Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Kasım ayının dördüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 30 Kasım 2021)

Kasım ayının dördüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Kasım 4. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 30 Kasım 2021)”

Teknoloji Haberleri (22 – 30 Kasım 2021)

Bu haftanın (22 – 30 Kasım 2021) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • 2021 Yılının Kelimesi
 • Mürsel Ferhat Sağlam Röportajı
 • İşsizlik (Eylül 2021)
 • Tüketici Güven Endeksi (Kasım 2021)
 • Aksa Şömine’den E-Ticaret Hamlesi
 • Index 1.0 Kitabı Çıktı
 • Whatsapp Web’e Sticker Güncellemesi
 • Girişimcilerin Yenilik Faaliyeti Raporu
 • Netflix’in Türk Ekonomisine Katkısı
 • Dolar Ve Euro Rekor Kırdı
 • Türkiye’ye 10 Milyar Dolar Yatırım
 • Turkovac’a Acil Kullanım Onayı Başvurusu
 • Jack Dorsey İstifa Etti
 • Hiç İnternet Kullanmayanların Sayısı

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


2021 Yılının Kelimesi

2019 yılının son aylarında Çin’in Wuhan kentinde  başlayan ve kısa sürede tüm dünyaya yayılarak pandemi halini alan Covid-19, halen hayatımızda. Hastalığın bitirilmesi için geliştirilen yöntemlerin başında ise aşı geliyor. Öyle ki tüm dünyada hemen herkesin ana gündem maddelerinin başında aşı var. Bu da aşı sözcüğünün bol bol kullanıldığı anlamına geliyor. Oxford English Dictionary de 2021 yılının kelimesinin “vax” yani “aşı” olduğunu açıkladı.

Mürsel Ferhat Sağlam Röportajı

Kendini “İş arama sürecinizi kolaylaştırmayı ve gelecek planlamanızda size yardımcı olmayı amaçlayan interaktif bir girişimdir.” şeklinde tanımlayan İş Kulübü mecrasına röportaj veren Dijital Markalaşma Uzmanı, Akademisyen, Yazar ve Mentor Mürsel Ferhat Sağlam, söyleş boyunca hem akademik hem de sektörel birçok konuya dair önemli değerlendirmelerde bulundu.

İşsizlik (Eylül 2021)

Türkiye’deki işgücüne dair güncel durumu gösteren ve önemli olan işsizlik rakamları raporu, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından hazırlanarak Eylül 2021 için yayınlandı. Buna göre Eylül 2021’de  işsizlik, bir önceki aya göre 57 bin kişi azalarak 3 milyon 842 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 0,4 puanlık azalış ile %11,7 seviyesinde gerçekleşti.

Tüketici Güven Endeksi (Kasım 2021)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir raporla devam ediyoruz. Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, Kasım ayında bir önceki aya göre %7,3 oranında azaldı; Ekim ayında 76,8 olan endeks, Kasım ayında 71,1 oldu.

Aksa Şömine’den E-Ticaret Hamlesi

1996’dan beri faaliyette olan 2005 yılından itibaren kurumsallaşan Aksa Şömine, gerçekleştirdiği e-ticaret aksiyonuyla faaliyetini hız kesmeden sürdürüyor. Avrupa’nın Şömine Haznesi, Kuzine, Soba, Fırın, Mangal ve İzolasyon konusunda lider markalarından olan Aksa Şömine hem Türkiye geneli bayi ağı ile hem kurumsal online satış sitesinden hem de önemli online pazar yerlerindeki mağazaları aracılığıyla ürünlerini tüketicilerle buluşturuyor.

Index 1.0 Kitabı Çıktı

Branding Türkiye’nin Kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni Mürsel Ferhat Sağlam tarafından yayına hazırlanan Index 1.0 kitabı çıktı! E-kitap formatında yayınlanan ve dijital platformlarda satışa sunulan kitap, Branding Türkiye’de 2018 boyunca yayınlanan makalelerin bibliyografya mantığıyla indekslenmesi misyonuyla hazırlandı.

Whatsapp Web’e Sticker Güncellemesi

Whatsapp’ı daha eğlenceli kılan bir özellik olan “çıkartmalar”ı kullanarak sohbeti dinamik kılmak mümkün. İsteyenlerin üçüncü parti uygulamaları kullanarak kendi çıkartmasını yapabildiği Whatsapp’ta artık yeni bir özellik var. Uygulamanın web sürümündeki bu  yenilik sayesinde herkes birkaç tıkla kendi çıkartmasını yapabilecek.

Girişimcilerin Yenilik Faaliyeti Raporu

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir raporla devam ediyoruz. TÜİK, 2018 – 2020 yıllarını kapsayan bir rapor yayınladı. Girişimlerin Yenilik Faaliyeti Araştırması (2020) şeklinde isimlendirdiğimiz raporda girişimlerin üç yıllık periyottaki yenilik aksiyonlarına dair bilgiler yer alıyor.

Netflix’in Türk Ekonomisine Katkısı

Netflix, Türk yapımı içerikleriyle Türkiye ekonomisine ne kadar katkı sağladığını açıkladı. Buna göre Netflix, bugüne kadarki yapımlarla ekonomiye 583 milyon TL kazandırdı. Ayrıca bu süreçte, en az 3.300 kişiye istihdam sağlayan şirketin Türkiye’de oluşturduğu iş fırsatlarının sayısı ise 1.700’ün üzerinde oldu.

Dolar Ve Euro Rekor Kırdı

Dolar ve Euro kuru gün içerisinde yüzde 17’ye ulaşan yükseliş kaydetti. Bunun sonucunda Dolar 13,50’yi ve Euro 15,20 lirayı gördü. Altının gramı ise 760 liranın üzerine kadar yükseldi.

Türkiye’ye 10 Milyar Dolar Yatırım

Türkiye Cumhuriyeti ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında enerji, çevre, finans ve ticaret alanlarında 10 anlaşma imzalandı. Bu bağlamda Birleşik Arap Emirlikleri, Türkiye’de yatırım yapmak üzere 10 milyar dolarlık bir fon ayırdı.

Turkovac’a Acil Kullanım Onayı Başvurusu

Yerli inaktif Koronavirüs aşısı TURKOVAC için “Acil Kullanı Onayı” başvurusu yapıldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklamaya göre yıl bitmeden yerli aşının yaygın kullanıma gireceği düşünülüyor.

Jack Dorsey İstifa Etti

2006 yılında kurulan mikroblog odaklı popüler sosyal ağ Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey istifa etti. Twitter’ın yeni CEO’su Parag Agrawal oldu.

Hiç İnternet Kullanmayanların Sayısı

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemini önemli bir istatistikle tamamlıyoruz. Birleşmiş Milletler’in bilgi ve iletişim teknolojileri alanında uzmanlaşmış kuruluşu Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU), dünya nüfusunun %37’sine tekabül eden 2,9 milyar insanın hala interneti hiç kullanmadığını açıkladı.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Kasım (2021) ayının dördüncü haftasını da (22 – 30 Kasım 2021) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Kasım 4. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Aralık 2021’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (15 – 21 Kasım 2021)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.