Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Kasım ayının dördüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 30 Kasım 2022)

Kasım ayının dördüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Kasım’ın 4. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 30 Kasım 2022)”

Teknoloji Haberleri (22 – 30 Kasım 2022)

Bu haftanın (22 – 30 Kasım 2022) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor;

 • Hani Kurumsaldık İle Kişisel Marka Akademisi Stratejik Partner Oldu
 • Harika Cuma İndirimleri Alastyr’de Başladı
 • Hani Kurumsaldık İle BrandyMe Stratejik Partner Oldu
 • Geleceğin Kripto Cüzdanı: KuWallet
 • Branding Türkiye Öneriyor: Etkinlik Önerileri
 • Mürsel Ferhat Sağlam Kişisel Marka Akademisi’nde
 • Mürsel Ferhat Sağlam Medipol Üniversitesi’nde
 • Yusufeli Barajı Hizmete Girdi
 • Merkez Bankası’ndan Faiz Kararı
 • NASA, Orion’u Ay’a Gönderdi
 • Mesleki Yeterlilik Belgesi Şartı Geliyor
 • BlockFi İflas Başvurusunda Bulundu
 • Sözleşmeli Personel Kararı
 • Spotify Wrapped 2022 Yayınlandı

Evet, geride bıraktığımız hafta teknoloji haberleri açısından yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti. İşte bu haftanın teknoloji gündemi!


Hani Kurumsaldık İle Kişisel Marka Akademisi Stratejik Partner Oldu

Mart 2021’de yayın hayatına başlayan Hani Kurumsaldık, sürdürülebilir bir çizgide faaliyetlerine devam ediyor. Türkiye’de podcast kültürünün oluşmasında öncü bir misyona sahip olan popüler mecra, gerçekleştirdiği kurumsal partnerliklerle de dikkat çekiyor. En son, Türkiye’nin ilk ve tek kişisel markalaşma odaklı eğitim ve etkinlik markası olan Kişisel Marka Akademisi ile stratejik partner olan Hani Kurumsaldık bu iş birliği ile pazardaki konumunu daha da güçlendirmiş oldu. 

Harika Cuma İndirimleri Alastyr’de Başladı

Domain servisleri, web hosting, sunucu kiralama ve barındırma gibi bireysel ve kurumsal internet çözümleri sunan Türkiye’nin en çok tercih edilen markalarından biri olan Alastyr’de Harika Cuma indirimleri başladı! Konuyla ilgili detaylı bilgi ve kampanyadan yararlanmak için buraya tıklayın. 

Hani Kurumsaldık İle BrandyMe Stratejik Partner Oldu

Mart 2021’de yayın hayatına başlayan ve Türkiye’de podcast kültürünün oluşmasına öncülük eden Hani Kurumsaldık, misyonuna uygun bir şekilde faaliyetlerine devam ediyor. Bir yandan da kurumsal partnerliklerini sürdüren marka, en son BrandyMe ile stratejik partner oldu. 

Geleceğin Kripto Cüzdanı: KuWallet

Geleceğin kripto para cüzdanı olarak gösterilen KuWallet, çok zincirli yapısıyla farklı blokzincirlerinde barınan coin’leri saklamak için idealdir. Kripto yatırımlarına her noktadan erişim şansı sunan KuWallet, güvenli olmasına ek olarak kolay bir şekilde kullanılabilmesi ile de öne çıkıyor. Bitcoin, Ethereum ve birçok coin’in yer alabildiği KuWallet, şimdiden birçok kripto yatırımcısının tercihi oldu.

Branding Türkiye Öneriyor: Etkinlik Önerileri

Bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye’nin fenomen kategorisi Branding Türkiye Öneriyor’un Etkinlik Önerileri kısmında bu hafta birden fazla etkinlik yer alıyor. Etkinliklere dair detaylar için aşağıdaki bağlantılara tıklamanız yeterli.

Mürsel Ferhat Sağlam Kişisel Marka Akademisi’nde

Teknoloji Haberleri ana temalı haftanın gündemine önemli bir haber ile devam ediyoruz. 2022’nin 2. yarısı itibariyle Kişisel Marka Akademisi ile Branding Türkiye ve Hani Kurumsaldık arasındaki kurumsal partnerlik, son gelişmeyle birlikte yeni bir boyut kazandı. Buna göre; Dijital Markalaşma, Kurumsal İletişim 2.0, 3F Fenomeni, İçerik Türleri Hiyerarşisi Modeli gibi kavramsallaştırmalarla literatüre değer kazandıran Mürsel Ferhat Sağlam, Kişisel Marka Akademisi’nin eğitmen kadrosuna katıldı. Böylece Sağlam, Dijital Markalaşma Ve Sosyal Medya Eğitimi odağında bilgi ve deneyimlerini Kişisel Marka Akademisi’nde de aktarmış olacak.

