti

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden 30 Ağustos Zafer Bayramı kapsamında, anlamlı etkinlik! İsteyen herkesin katılabileceği bu organizasyon için bir de “hatıra bileti” uygulaması hazırlandı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Elon Musk Neuralink Çipini Tanıttı

Elon Musk Neuralink Çipini Tanıttı

Tesla, SpaceX gibi sınırları zorlayan teknoloji girişimlerin sahibi Elon Musk, geçen yıl lansmanını yaptığı Neuralink şirketinin ürünü olan Neuralink çipini tanıttı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

ÖTV Oranı

ÖTV Oranı Ve Matrahı Değişti

Teknoloji Haberleri’ne önemli bir gelişmeyle devam ediyoruz. Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından cari açık üzerinde yüksek düzeyli olumsuz etkiye sahip olan otomobil ithalatının azaltılması amacıyla motor silindir hacmi aralıkları ve özel tüketim vergisi matrahları esas alınarak bir düzenlemeye gidildi. Kararla birlikte lüks ithal otomobillerde ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) oranı artırıldı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Günün Gündemi (Mayıs 2020)

Günün Gündemi (Mayıs 2020)

Teknoloji Haberleri’ne bizden bir detayla tamamlıyoruz. Bütünleşik Pazarlama Mecrası Branding Türkiye’de her gün ilgili güne dair en önemli gündem maddesi “Günün Gündemi” başlığıyla paylaşılıyor. Bu yazıda ise Mayıs ayı boyunca yayınlanan manşetleri sizlerle paylaşacağız. İşte Günün Gündemi (Mayıs 2020)

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Ağustos (2020) ayının dördüncü ve son haftasını da (22 – 31 Ağustos 2020) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Ağustos’un 4. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Ağustos 2020’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (15 – 21 Ağustos 2020)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.