Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Haziran ayının dördüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 30 Haziran 2021)

Haziran ayının dördüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Haziran’ın 4. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 30 Haziran 2021)”

Teknoloji Haberleri (22 – 30 Haziran 2021)

Bu haftanın (22 – 30 Haziran 2021) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • Tam Normalleşme Kararları
 • Hani Kurumsaldık (13. Bölüm)
 • Uzaktan Çalışma Önerileri
 • Ayın Haberleri (Mayıs 2021)
 • Kuraklık Haritası (2021)
 • Kitap Önerileri: Derleme – III
 • Kütüphane İstatistikleri (2020)
 • Girişim Önerileri: VigoWood
 • Dünyanın En Değerli 100 Markası
 • Şampiyonlar Ligi Exxen’de
 • Yerli Aşı: Turkovac
 • Kanal İstanbul’un Temeli Atıldı

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


Tam Normalleşme Kararları

Geçtiğimiz ay alınan kararla “tam kapanma” uygulanmış ve vaka sayılarındaki azalmayla birlikte Haziran boyunca da tedbirlerin sürdürülmesine karar verilmişti. 1 Temmuz itibariyle ise tam normalleşmeye geçilmesine karar verildi. Bu bağlamda alınan kararları ise Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kamuoyuyla paylaştı.

Hani Kurumsaldık (13. Bölüm)

Mürsel Ferhat Sağlam tarafından hazırlanıp sunulan Hani Kurumsaldık’ta On Üçüncü Bölüm yayınlandı. “Aşı Mobbingi” ana temasıyla yayınlanan podcastte, bazı markaların ve kamu kurumlarının aşı zorunluluğuyla ilgili tavrına değinildi.

Uzaktan Çalışma Önerileri

Uzaktan çalışmanın hem çalışanlar hem de işverenler açısından çok da kolay üstesinden gelinebilecek bir şey olmayacağı ortada. O nedenle bu makalede uzaktan çalışmada verimi arttırmak için neler yapacağınıza dair birtakım tavsiyeler vermek istedik.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Ayın Haberleri (Mayıs 2021)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir haberle devam ediyoruz. Branding Türkiye’nin fenomen kategorisi “Teknoloji Haberleri”nde yayınlanan ve her hafta Türkiye ve dünyadan güncel gelişmelerin yer aldığı “Haftanın Teknoloji Haberleri”ni tek başlıkta topladık. Aylık bir arşiv niteliği taşıyan bu içerik aracılığıyla ay boyunca teknoloji ve dijital odaklı tüm gelişmelere hakim olabilirsiniz. İşte Ayın Teknoloji Haberleri (Mayıs 2021)

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Kuraklık Haritası (2021)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir raporla devam ediyoruz. Dünya Kaynakları Enstitüsü (World Resources Institute) geçtiğimiz günlerde bir harita yayınladı. Tüm dünya kamuoyunun dikkatini çeken haritada ülkelerin kuraklık konusundaki mevcut durumu görülüyor. Türkiye’nin de yer aldığı listede ülkeler kuraklık durumuna göre sıralandı.

Kitap Önerileri: Derleme – III

Kütüphane İstatistikleri (2020)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir raporla devam ediyoruz. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından hazırlanan rapora göre toplam kütüphane sayısı 2020 yılında 33 bin 978 oldu. Raporda toplam kütüphane sayısına ek olarak bu kütüphanelerin niteliği (milli kütüphane, halk kütüphanesi, üniversite kütüphanesi, örgün ve yaygın eğitim kurumu kütüphanesi vs.) ile ilgili sayısal veriler de mevcut. Ayrıca milli kütüphanedeki toplam kitap sayısı ile halk kütüphanelerine kayıtlı üye sayısı da yine raporda aktarılan bilgiler arasında. Bu ve benzeri birçok ayrıntının yer aldığı rapora dair detayları sizler için derledik.

Girişim Önerileri: VigoWood

Vigo Wood markası, ahşap ürünleriyle e-ticaret sektöründe faaliyet gösteren bir firma. Kitap Okuma Standları, Laptop Sehpası ve Mutfak Gereçleri olmak üzere üç ana kategoride ürün yelpazesine sahip olan firmanın ürünleri bir hayli kullanıışlı.

Dünyanın En Değerli 100 Markası

“2021 BrandZ Top 100 Most Valuable Global Brands” / “Dünyanın En Değerli 100 Markası (2021)” adını taşıyan bu rapor WPP ve Kantar Millward Brown tarafından hazırlandı. Bu arada her yıl merakla beklenen bu rapor; tüketicilerle yapılan görüşmeler, tüketicilerin marka algısı, finansal performans analizleri başta olmak üzere birçok metrik baz alınarak hazırlanıyor. Rapora dair detaylara geçmeden önce geçen yılki raporu paylaşalım. Dünyanın En Değerli 100 Markası (2020)başlıklı haberden 2020 yılına ait verileri inceleyebilirsiniz.

Şampiyonlar Ligi Exxen’de

Saran Group, 3 önemli UEFA organizasyonunun yayınları için Exxen ile anlaştı. Buna göre Şampiyonlar Ligi, UEFA Avrupa Konferans Ligi ve Avrupa Ligi maçları 3 sene boyunca Exxen’de yayınlanacak.

Yerli Aşı: Turkovac

Erciyes Üniversitesi ile Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı tarafından geliştirilen yerli Koronavirüs (Kovid-19) aşısının adı Turkovac oldu.

Kanal İstanbul’un Temeli Atıldı

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemini önemli bir haberle tamamlıyoruz. Kanal İstanbul için ilk temel atma töreni bugün yapıldı. Projenin 15 milyar dolar maliyette olduğu ve 6 yılda tamamlanacağı açıklandı.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Haziran (2021) ayının dördüncü haftasını da (22 – 30 Haziran 2021) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Haziran’ın 4. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Temmuz 2021’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (15 – 21 Haziran 2021)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.