Mürsel Ferhat Sağlam Medipol Üniversitesi’nde

Dijital Markalaşma Uzmanı Mürsel Ferhat Sağlam Medipol Üniversitesi’nde! Üniversite bünyesinde faaliyet gösteren Kariyer Ofisi‘nin davetlisi olan Sağlam, Halkla İlişkiler Bölümü öğrencilerine “Kurumsal İletişim 2.0”i anlatacak. Üniversitelilerin kariyer farkındalığını artırmak ve akademi – iş dünyası etkileşimini sürdürülebilir kılmak adına önem arz eden etkinlikte Sağlam, kavramsal bilgi aktarımının yanı sıra deneyim paylaşımında da bulunacak. 

Yusufeli Barajı Hizmete Girdi

İnşaasına 21 Aralık 2012 tarihinde başlanan 275 metre yüksekliğe sahip Yusufeli Barajı hizmete girdi. Türkiye’nin birinci, dünyanın ise beşinci en yüksek barajı olan Yusufeli Barajı Artvin ile Erzurum arasında Çoruh Nehri üzerinde inşa edildi. 2 milyar 130 milyon metreküp su depolama hacmine sahip olan baraj, 558 megavat kurulu gücüyle ekonomiye yılda 4,1 milyar liralık katkı sağlayacak.

Merkez Bankası’ndan Faiz Kararı

Teknoloji Haberleri ana temalı haftanın gündemine ekonomi odaklı önemli bir haber ile devam ediyoruz. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlığında toplanan Para Politikası Kurulu, politika faizinin yüzde 10,50’den yüzde 9’a indirilmesine karar verdi. Buna göre politika faizi 150 baz puan indirilmiş oldu.

NASA, Orion’u Ay’a Gönderdi

Teknoloji Haberleri ana temalı haftanın gündemine önemli bir bilim haberi ile devam ediyoruz. NASA Artemis programı kapsamında uzay aracı Orion’u Ay’a göndermeyi başardı. Bu sayede Ay yörüngesinde yeni bir rekor kırılmış oldu. Çünkü Orion, Apollo 13’ten daha uzak noktaya gitti. Orion, ayrıca Ay’dan ilk fotoğrafı da gönderdi.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Şartı Geliyor

16 meslekte, 1 Ocak 2023’ten itibaren Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından verilen mesleki yeterlilik belgesi şartı aranacak. Bu kapsamda, kuaför, güzellik uzmanı, ahşap mobilya imalatçı, mobilya döşemecisi, ayakkabı imalatçısı, kesimci (ayakkabı), saraciye imalatçısı, sayacı, zeytinyağı üretim operatörü, boyama operatörü, baca yağlı kanal temizleme personeli, elektrik dağıtım şebekesi test görevlisi, raylı sistem araçları elektrik bakım ve onarımcısı, raylı sistem araçları elektronik bakım ve onarımcısı, raylı sistem araçları mekanik bakım ve onarımcısı, raylı sistemler sinyalizasyon bakım ve onarımcısı mesleklerinde belge şartı 1 Ocak 2023’te yürürlüğe girecek.

BlockFi İflas Başvurusunda Bulundu

2017’de kurulan ABD merkezli kripto para platformu BlockFi, New Jersey Bölgesi İflas Mahkemesi’ne iflas başvurusunda bulundu. Yapılan açıklamaya göre BlockFi’nin elinde 256,9 milyon dolar nakit bulunuyor. Ve bu nakdin yeniden yapılandırma sürecinde belirli operasyonları desteklemek için kullanılacağı düşünülüyor.

Sözleşmeli Personel Kararı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kabine Toplantısı sonrasında açıkladığı sözleşmeli personelin memur kadrolarına atanmasına ilişkin detayları paylaştı. Buna göre; yaklaşık 197 bin sözleşmeli personel süre aranmaksızın hemen kadroya geçirilecek

Spotify Wrapped 2022 Yayınlandı

Teknoloji Haberleri ana temalı haftanın gündemini sosyal ağlarla ilgili bir haber ile tamamlıyoruz. Spotify, kullanıcılarının kişiselleştirilmiş sene sonu listelerini içeren Spotify Wrapped, 2022 için yayınlandı. Spotify ayrıca, 16 farklı karakteri kullanıcıların müzik dinleme alışkanlıklarına göre analiz edip kişiye özel bir karakter çıkarıyor. Türkiye’de podcast kültürünün oluşmasına öncülük eden Hani Kurumsaldık‘ın Wrapped 2022 istatistikleri Hani Kurumsaldık Blog‘da ve Hani Kurumsaldık‘ın sosyal ağlarında yayınlacak.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Kasım (2022) ayının dördüncü haftasını da (22 – 30 Kasım 2022) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Kasım’ın 4. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Aralık 2022’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (15 – 22 Kasım 2022)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.