Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Eylül ayının dördüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 30 Eylül 2023)

Eylül ayının dördüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Eylül’ün 4. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 30 Eylül 2023)”

Teknoloji Haberleri (22 – 30Eylül 2023)

Bu haftanın (22 – 30 Eylül 2023) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor;

 • NFT’lerin Hiçbir Değeri Yok
 • Aizanoi Antik Kenti’nde Önemli Keşif
 • Osiris-Rex Görevini Tamamladı
 • Açlık Sınırı Açıklandı
 • Benden Marka Olur Mu Etkinliği
 • Türkiye’nin Borç Stoku Açıklandı
 • Göbeklitepe’de Önemli Keşif
 • ENAG (Temmuz 2023)
 • ENAG (Ağustos 2023)
 • İSO 500 – 2021
 • İSO 500 – 2022
 • EMERGE 2023
 • Türkiye’nin Yeni Alan Adı

Geçtiğimiz hafta teknoloji haberleri açısından; yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte gündeme dair önemli haberler de dahil olmak üzere oldukça hareketli geçti. İşte teknoloji başta olmak üzere bu haftanın gündemi!


NFT’lerin Hiçbir Değeri Yok

dappGambl tarafından yapılan analize göre NFT’lerin %95’inin hiçbir değeri yok. Araştırma kapsamında 73 bin 257 NFT koleksiyonu incelendi. Bunun sonucunda ise 69 bin 795’inin piyasa değerinin 0 ETH olduğu bulundu.

Aizanoi Antik Kenti’nde Önemli Keşif

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne 2012’de dahil edilen, Anadolu’daki en iyi korunmuş Zeus Tapınağı’na ev sahipliği yapan Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesindeki Aizanoi Antik Kenti’nde, Roma dönemi kadınların 2 bin yıl önce kullandığı bijuteri ürünleri ve makyaj malzemeleri gibi kozmetik ürünlerine ait kalıntılar gün ışığına çıkarıldı.

Osiris-Rex Görevini Tamamladı

NASA’nın 2016’da Bennu adlı asteroitten örnek toplamak için fırlattığı Osiris-Rex kapsülü, görevini başarıyla tamamladı. Bennu’dan yaklaşık 250 gram kaya ve toz örneği toplamayı başaran Osiris-Rex, Dünya atmosferine girmesinin ardından ABD’nin Utah eyaletinde Savunma Bakanlığı’na ait Utah Test ve Eğitim Sahası’na bir iniş gerçekleştirdi.

Açlık Sınırı Açıklandı

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu’nun açlık-yoksulluk sınırı araştırmasının Eylül ayı sonuçlarına göre, açlık sınırı 14 bin 542 TL olurken, yoksulluk sınırı ise 41 bin 651 TL’ye yükseldi.

Benden Marka Olur Mu Etkinliği

Branding Türkiye ve Kişisel Marka Akademisi organizasyonuyla hazırlanan “Kişisel Marka Sohbetleri: Benden Marka Olur Mu?” etkinliği gerçekleştirildi. Etkinlikte kişisel markalaşmaya dair detaylar, alanında uzman isimler tarafından değerlendirilirken, etkinliğe iş, sanat, siyaset ve medya dünyasından birçok isim katıldı.

Türkiye’nin Borç Stoku Açıklandı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye’nin 30 Haziran 2023 itibarıyla brüt ve net dış borç stoku, Hazine garantili dış borç stoku ve kamu net borç stoku ile Avrupa Birliği (AB) tanımlı genel yönetim borç stoku verilerini açıkladı. Buna göre, Türkiye’nin brüt dış borç stoku 475,8 milyar dolar olurken, net dış borç stoku ise 267,7 milyar dolar olarak kayıtlara geçti.

Göbeklitepe’de Önemli Keşif

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine önemli bir gelişmeyle devam ediyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre; 12 bin yıllık geçmişiyle “tarihin sıfır noktası” olarak nitelendirilen Göbeklitepe’de ilk boyalı heykel bulundu. Karahantepe’de ise en gerçekçi insan heykellerinden biri bulundu.

ENAG (Temmuz 2023)

ENAGrup – Enflasyon Araştırma Grubu, bir süredir enflasyon rakamlarını her ay TÜİK ile eş zamanlı olarak açıklıyor. Geçtiğimiz günlerde “E-TÜFE ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi Temmuz 2023” başlığıyla yayınlanan bültende Haziran 2023 odağında enflasyon rakamlarını açıklayan ENAG’a göre TÜFE Temmuz ayında %13,18 arttı.

ENAG (Ağustos 2023)

ENAGrup – Enflasyon Araştırma Grubu, bir süredir enflasyon rakamlarını her ay TÜİK ile eş zamanlı olarak açıklıyor. Geçtiğimiz günlerde “E-TÜFE ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi Ağustos 2023” başlığıyla yayınlanan bültende Ağustos 2023 odağında enflasyon rakamlarını açıklayan ENAG’a göre TÜFE Ağustos ayında %8,59 arttı.

İSO 500 – 2021

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine önemli bir raporla devam ediyoruz. İstanbul Sanayi Odası (İSO), sanayi sektörünün devler ligini belirleyen ve 1968 yılından bu yana aralıksız yapılan “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması”nın 2021 yılı sonuçlarını açıkladı. Devamını oku

İSO 500 – 2022

İSO’nun hazırladığı Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2022 Araştırması’na göre, TÜPRAŞ, üretimden satışlarda 418,4 milyar TL ile en büyük sanayi kuruluşu olma unvanını korudu. Devamını oku

EMERGE 2023

Teknoloji tüm boyutlarıyla gelişirken ve değişirken teknolojiyle bağlantılı olarak iş dünyası dinamikleri de aynı oranda değişiyor ve gelişiyor. Dijitalleşmenin hız kazandığı ve boyut değiştirdiği günümüzde girişimcileri, yatırımcıları ve şirketleri neler bekliyor? İşletmeler teknoloji endüstrisindeki trendlere ne kadar uyum sağlıyor? Tüm bunlar ve daha fazlası dünyanın en önemli seri etkinliklerinden biri olan “EMERGE Tech Conference 2023″te yanıt bulacak! Teknoloji endüstrisindeki trendlerin konuşulacağı, iş dünyasında yaşanan zorluklara karşı pratik çözümlerin gündeme geleceği; Orta ve Doğu Avrupa, Balkanlar, Orta Doğu ve Orta Asya’dan binlerce profesyonelin, yatırımcının ve girişimcinin bir arada olacağı EMERGE Tech Conference, 2 – 3 Ekim 2023’te İstanbul ESA Arena‘da gerçekleşecek!

Türkiye’nin Yeni Alan Adı

Türkiye yeni bir alan adı sistemine geçiş yapıyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan geçtiğimiz günlerde X (Twitter) hesabından yaptığı açıklamayla .tr alan adını duyurdu. Normal şartlarda “com.tr”, gov.tr , “net.tr” gibi uzantılarla birlikte kullanılan .tr alan adı artık tek başına tahsis edilebilecek. Konuyla ilgili TR Ağ Bilgi Sistemi TRABİS, resmi web sitesinden bir açıklama yayınladı.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Eylül (2023) ayının dördüncü haftasını da (22 – 30 Eylül 2023) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Eylül’ün 4. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Ekim 2023’teki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv“Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (15 – 21 Eylül 2023)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.