Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Haziran ayının dördüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 30 Haziran 2023)

Haziran ayının dördüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Haziran’ın 4. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 30 Haziran 2023)”

Teknoloji Haberleri (22 – 30 Haziran 2023)

Bu haftanın (22 – 30 Haziran 2023) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor;

  • Titan Denizaltısı Bulundu
  • Müzik Yasağı Kaldırıldı
  • Dünya Bankası’ndan 1 Milyar Dolar
  • Nöro Pazarlama Kitabı Çıktı
  • Dijital Markalaşma Sohbetleri Yayınlandı
  • Girişimcilerin Büyük Hataları Çıktı
  • Turizm İstatistikleri Yayınlandı
  • Ekonomik Güven Endeksi (Haziran 2023)

Geçtiğimiz hafta teknoloji haberleri açısından; yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte gündeme dair önemli haberler de dahil olmak üzere oldukça hareketli geçti. İşte teknoloji başta olmak üzere bu haftanın gündemi!


Titan Denizaltısı Bulundu

Titanik’in Atlas Okyanusu’ndaki enkazına turistik amaçla sefer yaparken kaybolan denizaltının enkazına ulaşıldı. Titan’da bulunan beş kişi hayatını kaybederken, Titan denizaltısının “katastrofik” şekilde patlayarak parçalara ayrıldığı açıklandı. Denizaltının enkazı, yaklaşık 100 yıl önce batan Titanik’in pruvasına 488 metre uzaklıkta ve yüzeyden 4 kilometre derinlikte bulundu.

Müzik Yasağı Kaldırıldı

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine önemli bir haberle devam ediyoruz. Kovid-19 pandemisi nedeniyle 1 Temmuz 2021’den beri uygulanan saat 24.00 sonrası müzik yasağı, Türkiye genelinde kaldırıldı.

Dünya Bankası’ndan 1 Milyar Dolar

Dünya Bankası, depremden etkilenen bölgelerde kırsal konutların ve temel kamu hizmetlerinin yeniden tesisine yardımcı olmak için Türkiye’ye 1 Milyar Dolar tutarında finansman sağlayacak.

Nöro Pazarlama Kitabı Çıktı

Nöro Pazarlama kitabı Branding Türkiye Yayınları’ndan çıktı. Nöro pazarlama ile ilgili akademik bilginin yanı sıra örnek vaka analizlerinin de yer aldığı kitap, Serenay Palabıyık tarafından kaleme alındı.

Dijital Markalaşma Sohbetleri Yayınlandı

Son yılların popüler içerik trendi olan podcast, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de gün geçtikçe yaygınlaşıyor. Çeşitli kategorilerde ve konseptlerde yayınlanan podcast serileri; Spotify, Apple Podcast, YouTube Podcast ve Google Podcast gibi dijital platformlarda yayınlanarak dinleyiciyle buluşuyor. İçerik üreticileri ve markalar, yeni medyanın sesli içerik boyutunu temsil eden podcast yayıncılığı konusunda planlamalar yaparken, bu alanda önemli aksiyonlar gerçekleştiren Branding Türkiye, geçtiğimiz günlerde ise Dijital Markalaşma Sohbetleri’ni duyurdu.

Girişimcilerin Büyük Hataları Çıktı

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine bizden bir haberle devam ediyoruz. Girişimcilerin Büyük Hataları, Türkiye’nin “girişimcilik” ile ilgili ilk tematik mini podcast dizisidir. Bu seriyle aynı adı taşıyan ve benzer içerik hiyerarşisine sahip olan Girişimcilerin Büyük Hataları kitabında da yine her başarısız girişimcinin 12 kronik hatası ve bu hatalar karşısında girişimciler için çözüm odaklı tavsiyeler yer alıyor. Kitapta yer alan 12 makale / 12 hata, jenerik başlıklarla isimlendirilmiş ve alt açılımla desteklenerek anlamlandırılmıştır.

Turizm İstatistikleri Yayınlandı

TÜİK; Ocak, Şubat ve Mart (2023) aylarını kapsayan 1. çeyreğe dair Turizm İstatistikleri raporunu yayınladı. Buna göre turizm geliri Ocak, Şubat ve Mart aylarından oluşan 1. çeyrekte 8 milyar 690 milyon 505 bin dolar oldu.

Ekonomik Güven Endeksi (Haziran 2023)

Teknoloji ana temalı haftanın gündemini önemli bir haberle tamamlıyoruz. Tüketicilerin ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen bileşik bir endeks olan Ekonomik Güven Endeksi, TÜİK tarafından Haziran 2023 için açıklandı. Mevsim etkilerinden arındırılmış; tüketici güven endeksi, reel kesim, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörleri güven endekslerinin alt endekslerinin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşan Ekonomik Güven Endeksi bir önceki aya göre Haziran 2023’te artış gösterdi.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Haziran (2023) ayının dördüncü haftasını da (22 – 30 Haziran 2023) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Haziran’ın 4. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Haziran 2023’teki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv“Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (15 – 21 Haziran 2023)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.