Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Şubat ayının dördüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 29 Şubat 2024)!

Şubat ayının dördüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Ulusal ve uluslararası markaların iş, ekonomi ve teknoloji gündemini yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Şubat’ın 4. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 29 Şubat 2024)

Teknoloji Haberleri (22 – 29 Şubat 2023)

Bu haftanın (22 – 29 Şubat 2024) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor;

 • Branding Türkiye Öneriyor: Haftanın Önerileri
 • Dünyanın En İyi 100 Şehri
 • Balkan E-Ticaret Zirvesi
 • Girişimcilerin Büyük Hataları – Etkinlik Notları
 • Yeni Medya MasterClass Programı
 • İşveren İlgi Endeksi
 • İlham Kaynağı 100 Kadın (2023)
 • T3 AI’LE Duyuruldu
 • Google Pay Kapatılıyor
 • Uluslararası IQ Araştırması
 • Index 6.0 Çıktı!
 • Project Titan İptal Edildi
 • Evlilik İstatistikleri

Şubat ayının dördüncü haftasında teknoloji, iş, dijital ve ekonomi ana temalarında öne çıkan başlıklar bu şekilde. Şimdi haber detaylarına bakalım. İşte haftanın öne çıkan teknoloji haberleri!


Haftanın Podcasti

Bu haftanın podcasti; Kurumsallaşma, markalaşma ve dijitalleşme ana temalı Hani Kurumsaldık‘ın Sekizinci Bölümü olan Aşılandım Reklamı oldu!

Branding Türkiye Öneriyor: Haftanın Önerileri

Bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye’nin referans pazarlaması odaklı fenomen kategorisi Branding Türkiye Öneriyor’un Etkinlik Önerileri’nde ve Kitap Önerileri’nde bu hafta yer alan başlıklara dair içerikler;

Dünyanın En İyi 100 Şehri

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine devam ediyoruz. Dünyanın en prestijli şehirleri belli oldu. Pazar araştırma kuruluşu Euromonitor tarafından hazırlanan liste oluşturulurken baz alınan metrikler arasında ekonomik ve ticari performans, turizm, altyapı, politika, sağlık, güvenlik gibi olgular yer aldı.

Balkan E-Ticaret Zirvesi

4 – 5 Nisan 2024 tarihinde Arena Sofia’da gerçekleşecek olan ve Balkanlar ile Orta Avrupa’dan 15’ten fazla ülkedeki e-ticaret öncülerini bir araya getirmeye hazırlanan Balkan E-Ticaret Zirvesi 2024 (Balkan E-Commerce Summit 2024) için geri sayım başladı! Nikola Ilchev tarafından organize edilen, Branding Türkiye’nin global medya partneri olduğu zirve küresel e-ticaret ekosistemini Arena Sofia‘da buluşturmaya hazırlanıyor.

Girişimcilerin Büyük Hataları – Etkinlik Notları

Girişimcilik ekosisteminde alışılmışın dışında bir konseptle 2023 yılında podcast serisi ve kitap olarak Mürsel Ferhat Sağlam tarafından hayata geçirilen Girişimcilerin Büyük Hataları, 4 Ocak’ta Polyannacılık bölümüyle Biruni Üniversitesi’nde etkinlik konsepti olarak hayata geçirildi. Etkinliğe dair notları derledik. Devamını Oku

Yeni Medya MasterClass Programı

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine devam ediyoruz.  Günümüzde sürdürülebilir kalkınma ve inovasyonun öneminin artmasıyla birlikte, eğitim alanında da yenilikçi yaklaşımlar ve metodlar büyük bir dönüşümü tetikliyor. Bu anlayışın bir yansıması olarak, Co-Founder Academy ve uluslararası oyunlaştırma federasyonu Gamfed Türkiye iş birliğinde, sektör profesyonelleri ve girişimciler için kapsamlı bir eğitim programı hayata geçiriyor. Yeni Medya Masterclass adını taşıyan bu program, katılımcılarına yeni medya teknolojileri, dijital pazarlama, influencer marketing, Web 3.0, NFT & Metaverse gibi alanlarda derinlemesine bilgi ve beceriler kazandırmayı amaçlıyor.

İşveren İlgi Endeksi

Üniversite ve bölüm tercihi, profesyonel iş kariyeri için temel bir basamak olarak görülür. Bu realitenin farkında olan Kariyer.net, İşveren İlgi Endeksi (2023) adlı bir rapor hazırladı. Endeks hazırlanırken Kariyer.net’te son 10 yılda yeni çalışanlarını arayan 486 bin işveren kullanıcısının 200 milyon hareketini incelendi.

İlham Kaynağı 100 Kadın (2023)

BBC tarafından kamuoyuyla paylaşılan ilham kaynağı 100 kadın arasında insan hakları avukatı Amal Clooney, sinema yıldızı America Ferrera, feminist Gloria Steinem, eski ABD First Lady’si Michelle Obama, güzellik şirketi sahibi Huda Kattan ve Ballon d’Or ödüllü futbolcu Aitana Bonmatí ve yapay zeka (AI) uzmanı Timnit Gebru gibi isimler yer alıyor.

T3 AI’LE Duyuruldu

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine devam ediyoruz.  T3 Vakfı, GPT 4 benzeri, Türkiye’nin yapay zeka dil modeli T3 AI’LE’yi resmen duyurdu.

Google Pay Kapatılıyor

Google, 2018 yılında kullanıma sunduğu Google Pay’in kapatılacağını açıkladı. Google’in ödeme işlemleri için kullanılan hizmeti Google Pay’in kullanımı, ABD’deki kullanıcılar için 4 Haziran 2024 tarihinden itibaren sonlanacak. Kullanıcılar bu tarihten itibaren ise Google Pay ile faydalandıkları özellikleri kullanmaya Google Wallet ile devam edecekler.

Uluslararası IQ Araştırması

Dünya genelinde 1 milyon 691 bin 740 kişiye yapılan zeka testine dayanılarak hazırlanan rapora göre 115 ülkenin IQ seviyeleri sıralandı. Uluslararası IQ Araştırması’nın raporuna göre; Güney Kore, 107.54 puan ile birinci sırada yer aldı. Türkiye ise 1,5 puan düşüş yaşayarak 95.63 puan ile 73’üncü sırada yer aldı.

Index 6.0 Çıktı!

Index serisinin 6. kitabı olan ve Mürsel Ferhat Sağlam tarafından yayına hazırlanan Index 6.0 kitabı Branding Türkiye Yayınları’ndan çıktı.

Project Titan İptal Edildi

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine devam ediyoruz. Apple, 2014 yılından beri üzerine çalıştığı “Project Titan” adlı elektrikli sürücüsüz otomobil projesini iptal etti.

Evlenme İstatistikleri

TÜİK, 2023 yılı evlenme ve boşanma istatistikleri raporunu yayınladı. Evlenen çiftlerin sayısı 565 bin 435 olurken, boşanan çiftlerin sayısı ise 171 bin 881 oldu. Yabancı damatlar uyruklarına göre incelendiğinde, yabancı damatlar içinde %21,9 ile Alman damatlar birinci sırada yer alırken, yabancı gelinler uyruklarına göre incelendiğinde, yabancı gelinler içinde %12,0 ile Özbek gelinler birinci sırada yer aldı.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Şubat (2024) ayının dördüncü haftasını da (22 – 29 Şubat 2024) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Şubat’ın 4. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.


Teknoloji Haberleri (15 – 21 Şubat 2024)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.